Wyniki Sony za rok fiskalny 2015

Opublikowano: 2016-04-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Sony #sprzedaż / wyniki

news-sony-wynikiSony opublikowało wyniki finansowe za rok fiskalny 2015 zakończony 31 marca tego roku. Był to świetny okres szczególnie w kategorii gier, gdzie dominuje świetnie sprzedająca się konsola PlayStation 4.

Sony uzyskało 71.7 miliarda dolarów przychodu – jest to spadek o 1.3% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Aż o 666.7% do 2.7 miliarda dolarów wzrósł natomiast zysk netto, zaś zysk operacyjny wyniósł 2.6 miliarda dolarów (o 329% więcej rok do roku).

Cieniem na dobre wyniki firmy położyła się sprzedaż działu mobilnego, który zanotował 544 miliony dolarów straty – to 57.4% więcej niż wynika z ubiegłorocznych prognoz. Przychód spadł w ciągu roku o 20% do 10.4 miliarda dolarów. Sony sprzedało w tym okresie 24.9 miliona smartfonów, względem 39.1 miliona rok wcześniej.

Spadek odnotowany został również w segmencie urządzeń takich jak sensory i akumulatory, który jeszcze rok temu uzyskał ponad 800 milionów dolarów zysku – teraz 253 miliony dolarów straty. Złożyło się to na m.in. malejące zapotrzebowanie na moduły aparatów fotograficznych i utrata jednego z najważniejszych kontrahentów, którego nazwy nie wyjawiono.

Świetnie poradził sobie sektor gier, który uzyskał 84.3% wzrostu zysku operacyjnego do 785 milionów dolarów, 11.8% wzrostu sprzedaży oraz przychód równy 14.3 miliarda dolarów. Przyczyniła się do tego lepsza sprzedaż oprogramowania i sprzętów z rodziny PlayStation, głównie konsoli PlayStation 4, która trafiła do niemal 18 milionów konsumentów, a od dnia premiery (listopad 2013) sprzedała się w łącznym nakładzie około 40 milionów egzemplarzy.

Źródło: Sony, własne

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.