Wyniki finansowe Samsunga za IV kwartał 2014 roku

Opublikowano: 2015-01-29
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Samsung #sprzedaż / wyniki

news-samsung-wynikiApple świętuje, Samsung dołuje. Firma opublikowała swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał 2014 roku i choć wielu innych producentów może pomarzyć o takich osiągach, koreański koncern ma powody do zmartwienia.

Przychody firmy osiągnęły poziom 48.6 miliarda dolarów, z czego zysk operacyjny wyniósł 4.9 miliarda dolarów. Choć nie są to złe rezultaty, patrząc w tył, w analogicznym okresie ubiegłego roku liczby te były wyższe o odpowiednio 11 i 36%. Choć Samsung chwali się sprzedażą Galaxy Note 4, który okazał się świetnym urządzeniem i nie dziwi jego popularność, wyniki w dużej mierze ściąga w dół słabnące zainteresowanie flagowym Galaxy S5. Ogólnie, dział mobilny zanotował spadek zysków operacyjnych aż o 64%, jednak nadal pozostał najbardziej dochodowym segmentem koreańskiego producenta. Samsung wypracował także marżę na poziomie 7.5%, sprzedając 95 milionów telefonów (z czego około 80% to smartfony) w IV kwartale 2014 roku.

Firma przewiduje, że jej dział mobilny w bieżącym roku zacznie osiągać lepsze rezultaty, m.in. dzięki rynkom Chin i Indii. Poprawę obecnej sytuacji mają także zapewnić nowe, nadchodzące urządzenia mobilne, które mają odznaczać się „innowacyjnym wykonaniem, nowymi materiałami i zróżnicowanymi funkcjami”. Oprócz tego, Samsung ma w planach skupienie się na rozmaitej elektronice noszonej oraz produkcji procesorów i pamięci RAM, gdyż dział ten radził sobie całkiem dobrze w ostatnim czasie, poprawiając wyniki finansowe firmy.

Najbliższe miesiące nie będą łatwe dla koreańskiego giganta. Rosnąca konkurencja ze strony chińskich firm, takich jak Xiaomi, Huawei czy Lenovo oraz rekordowe wyniki Apple, którego iPhone’y 6 i 6 Plus są prawdziwymi hitami sprzedaży, mogą stanowić sporą przeszkodę w osiągnięciu lepszej rentowności. Samsung ma nie lada orzech do zgryzienia, choć wydaje się, że przy odpowiednim zarządzaniu i przyjęciu nowej strategii (która jest już stopniowo wdrażana), ten rok może być zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

Źródło: Samsung 

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.