Użytkownicy Androida będą mieli większą kontrolę nad pobieranymi aplikacjami

Opublikowano: 2015-05-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #gry / aplikacje #systemy operacyjne

news-android-prywatnoscGoogle planuje wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli użytkownikom jego mobilnego systemu kontrolować aplikacje pobierane z Google Play Store poprzez nadawanie im konkretnych uprawnień.

Nowa funkcja zostałaby z pewnością przywitana z otwartymi ramionami. W tej chwili decydując się na pobranie programu ze sklepu Google do wyboru są dwie opcje: zainstalować go, nadając tym samym cały szereg uprawień do prywatnych danych lub przerwać cały proces. Najczęściej bywa tak, że aplikacje bezzasadnie wymagają dostępu do zdjęć, listy kontaktów, lokalizacji itd. O ile w przypadku niektórych jest to zrozumiałe (aplikacje nawigacyjne), tak w większości zdaje się to nie mieć żadnego sensu. Dla przykładu, do jakich celów „Latarka” lub program zarządzający baterią potrzebuje uprawnień do korzystania z galerii bądź innych plików znajdujących się na telefonie? Prowadzi to do wielu kontrowersji i obaw o prywatne informacje użytkownika.

news-android-google_play-prywatnoscJak donosi Bloomberg, rozwiązanie tego problemu może nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Serwis, powołując się na informacje pochodzące od anonimowych pracowników Google, podaje, że Android umożliwi użytkownikom lepszą kontrolę nad tym, co pobierają ze sklepu z aplikacjami. Oznacza to, że przed instalacją zostaną poproszeni o wybranie, z jakich zasobów może korzystać dany program, a do jakich nie ma żadnego dostępu. Na więcej szczegółów odnośnie tej funkcji będziemy musieli jednak poczekać prawdopodobnie do końca maja, kiedy to odbędzie się konferencja I/O.

Źródło: Bloomberg

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.