Technologiczni giganci stworzą nowy format wideo

Opublikowano: 2015-09-02
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #pozostali

news-nowy_format_wideo-1Jedni z największych graczy na rynku technologicznym – Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla oraz Netflix – połączyli siły i pod wspólnym sztandarem zwanym Alliance for Open Media, zamierzają zmienić sposób działania materiałów wideo przez Internet.

Nowy, nienazwany jeszcze format typu open source (otwarte oprogramowanie), mógłby doprowadzić do ostatecznej rezygnacji z Adobe Flash, który pomimo nieustannych doniesień o swoim końcu, nadal walczy o swój byt. Ma on być zaprojektowany w ten sposób, aby zapewniać jak najwyższą jakość strumieniowanego materiału wideo, niezależnie od przepustowości łącza internetowego, a także działać nawet na słabszych wydajnościowo sprzętach. Ponadto, format ten ma wspierać zabezpieczenia antypirackie, chroniące przed nielegalnym kopiowaniem filmów. W swoich założeniach ma to być platforma wolna od opłat licencyjnych, dostępna do zastosowań komercyjnych, jak i niekomercyjnych, co oznacza, że teoretycznie każdy będzie mógł z niej korzystać i tworzyć własne treści – wszystko dzięki oparciu dystrybucji formatu na zasadach licencji Apache License 2.0.

Wielkimi nieobecnymi w gronie Alliance for Open Media wydają się być Apple oraz Facebook. W przypadku firmy z Cupertino jest to jednak najprawdopodobniej spowodowane preferowaniem własnego formatu QuickTime, a także rzekomą pracą nad konkurentem dla platformy Netflix.

Inicjatywa wielkiej siódemki przedstawia się bardzo obiecująco i przynajmniej na papierze, może wnieść sporą rewolucję w kwestii odtwarzania filmów w Internecie, obniżając przy tym ich koszt i zwiększając dostępność. Czas jednak pokaże, które z obietnic zostaną spełnione. Więcej szczegółów ma zostać podane jeszcze w tym roku.

Źródło: Wired

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.