Technologia źle wpływa na zdolność zapamiętywania

Opublikowano: 2015-10-12
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-kasperksy_lab-badanie-cyfrowa_amnezjaNadmierne poleganie na komputerach, urządzeniach mobilnych czy wyszukiwarkach internetowych osłabia ludzką pamięć – wynika z najnowszych badań. Coraz częściej zamiast samodzielnego przypominania zdarzeń i informacji, wykorzystujemy w tym celu najnowsze technologie.

Z badania przeprowadzonego przez specjalistów z Kaspersky Lab na 6 tysiącach osób z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Holandii oraz Luksemburgu wynika, że wielu z nich w pierwszej kolejności używa komputerów do zapamiętywania i przypominania informacji. Znaczna część dorosłych, którzy pamiętają swój numer telefonu z dzieciństwa, nie jest w stanie podać aktualnego numeru lub numerów członków rodziny. Wśród przebadanych, największy odsetek osób, które szukały odpowiedzi na zadane pytania w Internecie, pochodził z Wielkiej Brytanii.

Maria Wimber z Uniwersytetu w Birmingham stwierdza, że taka metoda utrwalania wiadomości uniemożliwia formowanie długotrwałych wspomnień. Wiele z uzyskiwanych przy pomocy dóbr technologicznych informacji może być często niemal natychmiast zapominanych, zaś proces samodzielnego przypominania jest bardzo efektywnym sposobem tworzenia trwałej pamięci. Niestety, ludzie przyzwyczaili się do korzystania z urządzeń, jako „przedłużenia” mózgu, co w efekcie prowadzi do powstawania zjawiska zwanego przez ekspertów Kaspersky Lab jako „cyfrowa amnezja”. Terminem tym określa się stan, w którym zapomina się o ważnych informacjach wierząc, że można je natychmiastowo odzyskać z dowolnego sprzętu – na przykład wspomnienia z wakacji zapisane na smartfonie w formie zdjęć lub materiałów wideo.

Źródło: BBC

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.