Wielkopolska z najdłuższą siecią szerokopasmową

Opublikowano: 2015-02-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #urzędy #wyniki / raporty

news-internet-szerokopasmowyZakończyła się budowa najdłuższej wojewódzkiej sieci szerokopasmowej, której doczekali się mieszkańcy Wielkopolski. Do września tego roku ma powstać łącznie 45 tysięcy km światłowodów, rozszerzając dostęp do szybkiego Internetu w Polsce.

Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej została zakończona z końcem grudnia. To trzecia ukończona wojewódzka sieć światłowodów (po pomorskiej i lubuskiej) i najdłuższa w kraju. WSS ma niemal 4.6 tysiąca kilometrów i składa się z 31 węzłów sieci szkieletowej w stolicach powiatów oraz 576 węzłów dystrybucyjnych w gminach. Dofinansowany przez UE projekt wart był 410 milionów zł.

Dzięki zakończeniu budowy Wielkopolskiej Sieci Światłowodowej już teraz 73% mieszkańców województwa jest w zasięgu sieci nowej generacji. Linia obejmuje niemal 3.3 miliona osób i ponad 250 instytucji publicznych. Dzięki tej inwestycji, operatorzy telekomunikacyjny będą mogli świadczyć usługi tam, gdzie sami nie doprowadziliby światłowodu, z powodu nieopłacalności. Obecnie trwa przetarg na operatora infrastruktury WSS.

Jak podkreśla Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, prace idą pełną parą także w pozostałych regionach kraju, które budują sieci szerokopasmowe wolniej niż Wielkopolska. W związku z wysokim priorytetem projektu i dzięki presji resortu administracji i cyfryzacji, prace trwają nawet zimą, a w niektórych wojewózdztwach, gdzie już istnieje kilkaset metrów sieci, jeszcze jesienią inwestycje nie były rozpoczęte. Halicki dodaje, że cyfryzacja Polski to największa tego typu inicjatywa w Europie. W ramach programu Unia Europejska przeznaczy dla naszego kraju prawie 2.2 miliarda euro, z czego połowa ma zostać przeznaczona na budowę światłowodów dla odbiorców końcowych.

Źródło: Newseria, Shutterstock

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.