Analizy

Analiza Formuła MIX

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci Play.

Charakterystyka i cennik Play Formuła Mix

Play doczekało się kolejnego członka rodziny Formuła Mix. Chociaż nie promuje go żadna znana postać, to oferta ta była równie atrakcyjna, jak inne propozycje Play. Była ona skierowana głównie do osób młodych oraz poszukujących telefonów z niskiej lub średniej półki cenowej, chcących uniknąć klasycznego zobowiązania abonamentowego. W ramach oferty wyszczególniono cztery taryfy: Formuła Mix 20, 30, 50 i 60. Każda z nazw sugeruje cenę określającą minimalną kwotę 24 obowiązkowych doładowań. W ramach zobowiązania użytkownik musi płacić jedną z czterech kwot: 20, 30, 50 lub 60 zł, w myśl zasady „każdemu wedle potrzeb”. Po opłaceniu obligatoryjnych pakietów resztę środków z doładowania można wykorzystać w dowolny sposób (np. na wykonywanie połączeń). Minuta rozmowy do wszystkich sieci i na stacjonarne kosztuje niemało, bo aż 0.39 zł (w taryfach za 20 i 30 zł). Konkurencyjna względem innych ofert stawka (0.29 zł) jest dopiero w wariantach za 50 i 60 zł. Cena jednego SMS-a / MMS-a do wszystkich sieci to 18 gr niezależnie od taryfy, przez co oferta nie wyróżnia się na tle konkurencyjnych ofert mix. Atrakcyjne cenowo są za to rozmowy poza granice kraju – za minutę do państw Unii Europejskiej klient zapłaci 1.22 zł.

01_play_mix_kampania_bednarek

 

 

W ramach Formuły Mix wymagane jest aktywowanie jednego z trzech obligatoryjnych pakietów:

– nielimitowanych rozmów w Play (10 zł)
– nielimitowanych SMS-ów / MMS-ów do wszystkich sieci (10 zł)
– nielimitowanych SMS-ów / MMS-ów do wszystkich sieci i nielimitowanych rozmów w Play – 20 zł (w starszej wersji oferty, pakiet kosztował mniej – 15 zł)

Rodzaj i liczba paczek wybierane są tylko raz, podczas podpisywania umowy. Nie ma możliwości ich późniejszej zmiany w trakcie trwania zobowiązania. Jest to kłopotliwe, gdyż trudno przewidzieć, jak zmieni się sposób korzystania z telefonu po np. roku. Istotne jest również, że opłata za obligatoryjny pakiet pobierana jest po każdym kontraktowym lub wyższym doładowaniu. Na szczęście, jeśli przez miesiąc konto zostanie doładowane kwotą obligatoryjną więcej niż raz, to cena obowiązkowego pakietu będzie proporcjonalna do przedłużenia jego ważności. Jeśli więc zasilenie ma miejsce np. 15 dni po poprzednim, to cena paczki zostanie obniżona o połowę.

Pakiety w Play Formuła Mix

Warto zaznaczyć, że poza wspomnianymi pakietami, Play nie oferuje darmowych minut ani wiadomości z których można skorzystać w ramach oferty. Można jednak dokupić jeden z dwóch pakietów, które obniżają cenę minuty połączenia do 15 gr. Inną opcją jest wykupienie darmowych nielimitowanych rozmów, SMS-ów oraz MMS-ów do wszystkich sieci za 5 zł na jeden dzień lub 15 zł na 5 dni. Może to być dobre rozwiązanie, jeśli ktoś zamierza dużo dzwonić przez krótki czas. Niestety, utrzymanie ważności usługi przez cały miesiąc kosztuje aż 90 zł.

atl-play-mix-formulamixzinternetem-1

 

Internet w Play Formuła Mix

Internet mobilny zdecydowanie nie jest mocną stroną Formuły Mix. Choć Play zapewnia bezpłatny transfer danych (tzw. bezpieczny Internet, dzięki któremu nie można narazić się na wysokie opłaty za transmisję danych), to jego szybkość pozostawia bardzo dużo do życzenia. Okrutnie wolna prędkość na poziomie 8 kb/s umożliwia komfortowe korzystanie jedynie z tekstowych komunikatorów internetowych, np. Gadu-Gadu. Dla zobrazowania – ściągnięcie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości trwałoby co najmniej 21 godzin! Wiatru w sieciowe żagle pozwala za to nabrać mały, cykliczny pakiet MB na próbę (200 MB). Po wykorzystaniu paczki, prędkość ponownie spada do 8 kb/s. Pierwszy miesiąc korzystania z usługi jest bezpłatny, później kosztuje ona 5 zł miesięcznie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku rezygnacji jej ponowne włączenie nie jest możliwe. Dla niektórych może być też istotne, że klienci Formuły Mix nie mogą skorzystać z darmowej transmisji danych w sieci 4G LTE do końca 2014 roku. Usługa ta jest za to dostępna w ofertach Formuła MIX Elastyczna oraz Formuła MIX z Internetem.

Przeniesienie numeru do Play lub podpisanie nowej umowy przez Internet zapewnia jednorazowe bonusowe zasilenie konta kwotą 30 zł, jednak użytkownik nie może wykorzystać ich na połączenia i SMS-y w Play. Środkami z tego bonusu można za to opłacać rozmowy do innych sieci.

atl-play-mix-formula-1big

Podsumowanie

Formuła Mix Play dedykowana jest osobom, które chcą dostosować ofertę do swoich potrzeb, ale nie planują modyfikowania umowy do końca jej obowiązywania. Jej zaletą jest liczba doładowań, zamiast czasu trwania, więc teoretycznie użytkownik może uregulować całą kwotę należności w krótszym czasie (w przeciwieństwie do abonamentów).

Niestety, obligatoryjny pakiet jest też jedną z największych wad tej oferty, gdyż nie ma możliwości jego zmiany do końca zobowiązania. Trzeba też być świadomym, że miesięczna, rzeczywista wartość doładowania jest tak naprawdę zawsze niższa o 10 – 20 zł (zależnie od wybranego pakietu). Kłopotliwy jest również pakiet internetowy, którego po dezaktywacji nie można ponownie włączyć. Jest on też stosunkowo drogi, gdyż 5 zł za 200 MB to sporo. Nie da się jednak ukryć, że pod względem atrakcyjności Formuła Mix ustępuje np. ofertom na kartę Play lub T-Mobile, które oferują atrakcyjne pakiety usług do wszystkich sieci. Z tego względu opisywana oferta sprawdzi się głównie w przypadku komunikacji wewnątrz własnej sieci.

Znacznie ciekawiej prezentuje się m.in. konkurencyjna oferta T-Mobile Nowy Jump Mix . Natomiast jeżeli ktoś nie potrzebuje telefonu to warto spojrzeć na np. Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close