Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Elastyczna Formuła MIX

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci Play.

Charakterystyka Play Elastyczna Formuła Mix

Ferie świateł, jamajskie rytmy, dzikie tańce. Czy to zapowiedź kolejnego Przystanku Woodstock? Nie! To aktorzy znani z reklam Play, wspierani tym razem przez bożyszcze nastolatek – Kamila Bednarka, zachęcają do skorzystania z odświeżonej oferty Formuły Mix. Elastyczna formuła mix składa się z pięciu taryf cenowych. Klient ma do wyboru cztery kwoty obligatoryjnych doładowań (30, 50, 60, 100 zł). Pierwszych 12 zasileń to konieczność doładowania co najmniej minimalną kwotą 30, 50, 60 lub 100 zł (zgodnie z wybraną taryfą). Następnie użytkownik decyduje, czy zostaje przy dotychczasowej kwocie doładowań, wydłużając tym samym zobowiązanie do (w sumie) 36 zasileń, czy finalizuje ją zgodnie z deklaracją zawartą podczas podpisywania umowy, ale w kwotach 60, 100, 120 lub 200 zł (dwukrotność początkowej stawki). Powoduje to pewien niesmak, gdyż w porównaniu do zwykłej Formuły Mix oznacza to de facto o 12 doładowań więcej w ramach zobowiązania!

Cennik i pakiety Play Elastyczna Formuła Mix

Wybór taryfy dyktuje koszty ponoszone przez użytkownika. W najtańszym zobowiązaniu, za połączenia do wszystkich sieci oraz stacjonarne płaci on 0.39 zł za minutę (0.29 zł w taryfie 50 i 60 zł). Za to koszt SMS-a/MMS-a do wszystkich sieci to 0.18 zł niezależnie od wybranej taryfy. Minuta rozmowy poza granice kraju kosztuje 1.22 zł (w przypadku połączeń do Unii Europejskiej).

elastyczna-formula-mix (8) - Copy

Powyższe stawki są porównywalne z mixami pozostałych operatorów, jednak konkurencyjnością ustępują ofertom na kartę (szczególnie w przypadku taryfy za 30 zł). Rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci są bezpłatne jedynie w najdroższej taryfie (100 / 200 zł). Niestety, w przypadku tańszych, popularniejszych wariantów trzeba pogodzić się z brakiem darmowych minut i wiadomości do wszystkich sieci w ramach zobowiązania. Umożliwiają to dopiero pakiety dokupowane ze środków pobieranych z kontraktowego doładowania lub dodatkowych usług (w przypadku rozmów do wszystkich sieci). W Elastycznej Formule Mix są trzy rodzaje paczek:

– nielimitowane rozmowy w Play (10 zł za 30 dni)
– nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł za 30 dni) lub
– nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci oraz nielimitowane rozmowy w Play (20 zł za 30 dni)

Użytkownik decydujący się korzystać z taryfy 30, 50, 60 zł, zobowiązany jest do wybrania jednej z nich. Należy jednak pamiętać, że wybór usługi możliwy jest tylko raz, podczas podpisywania umowy. Jest to wyjątkowo problematyczne po wzięciu pod uwagę faktu, że w praktyce umowa trwa trzy lata (o ile po 12 miesiącach nie podwyższy się kwoty obligatoryjnych zasileń o 100%) i trudno przewidzieć, jak będzie się korzystać z telefonu przez ten czas. Cena pakietu pobierana jest automatycznie z kontraktowego doładowania, a jego ważność to jeden miesiąc. Jeśli w ciągu 30 dni konto zostało doładowane obligatoryjną kwotą więcej niż raz, to opłata za pakiet za każdym razem pobierana jest z zasilenia. Na szczęście jest ona proporcjonalna do liczby dni, o które pakiet został przedłużony. Jeśli więc pakiet zostanie aktywowany np. po upływie 15 dni od poprzedniego, to jego cena będzie obniżona o połowę. Niestety, ważność usługi nie może przekroczyć 30 dni.

Warto zaznaczyć, że poza wspomnianymi pakietami, Play nie oferuje darmowych minut ani wiadomości do wykorzystania w ramach oferty. Wyjątkiem jest obligatoryjna paczka nielimitowanych darmowych rozmów do wszystkich sieci i na stacjonarne w taryfie za 100 zł. Pakiet nie należy jednak do tanich i kosztuje aż 80 zł! Co więcej, taka kwota niemal klasyfikuje tę taryfę do kategorii abonamentów.

Internet w Play Elastyczna Formuła Mix

Osoby decydujące się na Elastyczną Formułę Mix w zobowiązaniu za 30 zł, przy każdym obligatoryjnym doładowaniu płacą 5 zł za obowiązkowy pakiet Internetu – 200 MB (500 MB za 10 zł w zobowiązaniu za 50 zł lub 1 GB za 15 zł w taryfie za 60 zł). W najdroższym wariancie oferty klient otrzymuje 2 GB mobilnego Internetu za 20 zł, co trzeba uznać za atrakcyjną cenę. Pozostałe warianty nie są jednak aż tak konkurencyjne w porównaniu do ofert innych operatorów, a do tego są paczki stosunkowo małe. Po wykorzystaniu przyznanego limitu danych, Play pozwala na korzystanie z darmowej, aczkolwiek strasznie powolnej transmisji do 8 kb/s, która sprawdza się wyłącznie w przypadku korzystania z internetowych komunikatorów tekstowych, typu Gadu-Gadu. Niestety, próba obejrzenia filmu na YouTube lub wyświetlenia zdjęcia na portalu społecznościowym wiąże się z bardzo długim czekaniem. Dla zobrazowania – pobranie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości trwałoby ok. 170 godzin! Z drugiej strony, mechanizm ten chroni użytkowników przed wysokimi kosztami za Internet po wykorzystaniu pakietu. Do końca 2014 roku Play udostępnia bezpłatną transmisję danych w sieci LTE (po przekroczeniu 200 GB Internet zwalnia do 2 Mb/s), która powinna ucieszyć klientów znajdujących się w zasięgu tej technologii. Należy jednak pamiętać, że operator dopiero rozbudowuje swoją infrastrukturę i pod tym względem ustępuje konkurentom (a w szczególności Plusowi).

elastyczna-formula-mix (2) - Copy

Jedynym bonusem za przeniesienie numeru jest zasilenie konta kwotą 30 zł. Operator zastrzega jednak, że puli środków nie można przeznaczyć na połączenia i wiadomości w Play. Dzięki Bonusowi można wykupić np. dodatkowe paczki internetowe.

Podsumowanie

„Co dziś zamieszamy”, to pytanie, którym Kamil Bednarek otwiera spot promujący ofertę Play. I rzeczywiście, operator nieco namieszał. Skomplikowany, zmianowy system rozliczeń może nieco zdezorientować przyszłych klientów operatora, a do tego jest znacznie trudniejszy w zrozumieniu niż np. Formuła Mix w Play. Z drugiej strony, Elastyczna Formuła Mix kusi trochę atrakcyjniejszymi cenami telefonów, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego Mixa Play. Jednak w ostatecznym rozrachunku pośrednio dodatkowych 12 doładowań obligatoryjnych sprawia, że sumaryczny koszt urządzeń w tej ofercie jest wyższy.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dostosowania oferty do własnych potrzeb, dzięki trzem pakietom do wyboru. Niestety, po podpisywaniu umowy nie ma możliwości ich późniejszej zmiany, co dla wielu osób może okazać się dużym problemem. W takim przypadku np. Elastyczny Plush Mix w Plusie może okazać się bardziej atrakcyjny. Jednak dla tych, którzy nie potrzebują nowego telefonu wartu sprawdzić np. Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

formuła mix elastyczny (1)

Bolączką jest również mobilny Internet w ramach pakietów. Play oferuje stosunkowo małe paczki danych, za które trzeba dodatkowo płacić i to niemało. Po ich wykorzystaniu powolna transmisja zniechęca do dalszego korzystania z Sieci, choć chroni przed dodatkowymi kosztami. Oferta kierowana jest więc do osób, które rzadziej używają mobilnego Internetu – szczególnie dotyczy to tańszych taryf, np. za 30 zł miesięcznie (lub 60 w ramach umowy po pierwszym roku i wyborze zobowiązania na łącznie 24 doładowania).

Kamil Bednarek pod koniec spotu reklamowego śpiewa o „nieustającej radości”, jednak po głębszej analizie oferty trudno znaleźć w niej wiele radosnych cech…

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button