Telefony z Androidem zdominowały wielki test prędkości Internetu. iPhone-y daleko w tyle

Opublikowano: 2015-06-23
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #HTC #LG #Samsung #Sony #pozostali #sprzedaż / wyniki

img-phones-3Smartfony od Samsunga, Google i Sony zajęły czołowe miejsca w badaniu prędkości Internetu przeprowadzonym przez szwedzki Instytut Internetu oraz Bredbandskollen. Najlepsze urządzenia mogą pochwalić się wynikami na poziomie około 30 Mb/s, podczas gdy dolna część listy osiąga ledwie połowę tej wartości. Zaskakująco słabo poradziły sobie iPhone’y.

W badaniu wzięto pod uwagę 40 smartfonów, które zostały wybrane spośród wielu innych modeli, przetestowanych łącznie ponad milion razy w ciągu ostatnich tygodni. Do zestawienia trafiły te, na których przeprowadzono przynajmniej 1500 testów prędkości Internetu (tłumaczy to brak słuchawek z Windows Phone, które są mało popularne w Szwecji). Większość z nich stanowią urządzenia z systemem Android. Zdecydowanie dominują one na tle konkurencji od Apple, którego pierwszy przedstawiciel zajmuje dopiero 25 miejsce (iPhone 6 Plus). Jego średni wynik pobierania to 19.6 Mb/s – teoretycznie całkiem przyzwoicie, lecz w porównaniu do pierwszej trójki, czyli Samsunga Galaxy S6 Edge, Galaxy Note 4 i Google Nexus 6, wypada zdecydowanie gorzej, a różnice dochodzą nawet do 10 Mb/s na niekorzyść iPhone’a. Co ciekawe, a zarazem utwierdzające w przekonaniu, że im starszy telefon, tym słabsza prędkość Internetu, piąta generacja iPhone’a, iPad 3 oraz iPad zamykają całą listę z dość mizernymi w stosunku do czołówki rezultatami.

news-predkosctelefonow-2Interesująco przedstawia się też statystyka porównująca smartfony wyposażone w moduł 4G, które oferują średnią wartość pobierania na poziomie 18.6 Mb/s, podczas gdy starsze modele z 3G gwarantują ponad dwukrotnie mniejszą szybkość (6.9 Mb/s).

Należy jednak pamiętać, że wszystkie testy wykonane zostały przez przeciętnych użytkowników, stąd w niektórych przypadkach prędkości były zaniżane w związku np. ze słabym pokryciem zasięgu LTE w danym regionie. Niemniej, część wyników wydaje się być zadziwiająca.

Źródło: Bredbandskollen

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.