watchOS 3 - usprawnienia interfejsu, szybkie uruchamanie aplikacji i pismo odręczne

Opublikowano: 2016-06-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #Apple #systemy operacyjne

news-watchos3-5Apple zaprezentował na WWDC 2016 nową wersję systemu watchOS 3 dla Apple Watch, która ma zagwarantować kilka istotnych zmian w sposobie i komforcie korzystania z zegarka.

Główną zmianą w trzeciej iteracji zegarkowego systemu jest znaczne przyspieszenie uruchamiania aplikacji (według Apple nawet siedmiokrotnie szybsze niż w watchOS 2). Jest to zasługa rozwiązania zwanego Instant Launch, dzięki któremu ulubione programy trzymane są w pamięci urządzenia, a wszelkie aktualizacje przeprowadzane są w tle.

news-watchos3-3

Dodatkowo, Apple dokonał kilka zmian w interfejsie użytkownika, aby ułatwić zarządzanie zegarkiem, jego aplikacjami i wyglądem tarcz. Składa się na to m.in. panel ustawień podobny do tego z iOS, który przywołuje się przesunięciem palcem do góry. Zmieniono również działanie bocznego przycisku, który do tej pory służył do przywoływania listy ulubionych kontaktów – teraz za jego pomocą uzyskamy szybki dostęp do uruchomionych aplikacji. watchOS 3 dodaje także nowe „cyferblaty” – jest m.in. tarcza z Myszką Minnie oraz tarcza aktywności fizycznej. Można się pomiędzy nimi przełączać, zwyczajnie przesuwając palcem po ekranie.

news-watchos3-2

Apple wprowadza do systemu dwie natywne aplikacje: Reminders (Przypomnienia) oraz Find Friends (Znajdź przyjaciół). Oprócz tego, smartwatch doczeka się funkcji SOS, pozwalającej na wykonywanie połączeń alarmowych. Wystarczy przytrzymać przycisk z boku i w ciągu kilku sekund zostanie nawiązany taki kontakt poprzez Wi-Fi w zegarku lub sieć komórkową w iPhone’ie. Po zakończeniu połączenia, do wybranych kontaktów zostanie wysłana lokalizacja użytkownika. W funkcji SOS znajdzie się również nasza karta medyczna.

news-watchos3-1news-watchos3-4

W watchOS 3 pojawi się też funkcja Scribble, czyli pismo odręczne. Podobne rozwiązanie znajdziemy w niedawno zapowiedzianej, nowej wersji Android Wear. Ponadto, oprogramowanie dla Apple Watch wprowadzi możliwość dzielenia się ze znajomymi swoimi osiągami oraz aplikację Breathe, która dzieli się wskazówkami dotyczącymi zdrowego oddychania i relaksu. Apple nie zapomniał też o osobach niepełnosprawnych, usprawniając monitorowanie aktywności fizycznej użytkowników na wózku inwalidzkim.

Nowy watchOS 3 jest już dostępny do pobrania przez deweloperów. Finalna wersja systemu pojawi się jesienią tego roku.

Źródło: Apple, własne

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.