Zmarł Matti Makkonen - twórca SMS miał 63 lata

Opublikowano: 2015-06-30
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-matti-makkonenW zeszły piątek zmarł Matti Makkonen, fiński inżynier znany jako jeden z „ojców SMS-a”. Od listopada 2013 roku zmagał się z problemami zdrowotnymi.

3 grudnia 1992 roku z Wielkiej Brytanii wysłano pierwszego SMS-a. Jego nadawcą był Neil Papworth, pracownik Vodafone, który w krótkiej wiadomości życzył swoim kolegom wesołych świąt. Mianem „ojca SMS-a” ochrzcono jednak Mattiego Makkonena – jako jeden z pionierów przedstawił ideę wiadomości na telefonach komórkowych w trakcie konferencji poświęconej telekomunikacji w 1984 roku. Mimo to, Makkonen zawsze był zdania, że wynalezienie SMS-a nie należy przypisywać wyłącznie jemu. Uważał, że był to efekt pracy zespołu, który przez lata zbierał pomysły i na ich podstawie opracowywał kolejne specyfikacje usługi.

W 2012 roku, w wywiadzie dla BBC przeprowadzonym za pomocą SMS-ów, przyznał, że nigdy nie myślał o opatentowaniu koncepcji przesyłania tekstu po sieci GSM. Stwierdził też, że prawdziwy przełom w tej technologii nastąpił w momencie debiutu telefonu Nokia 2010 w 1994 roku.

Matti Makkonen miał niezwykłe długą i ciekawą karierę w branży telekomunikacyjnej. Pracował m.in. na kierowniczych stanowiskach w Nokia Networks, Telecoms Finland i Finnet Group. W listopadzie 2013 roku zrezygnował z roli CEO w w firmie Anvia, z powodu choroby. Zmarł w piątek, 26 czerwca 2015 roku w wieku 63 lat.

Źródło: Dagens nyheter

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.