Wszyscy Polacy z dostępem do szybkiego Internetu do 2020 roku

Opublikowano: 2015-03-18
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-internet-szerokopasmowyRusza program Polska Cyfrowa. Resort administracji i cyfryzacji stawia przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury. Szerszy dostęp do Internetu i rozwój e-usług w administracji ma zapewnić 45 tysięcy km budowanej sieci światłowodowej.

Najważniejszym wyzwaniem jest umożliwienie dostępu do Internetu jak największej liczbie Polaków. Z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce” z 2014 roku wynika, że obecnie Internet dociera do ponad 74% domów, a regularnie korzysta z niego 63% osób (6% więcej niż w 2010 roku). Na tle Europy Zachodniej to jednak wciąż niewiele – tam z Internetu korzysta średnio ponad 75% osób, a np. w Islandii – 95%. Nowy program ministerstwa ma to zmienić.

Jak tłumaczy Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, największe kwoty (po 1 miliard euro) są przewidywane na projekty dotyczące budowy infrastruktury do 2020 roku. To kontynuacja projektu, który zamknięty jeszcze w tym roku. Do końca 2015 roku sieć szerokopasmowa obejmie cały kraj i będzie to 45 tysięcy km sieci światłowodowej.

W 2014 roku 71% gospodarstw domowych w Polsce będzie miało dostęp do sieci szerokopasmowej. Prędkość transmisji jest w Polsce niższa od średniej europejskiej. Blisko 76% aktywnych łączy pozwala na transmisję z prędkością do 10 Mb/s, a zaledwie 4% powyżej 30 Mb/s. Ministerstwo chce, by do 2020 roku każdy Polak miał dostęp do Internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s.

Program ma też zachęcić do większej aktywności w sieci osoby starsze i bierne zawodowo. W 2014 roku spośród tych grup z Internetu regularnie korzystało 20%. Powszechniejsze ma być też dostęp do e-usług w administracji. Na rozwoju cyfrowym skorzysta też gospodarka. Jak powiedział Halicki, w zasięgu sieci znajdzie się 8-10 milionów Polaków i niemal każdy będzie miał możliwość skorzystania ze stacjonarnego dostępu do Internetu i innych usług teleinformatycznych. Pozwoli to rozwijać się małym i średnim przedsiębiorstwom.

Na program Polska Cyfrowa do 2020 roku Polska przeznaczy 10 miliardów złotych, z czego 8 miliardów ze środków unijnych.

Źródło: Newseria

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.