UOKiK i sąd po stronie firm telekomunikacyjnych

Opublikowano: 2014-09-26
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Internet mobilny #urzędy #wyniki / raporty

Legalny

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję UOKiK-u mówiącą o tym, że spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą bez uzasadnionego powodu utrudniać umieszczania infrastruktury telekomunikacyjnej w podlegających im budynkach.

Pod tym oficjalnie brzmiącym stwierdzeniem kryje się sprawa, która od wielu lat utrudniała życie zarówno dostawcom telewizji kablowej oraz Internetu, jak i wielu użytkownikom w Polsce. Zdarzało się bowiem, że spółdzielnie mieszkaniowe z sobie tylko znanych powodów utrudniały niektórym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym oferowanie przez nich usług w niektórych lokalizacjach.

W praktyce najczęściej było tak, że władze spółdzielni nie godziły się na założenie przez konkretnego operatora jego infrastruktury w budynku. W efekcie nie mógł on świadczyć mieszkańcom swoich usług polegających na dostępie do Internetu lub telewizji.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK-u) zgłasza się sporo firm telekomunikacyjnych ze skargami na wspomniane postępowanie spółdzielni. Od 2010 roku do dzisiaj urząd wydał w tej sprawie 21 decyzji, w toku jest dalszych sześć postępowań wyjaśniających. W jednym z nich UOKiK stwierdził, że jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Częstochowie nie ma prawa utrudniać działającej w tym mieście firmie założenia okablowania w budynku. Spółdzielnia odwołała się od tej decyzji, jednak ostatnio Sąd Apelacyjny oddalił to zażalenie. To oznacza, że w obliczu polskiego prawa władze spółdzielni nie mogą rzucać kłód pod nogi operatorom internetowym i telewizyjnym, którzy zechcą oferować swoje usługi w konkretnym budynku.

Wydana przez sąd decyzja powinna ucieszyć nie tylko przedsiębiorców, którzy będą mogli w normalnych warunkach prowadzić swoją działalność, ale także mieszkańców, którzy często nie mogą skorzystać z oferty wybranych operatorów tylko dlatego, że taka jest samowolna i pozbawiona podstaw decyzja pracowników spółdzielni mieszkaniowej.

Źródło: UOKiK

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.