UKE o nowych opłatach roamingowych

Opublikowano: 2016-04-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-uke-1UKE przygotowało materiał tłumaczący nadchodzące ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, dzięki czemu za połączenia roamingowe możemy płacić mniej.

Już od 30 kwietnia 2016 roku za połączenia roamingowe możemy płacić mniej niż do tej pory. Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń w UE. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika, a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych. Osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata, co oznacza, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 roku.

Przeniesiono „krajową cenę detaliczną”, czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata, czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi. Przykład:

  • Minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 0.29 zł
  • Operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego 0.25 zł
  • To abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 0.54 zł

Tak więc wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała jest natomiast wysokość dopłat przedstawiona poniżej:

  • Połączenia wykonane za 1 minutę – 0.25 zł
  • SMS – 0.10 zł
  • MMS – 0.25 zł
  • Przesyłanie danych za 1 MB – 0.25 zł

Należy pamiętać, że koszt minuty połączenia odebranego jest stały niezależnie od posiadanego planu taryfowego i wynosi 0.05 zł.

Ważne jest również, że klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu – może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.

W okresie docelowym, tj. od dnia 15 czerwca 2017 roku, wspomniana opłata dodatkowo nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia według krajowej ceny detalicznej.

Źródło: UKE

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.