Wartość rynku hurtowego i sytuacja rynku telekomunikacyjnego w Polsce

Opublikowano: 2015-01-26
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

img-money-20Według raportu PMR, wartość rynku hurtowego w Polsce w 2014 roku wyniosła prawie 5 miliardów złotych, co oznacza, że w ostatnich dwóch latach stracił on prawie 2.5 miliarda złotych. Taki spadek nie pozostał bez wpływu na ogólną kondycję rynku usług telekomunikacyjnych.

W latach 2013-14 polski rynek telekomunikacyjny znacząco dotknęły zmiany w zakresie sfery regulacyjnej. Ich wpływ zaznaczył się przede wszystkim na rynku telefonii komórkowej, choć spadek przychodów nastąpił również na rynku telefonii stacjonarnej oraz hurtowej dzierżawy łączy. W konsekwencji rynek hurtowy stracił w Polsce w 2013 roku ponad jedną czwartą swojej wartości – dynamika spadkowa wynosiła aż 28%.

news-raport-pmrW wyniku obniżek stawek MTR (stawka opłaty hurtowej za zakończenie połączenia telefonicznego w ruchomej sieci innego operatora) największy spadek zanotował rynek telefonii komórkowej. Co więcej, rynek zakańczania połączeń w tej telefonii stracił w 2013 roku połow swojej wartości w porównaniu do stanu z wcześniejszego roku. Telefonia stacjonarna straciła w tym samym czasie 9% wartości, a przychody operatorów z hurtowej dzierżawy łączy były o 3% niższe niż przed rokiem.

W 2014 roku na rynku hurtowym nadal panował trend negatywny, aczkolwiek skala spadku była jednocyfrowa. Za dalszy spadek będzie odpowiedzialna wciąż odczuwalna obniżka stawek MTR w pierwszej połowie bieżącego roku. Sytuacja na rynku hurtowym oddziałuje na cały rynek telekomunikacyjny i w ostatnich trzech latach była jednym z powodów spadków jego wartości. Szczególnie zauważalne było to w 2013 roku, kiedy to ogólna wartość rynku spadła o 4%.

news-raport-pmr-1PMR to firma badawczo-konsultingowa działająca w ponad 25 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1995 roku przy jej wsparciu ponad 500 globalnych korporacji oraz wiele lokalnych firm zwiększyło swoje udziały rynkowe i z sukcesem weszło na nowe rynki. Specjalizują się w sektorach: budowlanym, handlu detalicznego, farmaceutycznym, ochrony zdrowia, IT i telekomunikacji, ale również wiele innych branż. Firma zatrudnia 100 profesjonalistów płynnie posługujących się w sumie ponad 15 językami. Usługi badawcze i konsultingowe realizowane na indywidualne zamówienie uzupełniane są pakietem prawie 100 gotowych raportów rynkowych i serwisów informacyjnych rocznie.

Źródło: PMR

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.