Wyniki finansowe Microsoftu za IV kwartał 2014 r.

Opublikowano: 2015-01-27
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki

news-microsoftFirma z Redmond ogłosiła swoje wyniki za ostatni kwartał 2014 roku, będący jednocześnie II kwartałem roku fiskalnego 2015. Szczególnie interesująco prezentują się wyniki osiągnięte przez dział urządzeń mobilnych.

Dochód za zakończony 31 grudnia zeszłego roku okres wyniósł 26.5 miliarda dolarów. W tym samym czasie, w zeszłym roku odnotowano o 2 miliardy dolarów mniej. Przychód netto technologicznego giganta wyniósł 5.9 miliarda dolarów, czyli nieco mniej w porównaniu do tego samego kwartału, dwanaście miesięcy wcześniej (6.6 miliarda).

Jeśli chodzi o dział mobilny, Microsoft sprzedał 10.5 miliona smartfonów Lumia (za łączną sumę 2.3 miliarda dolarów) – większość z segmentu budżetowego. W ogólnym rozrachunku, sprzedaż urządzeń z Windows Phone nieco się podniosła (w skali roku o około 30%), jednak dochód spadł o 61%, głównie w związku z przejęciem i integracją przejętego od Nokii działu mobilnego.

Bardzo dobrze radził sobie za to dział tabletów. Dzięki świetnej postawie urządzeń Surface Pro 3 i akcesoriów, dochód firmy wzrósł o 24% i wyniósł 1.1 miliarda dolarów.

Microsoft zanotował duży wzrost w dziale gier i usługach konsumenckich. Usługa Xbox Live przyniosła 42 procentowy przyrost dochodów, a sprzedaż gier wzrosła o prawie 80%, przy okazji sprzedając 6.6 miliona sztuk konsol stacjonarnych (Xbox One i Xbox 360), większość w okresie świątecznym. Firma zaobserwowała również wzrost bazy użytkowników Office’a 365 o 30% względem poprzedniego kwartału, a dochód z rynku reklam w wyszukiwarkach podskoczył o 23%. Wzrosła także sprzedaż usług serwerowych (o 9%) i tych opartych na chmurze (aż o 116%). Spadła za to sprzedaż licencji OEM na Windowsa – o 13%.

Źródło: Windows Central

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.