Analizy

Analiza Heyah Smart

To umowa abonamentowa bez telefonu, którą zawiera się na 24 miesiące. Za samo przyłączenie do tej sieci nic się nie płaci do czasu trwania promocji, a karta SIM, którą się dostaje może działać w każdym telefonie, w którym nie ma blokady.

Oferta wyróżnia się tym, że operator daje klientom gwarancję, iż za rozmowy z numerami komórkowymi nie zapłacą więcej niż 29,99 zł miesięcznie. Abonentów mają też przyciągnąć nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz atrakcyjne pakiety internetowe.

Charakterystyka oferty Heyah Smart abonament

Heyah Smart abonament to możliwość wyboru spośród 5 taryf. Z pozoru sama oferta niczym nie różni się od Heyah Smart na kartę. Zarówno nazwy taryf jak i ich zawartość są takie same. Różnica polega na tym, że Heyah Smart abonament oferuje dodatkowo jeszcze jeden możliwy pakiet Smart XS (o nim będzie jeszcze mowa w dalszej części tekstu). Podobnie jak w taryfie prepaidowej, tak i tutaj dostępne są 4 główne warianty cenowe, z których każdy zawiera atrakcyjną paczkę danych od 1 do 5 GB. Dodatkowo poza pakietami za 4,99 zł i 9,99 zł w każdej opcji dostępne są nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci. Natomiast wyłączając Smart XS, w każdym wariancie dostępny jest limit na połączenia z numerami komórkowymi, który polega na tym, że po przekroczeniu kwoty 29,99 zł dalsze opłaty nie są pobierane i rozmowy stają się darmowe.

Do abonamentów są przypisane dodatkowe usługi. Mamy więc Facebooka bez limitu dostępnego we wszystkich pakietach, SMS-y i MMS-y, które są płatne w abonamencie Smart XS i Smart S, w pozostałych abonamentach są bezpłatne.

Heyah - nowa oferta

 

 

Niestety, taryfy mogą wprowadzić w błąd. Prawdziwa opłata abonamentowa wynosi 9,98 zł, do której doliczana jest cena jednego z obowiązkowych pakietów. Opłatę można jednak obniżyć aż do 0 zł dzięki dwom dostępnym rabatom. Pierwszy jest za aktywację e-faktury i wynosi 4,99 zł, drugi zaś przyznawany jest za zgody marketingowe i wynosi również 4,99 zł. Po tych zniżkach faktyczny koszt zobowiązania będzie taki sam jak cena pakietu. Dla wygody naszych czytelników kwoty podane w nawiasach zawierają łączną cenę abonamentu bez żadnych rabatów.

Podpisując umowę klient decyduje się od razu na wybór jednego z 4 pakietów (Smart XS nie jest dostępny na początku umowy). Dodatkowo podczas jednego cyklu rozliczeniowego można raz zmienić pakiet migrując np. z Smart S na Smart L. Takie rozwiązanie sprawia, że oferta wydaje się być dość elastyczna.

W czasie trwania umowy abonent może zmienić swój pakiet przez Internet na stronie WWW. Heyah.pl albo kontaktując się z biurem obsługi abonenta. Zmiana pakietu następuje nie później niż po 48 godzinach i jest potwierdzana SMS-em.

Heyah Pakiet Smart XS

Ten pakiet nie jest dostępny przy podpisywaniu umowy. Można jednak go aktywować migrując z innej taryfy np. Smart M. Jest to jednocześnie najniższe możliwe zobowiązanie, bo wynosi 4,99 zł (14,97 zł) miesięcznie. Pakiet Smart XS nie daje, niestety, gwarancji że zapłacimy maksymalnie 29,99 zł za rozmowy z numerami komórkowymi jaką można znaleźć we wszystkich wyższych taryfach. Nie ma też damowych minut i SMS-ów. Ciekawie wygląda natomiast kwestia Internetu, ponieważ jest to rozwiązanie dobrze znane z Heyah Non Stop. W tej ofercie brak pakietu w ramach abonamentu rekompensuje usługa Bezpieczny Internet, dzięki której każde rozpoczęte 500 MB transmisji kosztuje 9 zł. Pozwala to na dość wygodne kontrolowanie wydatków, a jednocześnie 18 zł za 1 GB, to cena, którą można zaakceptować, choć nie jest specjalnie atrakcyjna. Trzeba też pamiętać, że przekroczenie progu o nawet 1 MB oznacza naliczenie kolejnych 9 zł. Warto tu zauważyć, że w Formule Play Unlimited za 9,99 zł (21,97 zł) dostępne są nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci i 250 MB bez żadnych opłat. Mimo to, Heyah Smart XS może się okazać idealnym rozwiązaniem dla osób, którym telefon służy głównie do odbierania połączeń.

Heyah Pakiet Smart S

Przy cyklicznej opłacie w wysokości 9,99 zł (19,97 zł), klient otrzymuje 1 GB transmisji danych. Trzeba przyznać, że jest to całkiem sporo jak na taką cenę. Dla porównania w Super Smart Plan 9,99 w Orange 700 MB kosztuje dodatkowe 10 zł. Podobnie jak w Nju z Rachunkiem tak i tutaj klient ma gwarancję maksymalnej opłaty w wysokości 29,99 zł za połączenia z numerami komórkowymi. Sporym minusem jest brak nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów i pod tym względem lepiej wypada np. Formuła Mini Max na kartę w Play, w której również jest gwarancja maksymalnego kosztu za rozmowy (29 zł), ale podobny limit założono na SMS-y i wynosi on zaledwie 9 zł.

Heyah Pakiet Smart M

W tym wariancie za 14,99 zł (24,97) otrzymuje się 2 GB Internetu oraz pakiet nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci. Taryfa będzie interesująca głównie dla osób, które mało rozmawiają, ponieważ biorąc pod uwagę sumaryczny koszt zobowiązania (abonament + gwarancja 29,99 zł), który wynosi aż 44,98 zł (54,96 zł), to okaże się, że dużo lepiej wypada oferta na kartę Virgin Mobile #BezLimitu, w której za 29 zł miesięcznie (czyli mniej więcej tyle samo ile wynosi gwarancja) otrzymuje się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB Internetu.

heyah-smart-abonament

Heyah Pakiet Smart L

Ponosząc comiesięczną opłatę w wysokości 19,99 zł (29,97) klient otrzyma 3 GB Internetu, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz darmowy dostęp do Facebooka. Trzeba przyznać, że pod względem Internetu ta taryfa nie ma sobie równych, jednak, kiedy weźmiemy pod uwagę również rozmowy, to okaże się, że miesięczny koszt może wzrosnąć nawet do 49,98 zł (59,96 zł). Ciekawszym rozwiązaniem może okazać być zatem np. abonament Red Bull Mobile Energy za 9 zł, który wraz z dodatkowym pakietem kosztuje 39 zł i chociaż oferuje nieco mniej Internetu (2 GB), to zapewnia nielimitowane rozmowy (w tym na stacjonarne), SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci.

Heyah Pakiet Smart XL

To najdroższa z omawianych taryf. W ramach cyklicznej opłaty 29, 99 zł (39,97 zł) klient otrzyma 5 GB Internetu, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz darmowy dostęp do Facebooka. Dostępny pakiet internetowy wygląda bardzo korzystnie. Przykładowo, w Nowych Taryfach sLTE w Plusie 5 GB można dostać w zobowiązaniu za 69,99 zł (79,99 zł), a w Nowym JUMP! Max w T-Mobile za 99, 99 zł (114.99 zł). Jednak biorąc pod uwagę sumaryczny koszt zobowiązania, który wynosi 59,98 zł (69,96 zł), to znacznie korzystniej wypada Virgin Mobile #PełenLuz, w którym za 59 zł otrzymuje się nielimitowane rozmowy (w tym na stacjonarne) i SMS-y do wszystkich sieci oraz aż 10 GB Internetu.

W tej ofercie możliwe jest także wykonywanie połączenia wideo non stop. W Polsce kosztuje ono 0,19 zł za minutę, a połączenia międzynarodowe są wyliczane według cennika Taryfy Heyah non stop.

Cennik Heyah Smart abonament

Pod względem cennika oferta oparta jest o Heyah Non Stop. Klient zapłaci tu 0,29 zł każde połączenie do innych sieci komórkowych. Trzeba jednak pamiętać, że poza taryfą Smart XS pobieranie tej opłaty zatrzyma się na kwocie 29,99 zł. Niestety, gwarancja limitu cenowego nie obejmuje połączeń na numery stacjonarne, więc w tym wypadku abonent będzie musiał zapłacić 0,29 zł za minutę rozmowy. Dodatkowo w taryfach Smart XS i Smart S nie ma pakietu nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów, więc klientowi przyjdzie zapłacić 0,14 zł za SMS-a i 0,18 zł za MMS-a. Są to standardowe stawki jak na ofertę abonamentową.

Internet Heyah Smart abonament

Każda taryfa zawiera spory pakiet danych. Nie ma tu jednak tzw. Bezpiecznego Internetu jaki dostępny jest np. w Formułach Unlimited w Play i który sprawia, że po wykorzystaniu dostępnej paczki dalsza transmisja danych jest wprawdzie darmowa, ale bardzo powolna. W przypadku Heyah Smart abonament, gdy klient wykorzysta dostępny pakiet danych, dalsza transmisja zostaje zablokowana. Co prawda, takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik nie jest narażony na dodatkowe koszty, to jednak nie może już w ogóle skorzystać z Internetu. Żeby zatem odzyskać transmisję danych bez konieczności czekania na odnowienie pakietu w kolejnym cyklu rozliczeniowym klient ma do wyboru dwie opcje. Po pierwsze, może migrować na wyższą taryfę np. z Heyah Smart S z 1 GB za 9,99 zł na Heyah Smart M z 2 GB za 14,99 zł. Przy czym niewykorzystane dane nie przechodzą z jednej taryfy na drugą, a już wykorzystane są odejmowane z nowego pakietu i np. klient zamiast 2 GB w Smart M dostanie raptem 1 GB. Po drugie, może wykupić jeden z dodatkowych pakietów. Tu dostępne są cztery opcje:

 • 250 MB za 6 zł na 30 dni
  • 1 GB za 10 zł na 30 dni
  • 3 GB za 20 zł na 30 dni
  • 6 GB za 30 zł na 30 dni

smartfoNOWA_logo

Zarówno ilość danych oraz ich ceny wyglądają dość atrakcyjnie. Warto też zauważyć, że większość operatorów w ogóle nie oferuje dodatkowego pakietu 6 GB. Dla porównania T-Mobile oferuje maksymalnie 5 GB i to za 69,57 zł. Natomiast w Play żeby uzyskać 6 GB trzeba by wykupić trzy pakiety po 2 GB za 9,99 zł każdy, choć da to podobną cenę, to jednak wymaga więcej zachodu.

W tej ofercie można korzystać także z technologii LTE, która jest włączana automatycznie i nie ma możliwości jej wyłączenia. Działa jednak tylko wtedy, kiedy abonent posiada specjalną kartę USIM oraz urządzenie, które potrafi korzystać z tej technologii oraz na terenie, na którym ta technologia jest dostępna.

Pakiety Heyah Smart abonament

Heyah udostępnił swoim klientom kilka dodatkowych możliwości obniżenia comiesięcznych kosztów. W najniższych dwóch taryfach warto rozważyć dokupienie:

 • 1000 SMS-ów do wszystkich sieci za 10 zł na 30 dni
 • lub 1000 SMS-ów do Heyah i T-Mobile za 5 zł na 30 dni

Ponieważ operator w żadnej taryfie nie zapewnił darmowych rozmów wewnątrz sieci, to warto rozważyć zakup jednej z dwóch dostępnych paczek minut:

 • 120 minut do Heyah i T-Mobile za 5 zł na 30 dni
 • 600 minut do Heyah i T-Mobile za 10 zł na 30 dni

Natomiast jeżeli komuś nie odpowiada gwarancja maksymalnie 29,99 zł za rozmowy z numerami komórkowymi lub wykonuje sporo połączeń z numerami stacjonarnymi to powinien wykupić:

 • 30 minut do wszystkich sieci za 5 zł na 30 dni
 • 60 minut do wszystkich sieci za 10 zł na 30 dni
 • lub 120 minut do wszystkich sieci za 15 zł na 30 dni

Chociaż paczki minut wydają się wystarczające, to brakuje tu opcji nielimitowanych rozmów jaka jest dostępna np. w Red Bull Mobile Energy

Bonusy

Facebook bez limitu jest dostępny w droższych pakietach. Można z niego korzystać przez stronę internetową albo przez aplikację Facebook w sieci operatora. Jednak z tej usługi można korzystać pod warunkiem, że abonent ma jeszcze limit ,,bajtów,, na koncie.

Za aktywną opcję f@ktura dostajemy rabat w wysokości 4,99 zł. Wyłączenie tej opcji oznacza wystawianie faktur papierowych i, oczywiście, zniesienie rabatu.

Za zgodę na odbieranie wiadomości marketingowych również dostajemy rabat w wysokości 4,99 zł. Kiedy abonament z tego zrezygnuje, rabat się kończy.

Roaming to usługa włączana automatycznie po trzech pełnych cyklach rozliczeniowych, a po 48 godzinach od chwili aktywacji karty SIM w przypadku abonentów, którzy są już klientami Heyah lub T-Mobile Mobile ramach innej umowy.

Serwis ,,Szafa gra,, jest aktywowany automatycznie po 30 dniach od momentu aktywacji karty SIM. Operator wtedy wysyła do abonenta jeden z utworów, które można wybierać w ramach tego serwisu, za co się nie płaci. Jeśli jednak chce się ten utwór zmienić, trzeba za to zapłacić według cennika. Można też zrezygnować z tej usługi wysyłając do operatora bezpłatny sms o treści ,,NIE,,.

kostka heyah

Poczta głosowa będzie uruchomiana na numerze abonenta w przypadku, kiedy nie będzie ono odebrane w ciągu 30 sekund, kiedy linia będzie zajęta, numer będzie się znajdował poza zasięgiem sieci, albo kiedy telefon będzie wyłączony. Jest to usługa dostępna na terenie Polski oraz w roamingu, ale operator nie gwarantuje, że w roamingu zawsze będzie ona działała prawidłowo. Abonent może ustawić inny niż standardowy numeru, na który będzie kierowana poczta głosowa, a jeśli go skasuje, wówczas poczta głosowa wróci pod numer standardowy. Można też całkowicie wyłączyć tę usługę.

Zawieszenie abonamentu to usługa dostępna tylko dla tych abonentów, którzy przenieśli numer od innego dostawcy. Może trwać 120 pierwszych dni umowy z nowym dostawcą. Oznacza to tyle, że nowy dostawca usługi telekomunikacyjnej nadaje nam inny niż dotychczasowy numer, jednak dzwoniący do nas na stary numer są na niego automatycznie przekierowani.

Dzięki tej usłudze możliwe jest zawieszenie płacenia za abonament, ale równocześnie następuje zawieszenie wszystkich usług promocyjnych. Abonent może jednak z nich korzystać wtedy, gdy zapłaci za nie według taryfy z cennika.

Zawieszenie abonamentu skutkuje również wyłączeniem promocyjnej oferty ,,szafa gra,, ale można ją aktywować na warunkach pozapromocyjnych, jednak niestety, trzeba będzie za nią tak płacić końca trwania umowy.

Zakończenie usługi zawieszenia abonamentu powinno nastąpić automatycznie, kiedy numer zostanie przeniesiony od innego dostawcy do Heyah, a najpóźniej musi to nastąpić po upływie okresu aktywności poprzedniej usługi, czyli po trzech miesiącach.

Wspomniany już ,,tymczasowy,, numer telefonu można zachować na zawsze i wtedy również usługa zawieszenia abonamentu zostanie automatycznie wyłączona. Na nowy numer telefonu można się zdecydować w ciągu pierwszych trzech miesięcy obowiązywania umowy z nowym dostawcą.

Ukryte koszty Heyah Smart abonament

Mechanizm oferty opiera się na opłacie abonamentowej w wysokości 9,98 zł oraz na dodatkowym obowiązkowym cyklicznym pakiecie. Kwotę 9,98 zł można jednak obniżyć przez aktywację e-faktury o 4,99 zł oraz za wyrażenie zgód marketingowych również o 4,99 zł. Podpisując umowę należy również pamiętać o jednorazowej opłacie aktywacyjnej, która wynosi 29,90 zł.

Od razu uruchomiona jest również usługa Granie na czekanie, która darmowa jest przez pierwsze 30 dni, a później generuje koszt w wysokości 2 zł miesięcznie.

heyah

Podsumowanie

Mimo iż nowy abonament Heyah może się podobać dzięki atrakcyjnym pakietom danych, nielimitowanym SMS-om i MMS-om do wszystkich sieci oraz gwarancję 29,99 zł za rozmowy z numerami komórkowymi, to powstaje pytanie po co operator stworzył dwie niemal identyczne oferty? Pod względem zawartości taryf Heyah Smart abonament to nic innego jak Heyah Smart na kartę. Jednak w tym przypadku należy się liczyć z umową i ukrytymi kosztami, a to sprawia że abonament jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem.

Znacznie lepiej niż gwarancja maksymalnie 29,99 zł za rozmowy wypada 0,99 zł dziennie za nielimitowane połączenia i SMS-y w Super Smart Plan 9,99 lub nielimitowane połączenia jakie proponuje Red Bull Mobile Energy w pakiecie miesiąc bez limitu. Co prawda pod względem transmisji danych ciężko jest znaleźć konkurencyjne rozwiązanie, to jednak patrząc na całość usług znacznie lepiej wypada Virgin Mobile #BezLimitu, w którym za 29 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane rozmowy (w tym na stacjonarne), SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB Internetu. Chociaż Heyah Smart abonament wygląda atrakcyjnie, to większe szansę na podbicie serc klientów ma prawie identyczna oferta na kartę.

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close