UKE: Wpłacono ponad 7 miliardów złotych w ramach aukcji LTE

Opublikowano: 2016-02-08
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #urzędy #wyniki / raporty

news-ukePrezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że do chwili obecnej, w ramach 19 rezerwacji na częstotliwości LTE, podmioty biorące udział w aukcji wpłaciły kwotę 7.128 miliarda złotych.

25 stycznia 2016 roku prezes UKE wydał 19 decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości, będących przedmiotem aukcji, której wyniki ogłoszono 19 października 2015 roku.

„Częstotliwości z tzw. osiemsetki stanowią zasoby unikatowe. Pozwalają one na zapewnienie „tego samego” co inne częstotliwości, np. z pasm 1800 MHz, czyli szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale na zupełnie innych terenach. Są to tzw. „częstotliwości pokryciowe”, które pokryją zasięgiem olbrzymie, trudno dostępne powierzchnie kraju, tam gdzie mieszkańcy obecnie nie mają dostępu do szybkiego Internetu.” – przypomina Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Dzięki tym decyzjom na rynek trafi 190 MHz nowych częstotliwości, które pozwolą zapewnić każdemu dostep do szybkiego Internetu, zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i obszarach pozamiejskich. Przydział częstotliwości z pasm 800 MHz i 2.6 GHz skutkuje możliwością dostarczenia usług szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu na obszary, na których poziom dostępności tych usług jest najniższy, lub na których takie usługi nie są świadczone wcale.

Źródło: UKE

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.