Wielka Brytania dopuści do jazdy autonomiczne ciężarówki

Opublikowano: 2016-03-14
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie

news-autonomiczne_pojazdy-1Wielka Brytania planuje otworzyć swoje autostrady dla samoprowadzących ciężarówek w ramach planu przyspieszenia dostaw i zredukowania natężenia ruchu drogowego. Projekt ma ruszyć w tym roku.

Brytyjski kanclerz Skarbu – George Osborne – zamierza zatwierdzić dofinansowanie projektu autonomicznych pojazdów, dzięki któremu jeszcze w tym roku na drogach pojawią się specjalne konwoje składające się z 10 ciężarówek bez kierowców, które będą poruszać się w odległości kilku metrów od siebie. Według wstępnych raportów, do testów oddany zostanie odcinek autostrady M6 w pobliżu Carlisle. Jest to jedna z mniej ruchliwych części głównej sieci dróg Wielkiej Brytanii.

Przewiduje się, że w projekcie wykorzystane zostaną autonomiczne ciężarówki Daimlera, który już wcześniej miał okazje sprawdzić Mercedesa-Benz Actros na niemieckiej autostradzie A8 i szykuje się do przeprowadzenia podobnych testów w Stanach Zjednoczonych.

Dla rządu Wielkiej Brytanii jest to kolejny etap ku inteligentnym drogom. Jaguar Land Rover, Huawei oraz Vodafone nawiązały współpracę z wieloma brytyjskimi uniwersytetami w celu opracowania i rozwinięcia technologii z zakresu autonomicznych pojazdów, wliczając w to LTE, Wi-Fi, LTE-V, DSRC, a także kamery termowizyjne do monitorowania ruchu drogowego i wprowadzenia zmiennych ograniczeń prędkości.

Źródło: Engadget

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.