Wyniki Sony World Photography Awards 2015. Sony wygrywa 15 nagród w Red Dot Design Awards

Opublikowano: 2015-03-31
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Sony #sprzedaż / wyniki

news-sony-world-photography-awardsDzisiaj ogłoszono nazwiska zwycięzców w największym konkursie fotograficznym na świecie – Sony World Photography Awards – w kategorii Otwartej, Młodzieżowej oraz Fotografii Mobilnej. Sony poinformowało również o wygraniu konkursu wzornictwa produktowego – Red Dot Design Awards.

Zwycięskich fotografów w trzech kategoriach wybrano z ponad 96 tysięcy zgłoszeń. Sukces laureatów światowego konkursu Sony jest tym większy, że żaden z nich dotychczas nie zajmował się fotografią w sposób profesjonalny. Wszyscy zaprezentowali niezwykle wysoki kunszt artystyczny. Warto przypomnieć, że wśród finalistów w kategorii Fotografia Mobilna był Polak, Ryszard Kaźmierczak. Najmłodsza laureatka konkursu Sony World Photography Awards, Stephanie Anjo z Wielkiej Brytanii, ma zaledwie 14 lat.

fot. Ryszard Kaźmierczak

fot. Ryszard Kaźmierczak

Zwycięzcy w kategorii Otwartej i Młodzieżowej zostali wybrani przez panel ekspertów pod przewodnictwem Sama Barzilay, dyrektora kreatywnego United Photo Industries. Zwycięzca kategorii Mobilnej został wybrany po publicznym głosowaniu za pośrednictwem strony internetowej World Photography Organisation. Kategoria Mobilna miała swój debiut w tegorocznej edycji Sony World Photography Awards, z uwagi na rosnącą dostępność technologii fotograficznych w telefonach komórkowych, co daje kreatywną swobodę fotografom o różnym poziomie umiejętności.

Zwycięzcy kategorii Otwartej:

 • Architektura – Armin Appel, Niemcy
 • Sztuka i Kultura – Hector Munoz Huerta, Meksyk
 • Ulepszone – Antony Crossfield, Wielka Brytania
 • Słabe światło – Nick PI Yeow Kee, Malezja
 • Natura i dzika przyroda – Antoine Weis, Szwajcaria
 • Panoramiczne – Norman Quinn, Wielka Brytania
 • Ludzie – Saleh Rozati, Iran/Austria
 • Uśmiech – Wilson Lee, Hong Kong
 • Podróże – Yasen Georgiev, Bułgaria

Zwycięzcy kategorii Młodzieżowej (dla fotografów w wieku do 19 lat):

 • Kultura – Beatriz Mota da Rocha, Portugalia (15 lat)
 • Środowisko – Yong Lin Tan, Malezja (19 lat)
 • Portrety – Stephanie Anjo, Wielka Brytania (14 lat)

Kategorii Fotografii Mobilnej (nagroda za najlepsze zdjęcie wykonane aparatem w dowolnym telefonie komórkowym):

news-turi-calafato-zdjęcie

Turi Calafato

 • Zwycięzca – Turi Calafato, Włochy – 6718 głosów
 • 2 miejsce – Janos M Schmidt, Węgry – 2331 głosów
 • 3 miejsce – Ako Salemi, Iran – 2190 głosów

Zwycięskie zdjęcie w kategorii mobilnej zostało wybrane przez publiczność za pośrednictwem strony internetowej World Photography Organisation.  Zgłoszenia do kategorii Mobilnej można było składać przez zaledwie cztery tygodnie i w tym czasie wpłynęło ponad  10.200 zdjęć. Lista 20 finalistów została wybrana przez panel ekspertów z przemysłu fotograficznego a publiczność miała tydzień na wybranie laureata. W tym czasie oddano 15.200 głosów.

Zwycięzcy w kategorii Otwartej, Młodzieżowej i Mobilnej otrzymają najnowszy sprzęt fotograficzny oraz smartfony Sony Xperia™, a ich zdjęcia zostaną pokazane w słynnym Somerset House w Londynie, jako część wystawy Sony World Photography Awards 2015 w dniach 24 kwietnia – 10 maja. Zwycięzcy w kategoriach Otwartej i Młodzieżowej będą walczyć jeszcze o tytuły Open Photographer of the Year i Youth Photographer of the Year, a nazwiska laureatów w tej rywalizacji poznamy podczas ceremonii wręczania nagród Sony World Photography Awards 23 kwietnia w Londynie. Zwycięzcy kategorii Otwartej, Młodzieżowej oraz Mobilnej polecą do Londynu, by uczestniczyć w ceremonii; zwycięzca ogólnej kategorii Open otrzyma również nagrodę pieniężną 5.000 USD.

news-red-dot-awards-2015Sony pochwaliło się również niemałym sukcesem. Jury Red Dot Awards przyznało im 15 nagród za najlepsze wzornictwo produktowe. Dwie z nich (Red Dot Best of the Best – Najlepszy z Najlepszych!) powędrowały do laserowego projektora LSPX-W1S oraz smartfona Sony Xperia E3. Pozostałe 13 nagród w dziedzinie „Design Produktu” zostało przyznane różnym produktom, wliczając w to smartfony, telewizory czy też smartwatch. Oto pełna lista:

Red Dot

Nagrody Red Dot Design Awards, jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie nagród dla designu produktowego, są przyznawane przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w niemieckim Essen. W roku 2015 jury konkursowe otrzymało 4.928 zgłoszeń z 56 krajów, co jest potwierdzeniem znaczenia tych nagród w świecie designu i komunikacji.

Źródło: Sony

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.