Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

JA+ do wszystkich bez końca VII – Smartfon na RATY Z OPŁATĄ POCZĄTKOWĄ+ (elastyczna)

Oprócz standardowej oferty Ja+ Abonament z telefonem na raty Plus wprowadza tzw. ofertę elastyczną, co raczej wykorzystywane jest w MIX-ach, nie w abonamentach. Polega ona na zwiększeniu kwoty abonamentu po 12 miesiącach lub przedłużeniu umowy po 24 miesiącach o kolejne 12, tak żeby koszt usługi nie uległ powiększeniu. Czy taka promocja ma sens?

Charakterystyka oferty Ja+ do wszystkich bez końca (elastyczna)

Elastyczny abonament w Plusie to 2 plany taryfowe do wyboru. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, Plus różnicuje klientów, a w związku z tym też ceny abonamentów. Co to oznacza? Nic innego jak kategoryzacja klientów na dwie grupy:

– przenoszących numer z innych sieci komórkowych z abonamentu, przenoszących numer z MIX-a lub przenoszących numer z usług na kartę z długim stażem;

– wykupujących nowy numer.

W zależności od „zaszeregowania” w jednej z grup abonamenty wyglądają następująco:

– Ja+ Abonament z telefonem (elastyczny) za 49,99 zł przez 12 miesięcy, a potem 99,98 zł miesięcznie dla przenoszących numer z innej sieci, MIX-a lub ofert na kartę ze stażem lub Ja+ Abonament z telefonem (elastyczny) za 59,99 zł przez 12 miesięcy, następnie 119,98 zł miesięcznie dla nowych klientów (tj. wykupujących abonament na nowy numer w sieci);

– Ja+ Abonament z telefonem (elastyczny) za 59,99 zł przez 12 okresów rozliczeniowych, a od 13 okresu 119,98 zł dla klientów przenoszących numer z innej sieci, MIX-a lub ofert na kartę ze stażem lub Ja+ Abonament za 69,99 zł przez 12 miesięcy, a potem 139,98 zł dla nowych aktywacji.

Klienci mają także możliwość skorzystania z oferty z jedną ceną przez czas trwania umowy, z tym, że okres ten wydłuży się automatycznie do 36 miesięcy.

Czy takie rozwiązania oznaczają jakieś oszczędności? O tym w dalszej części analizy.

Podane ceny zawierają już rabat za korzystanie z e-faktury. Należy także pamiętać o doliczeniu ceny telefonu do opłaty abonamentowej. Wszystkie pozostałe w danym okresie rozliczeniowym pakiety nie przechodzą na kolejne okresy rozliczeniowe.

Plus-spot-KasprzykowskiArciuch655

Ja+ Abonament z telefonem (elastyczny) 49,99 zł/59,99 zł

Powyżej został opisany „mechanizm działania” abonamentu, natomiast powstaje pytanie jakie usługi otrzymuje klient przy zakupie tej oferty?:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych;

– nielimitowane SMS-y i MMS- y do wszystkich sieci komórkowych;

– nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich w roamingu UE;

– 14 GB Internetu;

– nielimitowany internet LTE przez 3 miesiące za darmo;

– telewizja IPLA za 0 zł przez 2 miesiące;

– pakiet HBO GO za 0 zł przez 2 miesiące;

– usługa Ochrona Wyświetlacza za 0 zł przez pierwszy miesiąc;

– usługa Czasoumilacz za 0 zł przez 1 miesiąc;

– nawet do 8 miesięcy za darmo dla przenoszących numer z innej sieci.

Inni operatorzy nie oferują abonamentów elastycznych w tym segmencie abonamentów, co znacznie utrudnia porównanie ofert. Jednak można zestawić całościowe koszty umów u innych operatorów.

W tym samym segmencie ofert porównać  można np. abonament Play Stan Nielimitowany Solo za 60 zł na 24 miesiące klient otrzymuje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowane SMS-y i MMS-y, nielimitowany internet, roaming w UE: rozmowy, SMS-y, MMS-y bez limitu i pakiet 2,51 GB internetu, pakiet podstawowy telewizji Play now, usługę muzyka Tidal, usługę filmy i seriale Showmax. Opłata za telefon, w zależności od modelu wynosi od 1 zł wzwyż. Opłata za telefon jest jednorazowa i uiszczana przy odbierze telefonu.

Ja+ Abonament z telefonem (elastyczny) 59,99 zł/ 69,99 zł

W tej taryfie abonamentowej klient ma do dyspozycji:

– nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych;

– nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych;

– 20 GB Internetu;

– telewizja IPLA za 0 zł przez 2 miesiące;

– pakiet HBO GO za 0 zł przez 2 miesiące;

– usługa Ochrona Wyświetlacza za 0 zł przez pierwszy miesiąc;

– usługa Ochrona Internetu za darmo przez 1 miesiąc;

– usługa Czasoumilacz za 0 zł przez pierwszy miesiąc;

– nawet do 8 miesięcy za darmo dla przenoszących numer z innej sieci.

Oczywiście trzeba tu porównać także abonamentów na 24 i 36 miesięcy. Dla przykładu przy abonamencie 59,99 zł w standardowej umowie na 24 miesięcy całkowity koszt abonamentu wyniesie: 2159,64 zł, w wersji na 36 miesięcy to… taki sam koszt. W przypadku ceny abonamentu na 36 miesięcy abonent ma możliwość równomiernego rozłożenia płatności bez podwyższania kwoty zobowiązania po 12 miesiącach.

Telefony w planach taryfowych Ja+ Abonament

Oprócz ceny abonamentu należy doliczyć także opłatę miesięczną za wybrany przez klienta telefon. Niestety, operator nie przewidział możliwości jednorazowej opłaty za telefon.

Abonent ma możliwość wyboru czasu, przez jaki będzie spłacał raty za telefon: 24, 36 lub nawet 48 miesięcy. Trzeba mieć na uwadze, że im dłużej abonent będzie opłacał raty za telefon, tym większe koszty poniesie.

Przeniesienie numeru

W każdym z wymienionych abonamentów operator rabatuje wysokość zobowiązania do 0 zł na maksymalnie 8 miesięcy. Termin jest zależny od czasu przeniesienia numeru od poprzedniego operatora. Dodatkowo opłata aktywacyjna została zrabatowana do 0 zł.

IMG_2996 - Copy

Zmiana abonamentu

Zmiana w obrębie planów taryfowych jest możliwa w obie strony, tzn. z niższego na wyższy i z wyższego na niższy abonament. Przejście z niższego na wyższy plan powoduje włączenie usług odpowiednich do abonamentu o podwyższonej kwocie. Natomiast odwrotna sytuacja powoduje dezaktywację usług, których nie obejmuje niższy plan taryfowy. Przejście z taryfy może nastąpić w każdym czasie.

Abonent może także,  w trakcie trwania umowy, wydłużyć jej czas do 36 miesięcy (w przypadku umowy na 24 miesiące).

Dodatkowe pakiety i usługi

– nielimitowany internet LTE przez 3 miesiące;

– telewizja IPLA za darmo przez 2 miesiące;

– usługa Serwis wyświetlacza (w przypadku uszkodzenia wyświetlacza i ekranu oraz zarysowań ekranu) – 0 zł przez pierwszy miesiąc, potem 4,99 zł miesięcznie;

– HBO GO za 0 zł przez 2 miesiące, potem 20 zł miesięcznie;

– usługa Ochrona Internetu, czyli ochrona przed wirusami, bezpieczna bankowość, lokalizacja ochrona danych w przypadku zgubienia – 0 zł przez miesiąc, potem 2,99 zł;

– usługa Czasoumilacz za 0 zł przez 30 dni.

Bonusy

– brak opłaty aktywacyjnej;

– abonament do 8 miesięcy za darmo (w przypadku przeniesienia numeru);

– pakiet IPLA za 0 zł przez 2 miesiące;

– pakiet HBO GO za 0 zł przez 2 miesiące;

– usługa Serwis wyświetlacza za 0 zł przez 1 miesiąc;

– usługa Ochrona Internetu za 0 zł przez 1 miesiąc;

– usługa Czasoumilacz za 0 zł przez 30 dni, a od drugiego okresu rozliczeniowego 2,02 zł miesięcznie.

HBO GO

Rozmowy w roamingu

Od 15 czerwca 2017 r. nastąpiły zmiany w naliczaniu opłat za usługi w roamingu. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami usługi są rozliczane tak jak w kraju. Jeśli w abonamencie klient ma nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y korzysta z nich jak w kraju. W przypadku gdy abonament jest ograniczony limitem np. minut klient korzysta z limitu również w roamingu, następnie po jego przekroczeniu naliczane są opłaty zgodnie z cennikiem operatora. W przypadku korzystania z internetu w smartfonie w strefie roamingowej wielkość pakietu zależy od wysokości abonamentu/pakietu kwotowego uiszczanego przez Abonenta  i znajduje się w regulaminie Taryfa europejska dla PostPaid: https://www.plus.pl/documents/16/bbf5e031-9ef2-4810-a907-628562146113?title=Eurotaryfa-postpaid.pdf

Poleć Plusa znajomemu

Przy podpisaniu nowej umowy lub przedłużeniu obecnej klient  otrzyma specjalny kod promocyjny, którym może podzielić się z dowolną osobą niebędącą abonentem Plusa. Dzięki niemu oboje zyskają po 50 zł jednorazowego rabatu na fakturze lub dodatkowe doładowanie 50 zł w Mix.

Przy podpisaniu nowej umowy lub przedłużeniu obecnej klient  otrzyma specjalny kod promocyjny, którym może podzielić się z dowolną osobą niebędącą abonentem Plusa. Dzięki niemu oboje zyskają po 50 zł jednorazowego rabatu na fakturze lub dodatkowe doładowanie 50 zł w Mix.

Podsumowanie

Ceny  abonamentu na 24 miesiące i elastycznego są identyczne. Jedyna różnica występuje w opłatach za telefon, które wzrastają przy 36  lub 48 miesiącach. Czy wprowadzenie oferty elastycznej w abonamentach Ja+ ma rację bytu? I tak, i nie. Z jednej strony abonamenty w wersjach na 24 i 36 miesięcy są takie same, ale z drugiej raty za ten sam telefon już nie zostały rozłożone na proporcjonalne części.

Back to top button