Węgierski rząd zamierza opodatkować internetowy transfer danych

Opublikowano: 2014-10-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Internet mobilny #urzędy

news-wegry-podatekW 2015 roku węgierski rząd planuje nałożyć podatek na każdy gigabajt transferu. Czy reforma ta dotrze także do Polski?

Wygląda na to, że użytkowanie Internetu na Węgrzech wraz z nadchodzącym rokiem stanie się o wiele droższe. Tamtejszy minister gospodarki Mihály Varga zapowiedział nowy podatek, który ma zostać wcielony w życie w 2015 roku i obciążyć dodatkowymi kosztami dostarczycieli usług internetowych. Nietrudno się domyślić, że opłaty te zostaną przeniesione na odbiorców końcowych usługi. A te mają być niemałe. Za każdy 1 GB transferu naliczona ma zostać kwota w wysokości 150 forintów (ok. 2.06 zł). W czasach, gdy nawet gry na telefony potrafią znacznie przekraczać 1 GB (a na komputery może to być nawet kilkadziesiąt GB), może to dać wręcz horrendalne kwoty. Tym sposobem premier Węgier, Viktor Orban, dąży do ograniczenia rosnącego deficytu budżetowego.

Według szacunków węgierskiego rządu, nowy podatek przynieść ma roczne wpływy rzędu 20 miliardów forintów (około 83 miliony euro). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ruch internetowy w tym kraju w 2013 roku przekroczył 1 miliard gigabajtów, dawałoby to przynajmniej 175 miliardów forintów (prawie 600 milionów euro).

Na Facebooku, w ciągu godziny od publikacji projektu ustawy, mnóstwo internautów dołączyło do grupy protestującej przeciwko wprowadzniu opłat. Na niedzielę zaplanowany został masowy protest, w którym udział wziąć mają tysiące osób.

Pytaniem pozostaje – co z innymi krajami, w tym Polską? Czy i do nas dotrze ta zmiana? W tej chwili nic o tym nie wiadomo, ale jeśli reforma stanie się faktem i na dobre zadomowi się u naszych sąsiadów, wszystko będzie możliwe.

Źródło: Reuters

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.