Za rok większość mobilnych aplikacji nie spełni standardów bezpieczeństwa

Opublikowano: 2014-09-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #technologie #gry / aplikacje #systemy operacyjne

news-applications-1
Według firmy badawczej Gartner w 2015 roku 75 procent aplikacji mobilnych na rynku nie przejdzie zaostrzonych testów bezpieczeństwa.

Wnioski ogłoszone przez Gartnera dotyczą programów przeznaczonych do wszystkich mobilnych systemów operacyjnych – Androida, iOS oraz Windows Phone. Analitycy oceniają, że przytłaczająca większość aplikacji, bo aż 75 procent, już teraz jest potencjalnie niebezpieczna biorąc pod uwagę skalę i rodzaj zagrożeń, które pojawią się w najbliższych latach.

Zdaniem specjalistów niebezpieczeństwo jest szczególnie wyraźne w wypadku przedsiębiorstw stosujących politykę zwaną BYOD (bring-your-own-device) polegającą na tym, że pracownicy firm przynoszą do pracy własne urządzenia, których używają do wykonywania obowiązków służbowych. Problem polega na tym, podkreślają fachowcy z Gartnera, że aplikacje ściągane do tych urządzeń nie przechodzą praktycznie żadnych procedur dotyczących bezpieczeństwa i wiele z nich może okazać się potencjalnie groźnych nie tylko dla pojedynczych urządzeń pracowników i zgromadzonych w nim danych, ale także dla całej infrastruktury informatycznej konkretnego przedsiębiorstwa.

img-phone-apps-3

Dlaczego Gartner sądzi, że w 2015 roku większość aplikacji mobilnych nie przejdzie testów bezpieczeństwa? Chodzi o to, że obecnie stosowane tak zwane statyczne procedury testowania aplikacji (SAST), jak i dynamiczne procedury testowania aplikacji (DAST) pochodzą sprzed 10 lat, i dostępne teraz na rynku programy mobilne stanowią dla nich spore wyzwanie. Dlatego konieczne jest stworzenie nowych systemów sprawdzających i testów, którym wspomniane aplikacje po prostu nie sprostają. W dodatku Gartner przewiduje, że do roku 2017 mobilne aplikacje staną się jednym z głównych celów ataków cyberprzestępców przewyższając pod tym względem programy i systemy przeznaczone do urządzeń stacjonarnych.

Specjaliści są zdania, że niewiele może tutaj pomóc ściąganie programów z tak zwanych zaufanych źródeł, czyli oficjalnych sklepów oferujących aplikacje mobilne. Tam bowiem także trafia wiele programów nie spełniających wymogów dotyczących bezpieczeństwa.

Źródło: Gartner

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.