Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Czeka nas rewolucja zasilania w IoT

Perowskity umożliwiają produkcję elastycznych ogniw fotowoltaicznych

Słońce to nieograniczone źródło energii. Energia słoneczna jest niezbędna do najważniejszego procesu odbywającego się na Ziemi, czyli fotosyntezy. Fotosynteza zachodząca w komórkach zawierających chlorofil, dostarcza najważniejszego dla nas gazu — tlenu. Obecność tlenu jest tak oczywista, że nie zastanawiamy się nad tym, skąd się bierze. Obecność elektryczności w naszym życiu, obecnie jest równie oczywista, jak tlen w atmosferze. W przypadku energii elektrycznej, również nie zastanawiamy się, skąd się bierze w gniazdku. Każdy z nas oddycha i korzysta z urządzeń zasilanych energią elektryczną.

Co to są perowskity?

blank
Struktura perowskitów

W ogromnym skrócie, jest to grupa minerałów, występująca naturalnie, umożliwiająca wytwarzania elastycznych, tanich ogniwa fotowoltaicznych. Jedną z cech tych ogniw jest możliwość naniesienia ich na dowolną powierzchnię. Może to być elewacja budynku, szyby, folia. Przykładem takiego ogniwa, jest zaprezentowana w marcu 2016 roku ładowarka do telefonu. Jest to kawałek elastycznej folii polimerowej z przewodem do podłączenia telefonu.

blank
Ładowarka do telefonu, ogniwo perowskitowe (źródło: Saule Technologies)

W 2014 r. Olga Malinkiwicz otrzymała nagrodę za pracę nad wykorzystaniem perowskitów w tworzeniu ogniw fotowoltaicznych. W 2015 zarejestrowała firmę Saule Technologies. Firma otworzyła pierwszą na świecie fabrykę ogniw perowskitowych we Wrocławiu. Produkowane ogniwa są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Perowskitowe ogniwa potrafią produkować energię z światła „sztucznego” czy odbitego.

Przyszłość zasilania

Energetyka słoneczna jest prężnie rozwijająca się gałęzią przemysłu. Obecność paneli fotowoltaicznych w krajobrazie staje się coraz częstszym widokiem. Dzięki Pani Oldze Malinkiwicz fizyk i firmie Saule Technologies, której jest założycielką czeka nas rewolucja. Dzięki technologii produkcji ogniw perowskitowych, którą wynalazła. Urządzenie IoT, takie jak kamery monitoringu, różnego rodzaju czujniki np. smogu, drony, stacje pogodowe. Mogą zyskać niezależne źródło zasilania.

IoT z panelem fotowoltaicznym
IoT (źródło: Saule Technologies)

Oczywiście, takie rozwiązania już istnieją, lecz teraz, dzięki możliwości pokrycia ogniwem dowolnej powierzchni, oraz wyższej od tradycyjnego ogniwa wydajności, zasilanie słoneczne nabierze nowego wymiaru. Oprócz IoT, dochodzi cała masa możliwości zasilania związana z infrastrukturą w mieście i na drodze. Oświetlenie miejskie, paczkomaty, radary, znaki drogowe, parkometry, stacje telefonii komórkowej, itd. W przyszłości być może autonomiczne urządzenia sprzątające z niezależnym źródłem zasilania. Wystarczy połączyć stację bazową magazynującą energię słoneczną w akumulatorach z szybkim systemem ładowania.

Duży potencjał drzemie w zautomatyzowanym transporcie miejskim. Oprócz autonomicznych pojazdów lądowych, niebawem możemy spodziewać się autonomicznych taksówek powietrznych. Ten rodzaj transportu jest przyszłością. Pierwsze testy takich podniebnych taksówek już się odbyły.

Wszystkie nowe wynalazki człowieka łączy jedno — wymagają zasilania. Odnawialne źródła energii są kluczowe w dalszym rozwoju ludzkości.

Source
Saule Technologies
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button