Analizy

Analiza oferty Orange „Plany Komórkowe

Rozmowy bez limitu we wszystkich, nawet najtańszych abonamentach Plan Komórkowy, od 2 do 20 GB w ofertach z telefonem lub bez telefonu, a do tego konkurencyjne ceny. Aż chce się mieć taki abonament. Czy Plany Komórkowe od Orange spełnią oczekiwania klientów, nawet tych najbardziej wymagających?

Abonament Orange banner

Charakterystyka „Planów Komórkowych” od Orange

W ramach Planów komórkowych, zarówno z telefonem, jak i bez telefonu, klienci mogą wybierać spośród kilku planów taryfowych:

Podstawowy za 29,99 zł miesięcznie;

Standardowy w cenie 39,99 zł miesięcznie;

Optymalny za 49,99 zł co miesiąc;

Wzbogacony za 69,99 zł miesięcznie.

Podane ceny planów taryfowych obowiązują wszystkich abonentów, tzn. przenoszących numer z innej sieci, obecnych użytkowników, wykupujących nowy numer w sieci i migrujących z ofert na kartę.

Czas umowy dla przenoszących lub wykupujących nowy numer i migrujących z ofert na kartę to 24 miesiące. Przedłużający umowę mają możliwość wyboru między 24 a 36 miesiącami.

W przypadku abonamentu z telefonem należy pamiętać, że operator dolicza do opłaty miesięcznej ratę za wybrany telefon. Dodatkowo, dla niektórych urządzeń, została wprowadzona tzw. opłata na start, którą uiszcza się przy podpisywaniu umowy.

W każdej z kwot abonamentów uwzględnione zostały rabaty za przesyłanie faktury w formie elektronicznej (5 zł) i zgodę marketingową (5 zł). W przypadku gdy klient nie udzieli zgody na e-fakturę lub zgody marketingowej albo obu naraz operator doliczy do każdej faktury opłatę 5 lub 10 zł, w zależności od liczby wyrażonych zgód. W przypadku nieterminowych płatności nie będzie uwzględniany rabat 5 zł za-fakturę.

Do pierwszego rachunku doliczana jest także opłata aktywacyjna w wysokości 49,99 zł.

Należy zwrócić uwagę na to co dzieje się z pakietem internetowym po wykorzystaniu limitu danych w abonamencie. Operator automatycznie nalicza opłatę 10 zł za 2 GB internetu. Dlatego, jeśli klient nie zrezygnuje z, jak określa operator, tej „funkcjonalności” zapłaci dodatkowo 10 zł w każdym z okresów rozliczeniowych. Wyłączenie usługi następuje po wysłaniu SMS-a o treści BLOKUJ na numer 80148.

Niewykorzystane usługi nie przechodzą na kolejne okresy rozliczeniowe.

Stan pakietu internetowego i oraz kwoty wydatków wykraczających  ponad zobowiązanie abonamentowe klient sprawdzi za pomocą SMS-a o treści POWIEDZ ILE wysłanego na bezpłatny numer 80189. Natomiast, aby sprawdzić jakie usługi dodatkowe zostały włączone w ramach abonamentu wystarczy wysłać SMS-a o treści PODAJ na bezpłatny numer 80198.

Plan Podstawowy

Zarówno w wersji z telefonem, jak i bez urządzenia klient skorzysta z następujących usług w ramach Planu Podstawowego:

– nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju oraz w roamingu UE w Strefie 1, która obejmuje UE, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego i terytoria zależne;

– 2 GB internetu w telefonie, w tym 1,51 GB w roamingu UE);

Za wysyłanie SMS-ów i MMS-ów na terenie kraju i 1 Strefie w roamingu UE klient zapłaci 20 groszy za przesłanie wiadomości.

Inne sieci komórkowe oferują różnorodne pakietowo i cenowo plany abonamentowe, np.:

  1. Oferta bez telefonu:

– Play w planie taryfowym Solo Stan Nielimitowany Mini bez telefonu w cenie 20 zł na 12 miesięcy lub 30 zł na 24 miesiące oferuje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i Strefie UE, nielimitowane SMS-y i MMS-y w Play i 5 GB internetu (w tym 2,01 GB w Strefie Euro). Wysłanie SMS-a lub MMS-a do użytkownika innej sieci komórkowej to już dodatkowe koszty.

– T-Mobile w cenie 29,95 zł miesięcznie w abonamencie Oferta T1 proponuje swoim klientom nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE, 2 GB internetu w telefonie i pakiet aplikacji bez limitu danych (Tidal, radio internetowe, nawigacja T-Mobile, MyBox, MyDysk, Mój T-Mobile, T-Mobile Usługi Bankowe, OLX, Otomoto, otodom, Migam). Za pozostałe usługi klient zapłaci zgodnie z cennikiem operatora;

– Ciekawą alternatywą wydaje się być abonament Freedom 1 bez telefonu od Premium Mobile, w którym klient skorzysta z pakietów nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanych SMS-ów do wszystkich sieci komórkowych i 5 GB internetu. Koszt abonamentu Freedom 1 to tylko 19,90 zł miesięcznie, a do tego abonent może w każdej chwili zrezygnować z umowy, ponieważ zawierana jest na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

W wariancie bez telefonu oferta Orange Plan Podstawowy wypada całkiem przyzwoicie na tle wiodących operatorów, natomiast w porównaniu z propozycją jeszcze mało znanego konkurenta, jakim jest Premium Mobile, niestety odpada w przedbiegach.

  1. Oferta z telefonem:

W ramach Orange Plan Podstawowy cena abonamentu jest dokładnie taka sama jak w przypadku oferty bez telefonu. Natomiast trzeba pamiętać, że przy wyborze abonamentu z urządzeniem operator doliczy ratę za telefon do miesięcznego rachunku, a nawet przy zakupie droższych modeli będzie wymagał przy podpisywaniu umowy tzw. opłaty na start. Najtańsza możliwa miesięczna opłata za telefon to 39,99 zł (np. Alcatel Pixi 4 (4) Dual SIM Odnowiony).

Najniższy abonament z telefonem wyniesie abonenta 69,98.

Niestety, wybór telefonów jest dość wąski i wiele z nich to tzw. aparaty odnowione, czyli urządzenia używane poddane profesjonalnemu procesowi regeneracji.

Sprawdźmy jak abonament Plan Podstawowy prezentuje się na tle innych operatorów komórkowych.

Play w abonamencie Solo Stan Nielimitowany Mini za 30 zł na 24 miesiące oferuje takie same usługi jak w przypadku abonamentu bez telefonu. Opłata za telefon wnoszona jest przez klienta jednorazowo przy zawieraniu umowy. Ceny urządzeń zaczynają się od nieco ponad 200 zł wzwyż.

T-Mobile Oferta T1 z telefonem za 49,95 zł miesięcznie i opłatą za telefon przy odbiorze zawiera wszystkie pakiety z abonamentu Oferta T1 bez telefonu (jak zostało opisane powyżej), a ceny telefonów zaczynają się od 9 zł, a im lepszy telefon, tym wyższa opłata przy jego zakupie.

Jeśli już porównujemy ofertę Orange do innych wiodących i najbardziej znanych operatorów na rynku to pozostał nam jeszcze Plus. Jednak, w tym segmencie abonamentów. Plus ma do zaoferowania  jedynie abonamenty bez limitu, więc zostaną wykorzystane w analizie droższych ofert.

Plan Standardowy

W abonamentach z telefonem i bez telefonu pakiet abonamentowy w ramach Planu Standardowego przedstawia się następująco:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju i roamingu w UE;

– 5 GB internetu w telefonie.

Natomiast przy wyborze zobowiązania z telefonem trzeba się liczyć z ratą sprzętową w wysokości 46,99 zł i powyżej. Najniższy abonament z ratą za urządzenie wyniesie abonenta minimum 86,98 zł.

Podobnie jak w Planie Podstawowym, oferta telefonów jest uboga i wiele z nich to urządzenia odnowione.

Porównując abonament bez telefonu można przytoczyć chociażby oferty T-Mobile:

– Standardową T2 za 49,95 zł z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci komórkowych, 5 GB internetu i  aplikacjami bez limitu danych;

– T-Mobile 1 bez limitu za 50 zł miesięcznie z nielimitowanymi rozmowami do wszytkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci komórkowych i nielimitowanym transferem internetu .

Idealny będzie też abonament Freedom 1 od Premium Mobile, opisany w Planie Podstawowym.

Pozostali operatorzy, podobnie jak T-Mobile, skupiają się na ofercie no limit z dużą ilością internetu, a co za tym idzie także cena proporcjonalnie wzrasta.

W wariancie z telefonem trudno znaleźć ofertę podobną do Planu Standardowego, chociażby dlatego, że operatorzy skupiają się ofertach bez limitu, w związku z czym nie powielają w ofercie łudząco podobnych do siebie planów taryfowych.

Plan Optymalny

W Planie Optymalnym klient otrzyma:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu UE;

– 10 GB internetu w smartfonie.

W ofercie z telefonem, najniższy abonament z ratą za najtańszego w ofercie smartfona wyniesie 109,98 zł.

Jak wypada oferta Orange na tle innych operatorów?

Dla przykładu Play w abonamencie Solo Stan Nielimitowany bez telefonu za 50 zł miesięcznie oferuje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE, nielimitowane SMS-y i MMS-y oraz nielimitowany internet  (w rzeczywistości 10 GB w pełnej prędkości). Oferta z telefonem jest o 10 zł droższa, natomiast pakietowo taka sama. Poza tym, za wybrany telefon klient zapłaci przy odbiorze, co oznacza, że operator nie pobierze co miesiąc opłat za tzw. ratę sprzętową.

T-Mobile w przypadku oferty bez telefonu skupia się wyłącznie na jednym planie taryfowym: T-Mobile 1 – Bez Limitu, o której powyżej. W zobowiązaniu abonamentowym z telefonem  najbardziej atrakcyjnym abonamentem wydaje się T -Mobile 1 Bez Limitu z telefonem za 80 zł miesięcznie, w którym klient skorzysta z nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu UE, nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu w UE oraz nielimitowany transfer internetu w telefonie (w tym 3,1 GB transferu a terenie UE). Opłata za telefon jest jednorazowa, więc  T-Mobile nie pobierze dodatkowych opłat.

Plan Wzbogacony

W najwyższym cenowo z dostępnych planów taryfowych klient otrzyma:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w kraju i w roamingu w UE;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu UE;

– 20 GB internetu w smartfonie.

W abonamencie z telefonem najtańszy możliwy abonament to 140,98 zł (abonament 69,99 zł i 70,99 zł raty za sprzęt).

Za przykład mogą posłużyć tutaj te same propozycje, które pojawiły się w Planie Optymalnym.

Przedłużenie umowy

Warunki zawieranych umów są niemal identyczne z opisanymi powyżej.

Przedłużenie umowy może zostać zawarte na 24 lub 36 miesięcy.

Natomiast operator premiuje stałych użytkowników dodatkowym transferem 5 GB internetu niezależnie od posiadanego planu taryfowoego, czyli w poszczególnych abonamentach klienci otrzymają razem:

– 7 GB w Planie Podstawowym;

– 10 GB w Planie Standardowym;

– 15 GB w Planie Optymalnym;

– 25 GB w Planie Wzbogaconym.

Dodatkowe usługi

Poza standardowymi pakietami klient ma możliwość dokupienia następujących usług:

– Bezpieczny internet  – po wykorzystaniu transferu danych przewidzianych dla danego planu abonamentowego zostaje włączony automatycznie pakiet dodatkowych 2 GB internetu. Usługa wyniesie abonenta 10 zł miesięcznie jeśli nie zablokuje automatycznego odnawiania Bezpiecznego Internetu;

– Orange Smart Care –  czyli usługa serwisowania telefonu. Przez pierwszy miesiąc użytkowania usługa będzie bezpłatna, potem zostanie naliczona comiesięczna opłata w wysokości 8,99 zł;

aaa

– Halo Granie – hit muzyczny zamiast nudnego sygnału oczekiwania. Usługa dostępna jest przez pierwszy miesiąc za darmo, a następnie naliczona zostaje opłata 2 zł za każdy miesiąc korzystania z usługi;

– Gdzie jest dziecko – usługa lokalizacji najbliższych. Abonent skorzysta z usługi za darmo przez 4 miesiące od zakupienia abonamentu, następnie 6,15 zł miesięcznie;

– Spotify Premium– dostęp do konta Premium w serwisie muzycznym Spotify  przez 6 miesięcy za darmo, a od 7 okresu rozliczeniowego zostanie naliczona opłata 19,99 zł;

– Nawigacja Orange Optima przez 2 okresy rozliczeniowe za darmo, następnie 12,99 zł miesięcznie.

Przeniesienie numeru od innego operatora

orange-abonament

Klienci przenoszący numer z innej sieci mogą liczyć na maksymalnie 3 miesiące za 0 zł do momentu przeniesienia numeru, tak żeby nie płacił podwójnego abonamentu u obecnego i nowego operatora.

Za przeniesienie numeru przewidziana jest jednorazowa opłata aktywacyjna w wysokości 49,99 zł.

przeniesienie numeru

Zmiana planu taryfowego w obrębie Planów Komórkowych

Operator przewidział także możliwość zmiany planu taryfowego w ofercie Plany Komórkowe. Jednak możliwość ta dotyczy jedynie migracji na droższy plan. Oznacza to, że operator nie przewiduje przejścia na tańszy abonament w ramach oferty.

Podsumowanie

Oferta Planów komórkowych od Orange bez telefonu jest dość przeciętna, jedna z wielu dostępnych na rynku nie wyróżniająca się pakietami i ceną. Natomiast wersja z telefonem jest jedną z droższych na rynku, przede wszystkim przez wprowadzenie oferty ratalnej, gdzie większość operatorów proponuje jednorazową zapłatę przy podpisywaniu umowy.

Tagi

Monika Banecka

Gadżeciara, gaduła, geocacherka (lub jak kto woli opencacherka). Miłośniczka „jabłuszka” i IoS. Żadne racjonalne argumenty nie przemówią, żeby przeszła na stronę Androida (może nie do końca, bo ma tableta z zielonym robotem). Co dziwne, z czystej nieposkromionej ciekawości, testuje iphonową Siri zadając najgłupsze z możliwych pytań. I o dziwo, czasem otrzymuje zaskakujące odpowiedzi Niestety, Siri nie potrafi jeszcze odszyfrować miauczenia jej zwariowanego kota Hamaka Poważna Pani w pracy, a dla równowagi pozytywnie zakręcona dziewczyna w życiu prywatnym.

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close