Ustawa antyterrorystyczna ograniczyła fałszywe alarmy bombowe

Opublikowano: 2016-09-12
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-mariusz-blaszczakWedług policyjnych statystyk od momentu wejścia w życie ustawy o działaniach antyterrorystycznych znacząco spadła liczba fałszywych powiadomień o podłożeniu materiałów wybuchowych.

„Wbrew temu co mówili przeciwnicy ustawy, nowe przepisy służą przede wszystkim bezpieczeństwu Polaków. Oprócz lepszej koordynacji pracy służb odpowiedzialnych za zwalczanie terroryzmu wprowadziliśmy surowe kary finansowe za wywołanie fałszywych alarmów. Jak pokazują statystyki policyjne, ten fakt w połączeniu z obowiązkową rejestracją kart prepaid odstrasza potencjalnych sprawców” – stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Ustawa antyterrorystyczna wprowadziła wysokie kary finansowe – co najmniej 10 000 zł nawiązki na rzecz Skarbu Państwa oraz środek karny w wysokości co najmniej 10 000 zł dla osób, które wywołały fałszywy alarm bombowy. Oprócz kar finansowych, osobie podejrzanej o takie przestępstwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Nie bez znaczenia pozostaje także ograniczenie anonimowości, dzięki wprowadzeniu obowiązkowej rejestracji kart telefonicznych typu prepaid.

Od 1 lipca 2016, dnia wejścia w życie nowych przepisów, do 31 sierpnia odnotowano 60 fałszywych powiadomień, czyli o 28 mniej niż okresie od 2 maja do 30 czerwca oraz aż o 48 mniej niż w okresie od 1 marca do 30 kwietnia.

Źródło: MSWiA

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.