Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Formuła iPhone

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentowymi w sieci Play.

Apple to firma, która zdobyła rzeszę klientów na całym świecie, a moda na urządzenia z jabłuszkiem obecna jest również w Polsce. Klienci docenili doskonałe produkty amerykańskiego koncernu, a po najnowsze iPhone-y ustawiają się gigantyczne kolejki oddanych fanów marki już w dniu premiery. Play jako pierwszy operator w naszym kraju postanowił pójść na rękę konsumentom mażącym o iPhonie w przystępnej cenie i przygotował dla nich specjalną dedykowaną ofertę, dzięki której stało się to możliwe.

play-iphone

Charakterystyka Play Formuła iPhone

W Formule iPhone, niezależnie od wybranej taryfy, klient zobowiązuje się do spłacenia 18 rat za smartfon. Do tego dochodzi też jedna dodatkowa rata traktowana jako opłata początkowa, którą należy zapłacić w sklepie. Choć takie rozwiązanie wydaje się być skomplikowane, ma ono docelowo odciążyć portfele klientów. Zamiast płacenia dodatkowych rat za telefon i zobowiązanie, Play udziela klientowi rabat na abonament w wysokości raty przez pierwsze 18 miesięcy, dzięki czemu abonent może nabyć iPhone-a w promocyjnej cenie. W praktyce oznacza, to że klient będzie płacić jedną stałą stawkę (poza usługami nie objętymi cennikiem) przez cały okres trwania umowy, który wynosi 24 miesiące. Umowa sprzedaży na raty podpisywana jest bezpośrednio z Play, wraz z nią otrzymuje się również harmonogram spłaty.

Cechy wspólne Play Formuła iPhone: Internet i ukryte koszty

Brak większej dywersyfikacji pomiędzy taryfami w ofercie (np. większe pakiety Internetu w najwyższych abonamentach) może dziwić. W zależności od wysokości zobowiązania, abonent oferty Formuła iPhone otrzymuje paczkę 1 lub 3 GB Internetu. Użytkownik korzystając z sieci może wysyłać dane z prędkością do 5 Mb/s oraz pobierać je z prędkością 15 Mb/s. Po przekroczeniu limitu pakietu, automatycznie włączany jest Bezpieczny Internet. W tym przypadku oznacza to, że klient nie poniesie za korzystanie z sieci dodatkowych opłat, jednak szybkość łącza zostanie ograniczona do koszmarnych 8 kb/s. Taka prędkość ledwo umożliwia korzystanie z komunikatorów internetowych, a strony, zdjęcia, filmy itp. wczytują się niewiarygodnie powoli.

Po wyczerpaniu pakietu, można przywrócić transmisję danych do standardowej szybkości za pomocą trzech dostępnych pakietów:

1 GB za 15 zł
3 GB za 30 zł
500 MB (0.5 GB) za 10 zł

Dwa pierwsze pakiety, które są odnawialne co miesiąc, mają nie zbyt atrakcyjna cenę porównując do konkurencji. Przykładowo, 3 GB kosztuje jedynie 20 zł w np. Red Bull Mobile Energy. Trzecią opcją jest jednorazowy pakiet 500 MB za 10 zł. Również ta cena nie jest zbyt atrakcyjna, tym bardziej, że 1 GB kosztuje raptem 9 zł w wielu ofertach Play na kartę.

iphone_6_play_2_1710m

Najbardziej wymagających użytkowników może ucieszyć za to darmowy, nielimitowany transfer danych przez pół roku od podpisania umowy, podczas korzystania z sieci 4G LTE Play (połączenie szybkiego LTE z wolniejszym HSPA+). Korzystanie z niego nie wpływa na podstawowy pakiet internetowy, jednak operator zastrzega, że po przekroczeniu 100 GB (pobieranie i wysyłanie) transmisji danych „może” spowolnić działanie łącza.

Nowi abonenci pragnący przyłączyć się do Play i skorzystać z oferty Formuła iPhone są zmuszeni wnieść opłatę aktywacyjną w wysokości 49.99 zł, co w przypadku tak wysokich abonamentów wydaje się być nieadekwatnie wysoką ceną. Natomiast w celu obniżenia kosztów każdy klient (niezależnie od stażu w Play lub jego braku), może skorzystać z opcji e-faktury, która obniża wysokość rachunku o 5.99 zł. Wymaga to jednak regularnych opłat faktur, w innym przypadku w danym miesiącu zniżka zostanie unieważniona. Dodatkowo, ci klienci, którzy wyrażą zgodę marketingową (od otrzymywania ofert, po informacje o konkursach), otrzymają kolejny rabat 5.99 zł do każdego rachunku. Jeśli jednak w trakcie trwania umowy klient zrezygnuje z którejś zgody, to kolejne faktury zostaną powiększone o tę kwotę. Operator przygotował też kolejną zniżkę dla przenoszących numer od konkurencji, przedłużających umowę z Play, a także migrujących z taryf pre-paid na plan abonamentowy. Wszyscy tacy klienci będą płacić o 5,99zł mniej każdego miesiąca.

Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w większości ofert Play, tak i tu włączona jest domyślnie usługa Muzyka na Czekanie, która jest darmowa tylko przez pierwszy miesiąc, a przez kolejne kosztuje 2 zł miesięcznie.

Formuła iPhone Play

W tej taryfie dostępne są dwa warianty cenowe – 107.96 zł oraz 127.96 zł. Sam abonament zaś to standardowa Formuła Play Unlimited, w której, poza podniesieniem kwoty zobowiązania, podwyższony został jedynie pakiet Internetu z 250 MB na 1 GB. Tak samo jak w standardowej Formuła Play Unlimited w ramach zobowiązania dostępne są jedynie nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci, natomiast za wszystkie inne usługi obowiązuje standardowy cennik. Za minutę połączenia do innych operatorów klient zapłaci tu 0.29 zł, czyli podobnie do większości konkurencyjnych ofert. Zarówno koszt SMS-a jak i MMS-a wynosi 0.19 zł, a odbieranie połączeń w UE kosztuje 0.25 zł za minutę. Biorąc pod uwagę cenę abonamentu, oferta wydaje sie być mało atrakcyjna, zwłaszcza, że koszt nowszych modeli iPhone-ów również nie zachwyca. Dlatego, też biorąc pod uwagę ubogość Formuły iPhone Play warto zastanowić sie nad wyborem droższej taryfy przy podpisaniu umowy, zwłaszcza że 1 GB może szybko okazać się bardzo mało jak na smartfona typu iPhone.

Play-4-modele-iPhonea-za-1-zl

Formuła iPhone Europa

Podobnie jak pozostałe taryfy, tak i ta została oparta na jednej ze standardowych ofert Play. Tym razem jak sama nazwa wskazuje chodzi o Formułę Europa Unlimited. Niestety, jest to jedyna taryfa, w której nie podwyższono pakietu transmisji danych i tak samo jak w „zwykłej Europie”, tak i tu przysługują klientowi 3 GB Internetu. Jest to dużo i będzie zapewne wystarczające dla wielu, jednak biorąc pod uwagę strasznie wysoki koszt abonamentu to można by się spodziewać większego pakietu. Dodatkowo, dostępne są nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, darmowe połączenia na numery stacjonarne oraz 1000 minut na odbieranie połączeń w Unii Europejskiej przez cały okres trwania umowy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to atrakcyjne, jednak (niecałe) 17 godzin w ciągu dwóch lat może okazać się znacznie za małą liczbą dla tych, którzy często podróżują. Dodatkowo, miesięczna wartość tych minut (1000 min x 0.25 zł / 24 mies. = 10.41 zł) jest nieadekwatnie niska patrząc na koszty abonamentu. W taryfie dostępne są cztery warianty cenowe: 227.96 zł, 247.96 zł, 267.96 zł oraz 287.96 zł. Oczywiście, droższe abonamenty oferują tańsze urządzenia, więc warto zwrócić na to uwagę.

Podsumowanie

Play to jedyny operator w Polsce, który w swoim wachlarzu ofert przygotował abonament specjalnie dedykowany dla modeli Apple iPhone. Poprzez ciekawy system ratalny, fani tych smartfonów mają okazję nabyć wymarzony telefon w atrakcyjnej cenie. Oparcie wszystkich taryf na standardowych formułach sprawia, że nie tylko cena iPhone-a, ale również zawartość samego zobowiązania wydaje się być bardzo atrakcyjna. Nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz duże pakiety Internetu w wyższych taryfach skuszą zapewne niejednego klienta. Także możliwość obniżenia abonamentu poprzez e-fakturą oraz zgody marketingowe mogą zachęcać do wybrania tej oferty. Niestety, zarówno wysokie progi cenowe jak i brak możliwości obniżenia kosztów pakietami (co może być szczególnie uciążliwe w taryfie Formuła iPhone Play), sprawiają, że oferta skierowana jest głównie do osób z zasobniejszym portfelem.

play

Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia marki Apple nie należą do najtańszych na rynku, więc i wysokie ceny abonamentów z iPhone’ami nie powinny nikogo dziwić. Choć należy pochwalić Play za ofertę stworzoną specjalnie na potrzeby fanów amerykańskiej marki, to trzeba także pamiętać, że inni operatorzy proponują te same smartfony w swoich standardowych ofertach za porównywalne (i czasami sporo niższe) ceny. Plus również oferuje iPhone-y w np. Taryfie LTE Rozmowy i SMS-y Bez Limitu. Podobnie jak w ofercie Play, dostępne są tu nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych, 2 GB Internetu oraz system ratalny, który pozwala na obniżenie kosztów urządzenia. Smartfony tej marki można także znaleźć np. w taryfie Smart Plan Multi Max II w Orange, gdzie dodatkową zaletą jest transmisja danych do 10 GB za 10 zł oraz w T-Mobile Jump Max, która oferuje m.in. darmową nawigację. Warto także zwrócić uwagę na to, że wszystkie te abonamenty oferują szereg pakietów dodatkowych w przeciwieństwie do oferty Play. Dla większości klientów najważniejszym wyznacznikiem będzie jednak początkowa cena telefonu (oraz sumaryczny koszt abonamentu), a ta jak wiadomo bywa zmienna, więc zapewne zdecydowany odsetek osób wybierze tę ofertę, która danego dnia zaproponuje najtańszego iPhone-a.

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close