Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza oferty Orange „Plany Komórkowe

Rozmowy bez limitu we wszystkich, nawet najtańszych abonamentach Plan Komórkowy, od 2 do 20 GB w ofertach z telefonem lub bez telefonu, a do tego konkurencyjne ceny. Aż chce się mieć taki abonament. Czy Plany Komórkowe od Orange spełnią oczekiwania klientów, nawet tych najbardziej wymagających?

Abonament Orange banner

Charakterystyka „Planów Komórkowych” od Orange

W ramach Planów komórkowych, zarówno z telefonem, jak i bez telefonu, klienci mogą wybierać spośród kilku planów taryfowych:

Podstawowy za 29,99 zł miesięcznie;

Standardowy w cenie 39,99 zł miesięcznie;

Optymalny za 49,99 zł co miesiąc;

Wzbogacony za 69,99 zł miesięcznie.

Podane ceny planów taryfowych obowiązują wszystkich abonentów, tzn. przenoszących numer z innej sieci, obecnych użytkowników, wykupujących nowy numer w sieci i migrujących z ofert na kartę.

Czas umowy dla przenoszących lub wykupujących nowy numer i migrujących z ofert na kartę to 24 miesiące. Przedłużający umowę mają możliwość wyboru między 24 a 36 miesiącami.

W przypadku abonamentu z telefonem należy pamiętać, że operator dolicza do opłaty miesięcznej ratę za wybrany telefon. Dodatkowo, dla niektórych urządzeń, została wprowadzona tzw. opłata na start, którą uiszcza się przy podpisywaniu umowy.

W każdej z kwot abonamentów uwzględnione zostały rabaty za przesyłanie faktury w formie elektronicznej (5 zł) i zgodę marketingową (5 zł). W przypadku gdy klient nie udzieli zgody na e-fakturę lub zgody marketingowej albo obu naraz operator doliczy do każdej faktury opłatę 5 lub 10 zł, w zależności od liczby wyrażonych zgód. W przypadku nieterminowych płatności nie będzie uwzględniany rabat 5 zł za-fakturę.

Do pierwszego rachunku doliczana jest także opłata aktywacyjna w wysokości 49,99 zł.

Należy zwrócić uwagę na to co dzieje się z pakietem internetowym po wykorzystaniu limitu danych w abonamencie. Operator automatycznie nalicza opłatę 10 zł za 2 GB internetu. Dlatego, jeśli klient nie zrezygnuje z, jak określa operator, tej „funkcjonalności” zapłaci dodatkowo 10 zł w każdym z okresów rozliczeniowych. Wyłączenie usługi następuje po wysłaniu SMS-a o treści BLOKUJ na numer 80148.

Niewykorzystane usługi nie przechodzą na kolejne okresy rozliczeniowe.

Stan pakietu internetowego i oraz kwoty wydatków wykraczających  ponad zobowiązanie abonamentowe klient sprawdzi za pomocą SMS-a o treści POWIEDZ ILE wysłanego na bezpłatny numer 80189. Natomiast, aby sprawdzić jakie usługi dodatkowe zostały włączone w ramach abonamentu wystarczy wysłać SMS-a o treści PODAJ na bezpłatny numer 80198.

Plan Podstawowy

Zarówno w wersji z telefonem, jak i bez urządzenia klient skorzysta z następujących usług w ramach Planu Podstawowego:

– nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju oraz w roamingu UE w Strefie 1, która obejmuje UE, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego i terytoria zależne;

– 2 GB internetu w telefonie, w tym 1,51 GB w roamingu UE);

Za wysyłanie SMS-ów i MMS-ów na terenie kraju i 1 Strefie w roamingu UE klient zapłaci 20 groszy za przesłanie wiadomości.

Inne sieci komórkowe oferują różnorodne pakietowo i cenowo plany abonamentowe, np.:

  1. Oferta bez telefonu:

– Play w planie taryfowym Solo Stan Nielimitowany Mini bez telefonu w cenie 20 zł na 12 miesięcy lub 30 zł na 24 miesiące oferuje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i Strefie UE, nielimitowane SMS-y i MMS-y w Play i 5 GB internetu (w tym 2,01 GB w Strefie Euro). Wysłanie SMS-a lub MMS-a do użytkownika innej sieci komórkowej to już dodatkowe koszty.

– T-Mobile w cenie 29,95 zł miesięcznie w abonamencie Oferta T1 proponuje swoim klientom nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE, 2 GB internetu w telefonie i pakiet aplikacji bez limitu danych (Tidal, radio internetowe, nawigacja T-Mobile, MyBox, MyDysk, Mój T-Mobile, T-Mobile Usługi Bankowe, OLX, Otomoto, otodom, Migam). Za pozostałe usługi klient zapłaci zgodnie z cennikiem operatora;

– Ciekawą alternatywą wydaje się być abonament Freedom 1 bez telefonu od Premium Mobile, w którym klient skorzysta z pakietów nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanych SMS-ów do wszystkich sieci komórkowych i 5 GB internetu. Koszt abonamentu Freedom 1 to tylko 19,90 zł miesięcznie, a do tego abonent może w każdej chwili zrezygnować z umowy, ponieważ zawierana jest na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

W wariancie bez telefonu oferta Orange Plan Podstawowy wypada całkiem przyzwoicie na tle wiodących operatorów, natomiast w porównaniu z propozycją jeszcze mało znanego konkurenta, jakim jest Premium Mobile, niestety odpada w przedbiegach.

  1. Oferta z telefonem:

W ramach Orange Plan Podstawowy cena abonamentu jest dokładnie taka sama jak w przypadku oferty bez telefonu. Natomiast trzeba pamiętać, że przy wyborze abonamentu z urządzeniem operator doliczy ratę za telefon do miesięcznego rachunku, a nawet przy zakupie droższych modeli będzie wymagał przy podpisywaniu umowy tzw. opłaty na start. Najtańsza możliwa miesięczna opłata za telefon to 39,99 zł (np. Alcatel Pixi 4 (4) Dual SIM Odnowiony).

Najniższy abonament z telefonem wyniesie abonenta 69,98.

Niestety, wybór telefonów jest dość wąski i wiele z nich to tzw. aparaty odnowione, czyli urządzenia używane poddane profesjonalnemu procesowi regeneracji.

Sprawdźmy jak abonament Plan Podstawowy prezentuje się na tle innych operatorów komórkowych.

Play w abonamencie Solo Stan Nielimitowany Mini za 30 zł na 24 miesiące oferuje takie same usługi jak w przypadku abonamentu bez telefonu. Opłata za telefon wnoszona jest przez klienta jednorazowo przy zawieraniu umowy. Ceny urządzeń zaczynają się od nieco ponad 200 zł wzwyż.

T-Mobile Oferta T1 z telefonem za 49,95 zł miesięcznie i opłatą za telefon przy odbiorze zawiera wszystkie pakiety z abonamentu Oferta T1 bez telefonu (jak zostało opisane powyżej), a ceny telefonów zaczynają się od 9 zł, a im lepszy telefon, tym wyższa opłata przy jego zakupie.

Jeśli już porównujemy ofertę Orange do innych wiodących i najbardziej znanych operatorów na rynku to pozostał nam jeszcze Plus. Jednak, w tym segmencie abonamentów. Plus ma do zaoferowania  jedynie abonamenty bez limitu, więc zostaną wykorzystane w analizie droższych ofert.

Plan Standardowy

W abonamentach z telefonem i bez telefonu pakiet abonamentowy w ramach Planu Standardowego przedstawia się następująco:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju i roamingu w UE;

– 5 GB internetu w telefonie.

Natomiast przy wyborze zobowiązania z telefonem trzeba się liczyć z ratą sprzętową w wysokości 46,99 zł i powyżej. Najniższy abonament z ratą za urządzenie wyniesie abonenta minimum 86,98 zł.

Podobnie jak w Planie Podstawowym, oferta telefonów jest uboga i wiele z nich to urządzenia odnowione.

Porównując abonament bez telefonu można przytoczyć chociażby oferty T-Mobile:

– Standardową T2 za 49,95 zł z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci komórkowych, 5 GB internetu i  aplikacjami bez limitu danych;

– T-Mobile 1 bez limitu za 50 zł miesięcznie z nielimitowanymi rozmowami do wszytkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci komórkowych i nielimitowanym transferem internetu .

Idealny będzie też abonament Freedom 1 od Premium Mobile, opisany w Planie Podstawowym.

Pozostali operatorzy, podobnie jak T-Mobile, skupiają się na ofercie no limit z dużą ilością internetu, a co za tym idzie także cena proporcjonalnie wzrasta.

W wariancie z telefonem trudno znaleźć ofertę podobną do Planu Standardowego, chociażby dlatego, że operatorzy skupiają się ofertach bez limitu, w związku z czym nie powielają w ofercie łudząco podobnych do siebie planów taryfowych.

Plan Optymalny

W Planie Optymalnym klient otrzyma:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu UE;

– 10 GB internetu w smartfonie.

W ofercie z telefonem, najniższy abonament z ratą za najtańszego w ofercie smartfona wyniesie 109,98 zł.

Jak wypada oferta Orange na tle innych operatorów?

Dla przykładu Play w abonamencie Solo Stan Nielimitowany bez telefonu za 50 zł miesięcznie oferuje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE, nielimitowane SMS-y i MMS-y oraz nielimitowany internet  (w rzeczywistości 10 GB w pełnej prędkości). Oferta z telefonem jest o 10 zł droższa, natomiast pakietowo taka sama. Poza tym, za wybrany telefon klient zapłaci przy odbiorze, co oznacza, że operator nie pobierze co miesiąc opłat za tzw. ratę sprzętową.

T-Mobile w przypadku oferty bez telefonu skupia się wyłącznie na jednym planie taryfowym: T-Mobile 1 – Bez Limitu, o której powyżej. W zobowiązaniu abonamentowym z telefonem  najbardziej atrakcyjnym abonamentem wydaje się T -Mobile 1 Bez Limitu z telefonem za 80 zł miesięcznie, w którym klient skorzysta z nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu UE, nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu w UE oraz nielimitowany transfer internetu w telefonie (w tym 3,1 GB transferu a terenie UE). Opłata za telefon jest jednorazowa, więc  T-Mobile nie pobierze dodatkowych opłat.

Plan Wzbogacony

W najwyższym cenowo z dostępnych planów taryfowych klient otrzyma:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu UE;

– 20 GB internetu w smartfonie.

W abonamencie z telefonem najtańszy możliwy abonament to 140,98 zł (abonament 69,99 zł i 70,99 zł raty za sprzęt).

Za przykład mogą posłużyć tutaj te same propozycje, które pojawiły się w Planie Optymalnym.

Przedłużenie umowy

Warunki zawieranych umów są niemal identyczne z opisanymi powyżej.

Przedłużenie umowy może zostać zawarte na 24 lub 36 miesięcy.

Natomiast operator premiuje stałych użytkowników dodatkowym transferem 5 GB internetu niezależnie od posiadanego planu taryfowoego, czyli w poszczególnych abonamentach klienci otrzymają razem:

– 7 GB w Planie Podstawowym;

– 10 GB w Planie Standardowym;

– 15 GB w Planie Optymalnym;

– 25 GB w Planie Wzbogaconym.

Dodatkowe usługi

Poza standardowymi pakietami klient ma możliwość dokupienia następujących usług:

– Bezpieczny internet  – po wykorzystaniu transferu danych przewidzianych dla danego planu abonamentowego zostaje włączony automatycznie pakiet dodatkowych 2 GB internetu. Usługa wyniesie abonenta 10 zł miesięcznie jeśli nie zablokuje automatycznego odnawiania Bezpiecznego Internetu;

– Orange Smart Care –  czyli usługa serwisowania telefonu. Przez pierwszy miesiąc użytkowania usługa będzie bezpłatna, potem zostanie naliczona comiesięczna opłata w wysokości 8,99 zł;

aaa

– Halo Granie – hit muzyczny zamiast nudnego sygnału oczekiwania. Usługa dostępna jest przez pierwszy miesiąc za darmo, a następnie naliczona zostaje opłata 2 zł za każdy miesiąc korzystania z usługi;

– Gdzie jest dziecko – usługa lokalizacji najbliższych. Abonent skorzysta z usługi za darmo przez 4 miesiące od zakupienia abonamentu, następnie 6,15 zł miesięcznie;

– Spotify Premium– dostęp do konta Premium w serwisie muzycznym Spotify  przez 6 miesięcy za darmo, a od 7 okresu rozliczeniowego zostanie naliczona opłata 19,99 zł;

– Nawigacja Orange Optima przez 2 okresy rozliczeniowe za darmo, następnie 12,99 zł miesięcznie.

Przeniesienie numeru od innego operatora

orange-abonament

Klienci przenoszący numer z innej sieci mogą liczyć na maksymalnie 3 miesiące za 0 zł do momentu przeniesienia numeru, tak żeby nie płacił podwójnego abonamentu u obecnego i nowego operatora.

Za przeniesienie numeru przewidziana jest jednorazowa opłata aktywacyjna w wysokości 49,99 zł.

przeniesienie numeru

Zmiana planu taryfowego w obrębie Planów Komórkowych

Operator przewidział także możliwość zmiany planu taryfowego w ofercie Plany Komórkowe. Jednak możliwość ta dotyczy jedynie migracji na droższy plan. Oznacza to, że operator nie przewiduje przejścia na tańszy abonament w ramach oferty.

Podsumowanie

Oferta Planów komórkowych od Orange bez telefonu jest dość przeciętna, jedna z wielu dostępnych na rynku nie wyróżniająca się pakietami i ceną. Natomiast wersja z telefonem jest jedną z droższych na rynku, przede wszystkim przez wprowadzenie oferty ratalnej, gdzie większość operatorów proponuje jednorazową zapłatę przy podpisywaniu umowy.

Tagi

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close