Windows 10 – minimalne wymagania wersji PC i mobilnej

Opublikowano: 2015-03-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #pozostali #systemy operacyjne

news-windows10-urzadzeniaWindows 10 zadebiutuje na rynku już latem bieżącego roku, a aktualizację (darmową) będą mogli przeprowadzić posiadacze urządzeń mobilnych oraz komputerów osobistych z systemami Microsoftu. Jakie podzespoły będą wymagane do prawidłowego funkcjonowania „dziesiątki”?

Podane przez Microsoft wymagania minimalne są kryterium koniecznym do zainstalowania i bezproblemowego działania Windows 10 i zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu i doświadczenia użytkownikom różnych sprzętów.

Mobilny Windows 10 wspiera urządzenia z przekątnymi ekranu od 3 do 7.99 cala. Będą musiały mieć przynamniej 512 MB RAM, minimum 4 GB wolnej pamięci wewnętrznej (przy takiej ilości ma być również wymagany slot kart microSD), układ graficzny wspierający DirectX 9 oraz dwa klawisze – uruchamania i głośności. Nie wymagana jest obecność przycisków Start, wstecz oraz szukaj, za wyjątkiem urządzeń z wyświetlaczem o rozdzielczości WVGA (480 x 800 pikseli).

news-windows10-mobile-wymagania-rozdzielczośćBędąc w temacie rozdzielczości należy odnotować, że im wyższa tym potrzebne będzie więcej pamięci operacyjnej RAM. Jak już zostało wspomniane, najniższa wartość (WVGA) wymaga jedynie 512 MB RAM. Natomiast w przypadku rozdzielczości QSZGA (2048 x 2560 pikseli) i wyższych, konieczne jest juz 4 GB RAM.

Windows 10 dla komputerów i tabletów potrzebuje w wersji 32-bitowej minimum 1 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wbudowanej, zaś 64-bitowa edycja wymaga 2 GB RAM i 20 GB wolnej przestrzeni na dysku. Ponadto, w obu wariantach sprzęt musi mieć procesor graficzny ze wsparciem DirectX 9. Minimalna rozdzielczość ekranu to 800 x 600 pikseli. Do wersji Windows 10 Pro potrzeba przynajmniej siedmiocalowego wyświetlacza. Z kolei dla standardowej „dziesiątki” przynajmniej ośmiocalowy. Dodatkowo, tablety muszą mieć przycisku służące do uruchamiania i zmiany głośności.

news-windows10-soc-supportMicrosoft ogłosił również nowe procesory, które obsłużą Windows 10. Wśród nich znalazły się układy od Qualcomm (m.in. Snapdragon 810 i 808), Intela (Cherry Trail, Skylake i Atom x3) i AMD (Carrizo i Carrizo-L).

Źródło: Winbeta

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.