Znacząca większość użytkowników z przestarzałym, nieaktualizowanym Androidem

Opublikowano: 2015-12-24
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #systemy operacyjne #sprzedaż / wyniki

news-google-androidZ badania przeprowadzonego wśród użytkowników urządzeń z Androidem i aplikację mobilną G Data wynika, że tylko 20% z nich ma zainstalowaną najnowszą wersję systemu, narażając się tym samym na ataki ze strony cyberprzestępców i ewentualną utratę prywatnych danych.

W badaniu Mobile Malware Report Q3/2015, eksperci z G Data sprawdzili wersje Androida zainstalowane na smartfonach i tabletach z zabezpieczeniami G Data. Około 80% używa starszych wersji Androida, z niezabezpieczonymi lukami. Zaledwie 20% używa aktualnej wersji systemu. W czasie, kiedy przeprowadzano badania, tzn. w październiku 2015 roku, na rynku pojawiła się najnowsza wersja systemu Android po nazwą Marshmallow.

news-gdata-android-wersje-1Pod koniec trzeciego kwartału 2015 roku odnotowano 1.575 miliona złośliwych plików na Androida. Dla porównania w całym 2014 roku specjaliści z G Data SecurityLabs wykryli 1.548 miliona mobilnych szkodników. Tylko w trzecim kwartale bieżącego roku było ich ponad 574 tysiące, co oznacza 50-procentowy wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

news-gdata-android-zagrozenia-1

Trendy i prognozy:

  • Począwszy od aplikacji fitness, aż po oprogramowanie w samochodach, coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci i może być obsługiwanych przez smartfony i tablety. Tego typu aplikacje jak i sam system Android stają się interesującym celem dla cyberprzestępców.
  • W niektórych urządzeniach mobilnych pojawia się zmanipulowany, preinstalowany firmware.

Eksperci z G Data SecurityLabs przewidują wzrost jeszcze bardziej zaawansowanych ataków przeprowadzanych za pośrednictwem złośliwych aplikacji na klientów bankowości internetowej, korzystających z systemów Android i Windows. Celem kryminalistów jest przejęcie danych transakcyjnych, którymi posługują się Internauci.

Źródło: G Data

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.