UKE: Uwaga na dane osobowe przy rejestracji kart prepaid

Opublikowano: 2016-08-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #urzędy #wyniki / raporty

news-uke-1Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca ostrożność przy podawaniu danych osobowych na potrzeby rejestracji kart SIM.

Rejestrując kartę przedpłaconą jesteśmy zobowiązani przekazać operatorowi nasze dane:

  • Imię, nazwisko
  • Numer PESEL jeżeli go posiadamy, albo nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamości. W przypadku cudzoziemców numeru paszportu lub karty pobytu.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni na potrzeby rejestracji kart prepaid nie powinni pozyskiwać kopii dokumentów tożsamości. Przepisy prawa jasno to określają. Operator może jedynie określić sposób dostarczenia tych danych. Pozyskane w procesie rejestracji ksero lub skan dokumentu tożsamości może prowadzić do nadużyć.

Do urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych napływają sygnały o nieprawidłowościach w związku z nieuprawnionym pozyskiwaniem tych danych.

Źródło: UKE

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.