Windows 10 zaprezentowany - najważniejsze informacje dotyczące mobilnej odsłony systemu

Opublikowano: 2015-01-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #gry / aplikacje #systemy operacyjne

news-windows10Microsoft zaprezentował najnowszą odsłonę swojego kafelkowego systemu operacyjnego, który został zaprojektowany tak, aby działać na wszystkich, mniejszych i większych, urządzeniach. Jak prezentuje się na smartfonach?

Na wczorajszej konferencji Microsoftu można było zobaczyć testową wersję mobilnego Windowsa 10 (pozbyto się członu „Phone”), która będzie przeznaczona na urządzenia mobilne takie jak smartfony i tablety. Główna idea jaka przyświeca nowemu systemu to „Jedność”. OS ma być kompatybilny ze wszystkimi „kafelkowymi” sprzętami i zapewniać spójność jakiej jeszcze nie widziano, choć znamy ją z urządzeń Apple i trybu Continuity, który odpowiada za usprawnioną komunikację pomiędzy jednym ekosystemem.

news-windows10-2Pierwsza ze zmian, jaką można było zauważyć skupia się na menu zainstalowanych aplikacji, które na samej górze pokazuje listę najnowszych zainstalowanych programów, dając szybki dostęp do nich – nie trzeba przeszukiwać całego menu w poszukiwaniu konkretnej aplikacji. Inny jest również ekran ustawień – uproszczony i podzielony na kategorie.

news-windows10-6Kolejną zmianą są nowe aplikacje, z których najważniejszą wydaje się być pakiet Office (Word, Excel i PowerPoint) – lepiej wyglądający, zoptymalizowany, przypominający ten znany z systemów iOS i Android. Nowy będzie również klient poczty Outlook, Kalendarz, który stał się wygodniejszy i bardziej przyjazny dla oka oraz galeria zdjęć, która umożliwia automatyczne ulepszanie zrobionych fotografii. Powiedziano również o nowej przeglądarce (Project Spartan), która tak jak reszta uniwersalnych aplikacji została zaprojektowana tak, aby działać na wszystkich urządzeniach z Windowsem i zapewniać pomiędzy nimi odpowiednią kompatybilność.

Nie można zapomnieć o centrum akcji, które w nowej wersji systemu umożliwia usuwanie pojedynczych powiadomień i zawiera większą liczbę ustawień dostępnych bezpośrednio z paska powiadomień. Istnieje możliwość odpowiedzi na takie zawiadomienie (np. w postaci wiadomości tekstowej) prosto z jego poziomu, bez odpalania konkretnej aplikacji, także poprzez dyktowanie tekstu. Ponadto, lista skrótów na pasku szybkiego dostępu ulegnie powiększeniu. Inną nowościa jest zintegrowanie aplikacji do wysyłania wiadomości SMS/MMS z komunikatorami internetowymi i szybkie przełączanie się pomiędzy nimi – na początek ze Skype’em. W przyszłości również ma się pojawić wsparcie dla Facebooka i WhatsApp.

Modyfikacji doczekała się klawiatura, którą będzie można odpowiednio wyskalować, zmniejszając lub zwiększając jej rozmiar oraz położenie na ekranie.

news-windows10-5Oczywiście znane już kafelki nadal są obecne, ale jednocześnie żywsze niż kiedykolwiek i zawierające informacje w czasie rzeczywistym. Za nimi, w tle na pełnym ekranie można dodać dowolną tapetę. Potwierdzono także, że Lumia Camera stanie się domyślną aplikacją do robienia zdjęc w urządzeniach z mobilnym Windowsem. Co więcej, będzie ona uniwersalna, zatem będzie działać na smartfonach, tabletach i komputerach PC działających pod kontrolą nowej wersji Microsoftowego systemu. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, Lumia Camera jest w tej chwili dostępna jedynie na „słuchawkach” Lumia. W momencie premiery Windows 10 aplikacja stanie się kompatybilna z urządzeniami innych producentów.

news-windows10-wygląd

Pierwsza kompilacja mobilnej wersji Windowsa 10 zostanie udostępniona testerom w ramach Windows Insider Program już w przyszłym miesiącu i będzie wspierać 25 języków. Oficjalna premiera nowego systemu ma nastąpić za kilka miesięcy, aczkolwiek nie podano konkretnej daty.

Źródło: The Verge

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.