Ulice Nowego Jorku staną się bezprzewodowe w 2015 roku

Opublikowano: 2014-11-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie

news-nowyjork-wifiWszystko dzięki prywatnemu konsorcjum, które wspólnie z władzami miasta zamierza wybudować 10 tysięcy specjalnych słupów Wi-Fi, umożliwiających mieszkańcom dostęp do Internetu w każdym miejscu.

Nowy plan, który ma wejść w życie w drugiej połowie 2015 roku, zakłada zastąpienie wymierających budek telefonicznych (których w Nowym Jorku pozostało jeszcze kilka tysięcy) specjalnymi słupami o nazwie LinkNYC. Mają one działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dostarczając darmowy sygnał Wi-Fi. Oprócz tego umożliwią darmowe połączenia z numerami alarmowymi oraz zostaną wyposażone w stacje ładujące do smartfonów. Poza tym zapewnią dostęp do miejskiego systemu informacji za pomocą panelu dotykowego na ekranie.

news-nowyjork-wifi1

W założeniach, sygnał Wi-Fi w LinkNYC ma mieć gigabitową przepustowość, co wzbudza jednak pewne wątpliwości – głównie dlatego, że obecne, powszechnie używane sieci Wi-Fi nie są w stanie utrzymać takiej prędkości Internetu na pojedynczych urządzeniach. Nie sprecyzowano jednak, jaki standard Wi-Fi zostanie wykorzystany we wspomnianych słupach. Pozostaje także możliwość, że Link użyje nowej, jeszcze niewdrożonej technologii. Wiadomo jedynie, że dzięki tak szybkiemu Internetowi, ściągnięcie dwugodzinnego filmu w HD zajmie zaledwie 30 sekund. Oczywiście, przy założeniu że dana stacja nie będzie eksploatowana przez kilku użytkowników jednocześnie.

LinkNYC ma być w pełni finansowany z reklam, które będą wyświetlane na ekranach słupów. Tym samym podatnicy nie zostaną obciążeni żadnymi opłatami. Prognozuje się, że projekt wygeneruje miastu dochód w wysokości 500 milionów dolarów w ciągu pierwszych dwunastu lat. Takich słupów na ulicach Nowego Jorku ma stanąć łącznie 10 tysięcy.

Źródło: The Verge

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.