Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Elastyczny MIX20

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez Plus nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci Plus.

Zarówno Plus, jak i Play mocno reklamują swoje „Elastyczne Mixy”, dzięki którym można w miarę tanio nabyć telefon wraz ze zobowiązaniem. Jak na tle swoich droższych braci wypada tani Elastyczny Mix20, który poza niską ceną wyróżnia się innym cennikiem?

Charakterystyka Plus Mix20 elastyczny

Mechanizm działania elastycznych mixów jest dosyć specyficzny. Uznać go można za sposób operatorów na obejście rozporządzenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które zabrania proponowania nowym klientom umów dłuższych niż na 24 doładowania (lub miesiące w przypadku abonamentów).

Klient podpisuje więc umowę na 24 obligatoryjne doładowania w kwocie 20 zł, jednak po pierwszych 12 kontraktowych zasileniach musi on podjąć decyzję. Albo będzie płacić dwukrotność powyższej sumy (czyli 40 zł) przez kolejne 12 miesięcy, zgodnie z ustaleniami UOKiK’u, albo przedłuży zobowiązanie do łącznie 36 zasileń pozostając przy kwocie początkowej, czyli 20 zł. W ostatecznym rozrachunku zapłacić trzeba tyle samo, ale nie każdy chce lub może sobie pozwolić na zwiększenie swoich wydatków na usługi telekomunikacyjne o 100% z dnia na dzień. Zaletą tej mechaniki są niższe początkowe ceny urządzeń, w porównaniu do klasycznych mixów. Jednak trzeba uważać, gdyż po wzięciu pod uwagę sumarycznej kwoty wynikającej z dodatkowych 12 doładowań, końcowy koszt telefonu (wraz z zobowiązaniem) jest wyższy, niż w standardowych wersjach oferty.

Cennik Plus Mix20 elastyczny

Mix20 Elastyczny różni się od taryf Elastycznego Mix6 pod kilkoma względami, a jedną z nich jest cena usług. Niestety, w tym przypadku opisywana oferta wypada mało atrakcyjnie. Aż 0.49 zł za minutę połączenia to bardzo niedzisiejsza stawka, szczególnie po porównaniu z taryfami Mix6, w których cena wynosi 0.39 zł lub 0.29 zł. Nie zachwyca też koszt wysłania SMS-ów – aż 0.29 zł za każdą wiadomość, czyli ponad trzykrotnie więcej niż np. w ofertach na kartę Play (np. Lubię to!)! Dla zobowiązania nie stworzono nawet pakietów obniżających koszty, więc telefonując lub pisząc wiadomości użytkownik rozliczany jest zgodnie z cennikiem po bardzo niekorzystnych stawkach.

Internet w Plus Mix20 elastyczny

To kolejna różnica względem taryf Mix6 Elastyczny, w których domyślnie włączony jest pakiet 125 MB. W przypadku Mix20 nie ma żadnej paczki danych, a co gorsza, nie ma też dodatkowych! W efekcie, użytkownik korzystający z transmisji rozliczany jest na podstawie średnio atrakcyjnej stawce 0.29 zł za 1 MB. Fakt, jest ona dziesięciokrotnie niższa niż w Mix6, ale dla tamtych taryf dostępne są w miarę atrakcyjne pakiety internetowe, które to rekompensują.

Pakiety w Plus Mix20 elastyczny

To prawdopodobnie największa wada Mix20 Elastyczny, gdyż dla tej oferty nie stworzono pakietów obniżających koszty usług w kraju. Dziwić może dostępność paczek Internetu do wykorzystania na terenie Unii Europejskiej oraz tańsze rozmowy poza Polską. To jednak marne pocieszenie, gdy spojrzy się na bardzo niekorzystny cennik rozmów oraz SMS-ów w Polsce. Jeśli więc komuś zależy na w miarę taniej komunikacji, to powinien zainteresować się Elastyczny Mix6 lub jedną z wielu ofert na kartę, w których aktywować można liczne pakiety.

Ukryte koszty Plus Mix20 elastyczny

Niestety, brak pakietów, drogi Internet oraz niekorzystny cennik usług, to nie jedyne wady niniejszej oferty. Dla wielu osób sporym problemem może być sposób rozliczania doładowań. Np. w Play zasilenie konta wielokrotnością kwoty kontraktowej skraca zobowiązanie o określoną wartość. Niestety, w Plusie Mix20 Elastycznym doładowanie za np. 60 zł nie jest rozpatrywane jako trzy standardowe (w okresie pierwszych 12 miesięcy), a jako tylko jedno. Co gorsza, nie zwalania ono z obowiązku zasilenia konta w kolejnym miesiącu! Dlatego ofertę tę rozpatrywać można jako abonament z innym system rozliczania, a nie klasyczny mix, który „spłacić” można w dogodny dla siebie sposób.

Podsumowanie

Trochę dziwi, że Plus, który ma długie doświadczenie w tworzeniu ofert mix zdecydował się na zobowiązanie z tak niekorzystnymi warunkami. Wysokie stawki za połączenia oraz SMS-y skutecznie zniechęcają do swobodnego korzystania z telefonu. Do tego brak krajowych pakietów obniżających koszty, niezbyt elastyczny (wbrew nazwie) system rozliczania oraz praktycznie trzyletnia umowa powodują, że zdecydowanie lepiej zainteresować się innymi ofertami na rynku.

Jeśli komuś nie przeszkadza długi czas zobowiązania i trochę wyższe miesięczne koszty, a zależy mu na niższych cenach początkowych urządzeń, to lepsze mogą okazać się np. Plus Mix7 Elastyczny lub Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem w Play. Obydwie oferują atrakcyjniejsze pakiety oraz korzystniejsze cenniki usług. Korzystniejszy może okazać się być jednak zakup urządzenia na wolnym rynku. W takiej sytuacji atrakcyjnie przedstawia się oferta na kartę Virgin Mobile #BezLimitu, gdzie za jedyne 29 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB Internetu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button