Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Jaką prędkość Internetu potrzebujesz?

Czy 10 Mb/s wystarczy do wszystkiego?

Rzekomo 10 Mb/s jest minimalną prędkością, dzięki której można względnie „wygodnie” korzystać z Internetu. Można odebrać pocztę, obejrzeć film na YouTube i np. czekać 7 godzin, żeby pobrać najnowszą grę. Jeszcze kilka lat temu prędkość 10 Mb/s była standardem, teraz to minimum. Sprawdźmy, jaką prędkość Internetu potrzebujesz, żeby wygodnie korzystać z wszystkich usług i aplikacji.

Microsoft Teams, ile potrzebuje Internetu?

Microsoft Teams jest bardzo popularnym narzędziem wykorzystywanym w pracy i nauce zdalnej. Wbrew temu, co mogło by się wydawać zużywa niewielką część łącza. Jeśli korzystasz MS Teams samodzielnie, wystarczającym minimum będzie łącze do 10 Mb/s. Jeśli z łącza korzysta więcej użytkowników do komfortowej nauki lub pracy, należy wybrać coś szybszego. Najlepiej wybrać oferty od 100 Mb/s. Takie łącze powinno zapewnić komfortową pracę nawet 4 użytkownikom.

Trzeba mieć na uwadze, że oprócz aplikacji z której aktualnie korzystamy, w urządzeniach (komputerze, laptopie, tablecie, czy telefonie) działają inne programy, które wykorzystują łącze, np. programy do synchronizacji, automatyczne aktualizacje, radio Internetowe, aplikacja do słuchania muzyki lub przy okazji oglądamy film na YouTube. Im więcej użytkowników, więcej urządzeń i aplikacji tym większe wykorzystanie prędkości Internetu i zużycie pakietu GB w przypadku Internetu mobilnego.

Wymagana minimalna prędkość Internetu dla danej rozdzielczości w aplikacji Microsoft Teams

RozdzielczośćMinimalna prędkość łącza
240p140 Kb/s
360p350 Kb/s
540p850 Kb/s
720p1,7 Mb/s
1080p3 Mb/s

Skype, jaka prędkość Internetu jest potrzebna?

Aktualnie Skype, nie jest już tak popularną aplikacją jak kiedyś. Został wyparty przez MS Teams, ze względu na rozbudowane możliwości. Zobaczmy, jak wygląda wykorzystanie łącza, w sytuacja w której jeden użytkownik prowadzi różnego typu połączenia. W przypadku Skypa do zwykłej rozmowy, a nawet telekonferencji 10 Mb/s może być wystarczające.

Typ połączeniaMinimalna szybkośćZalecana szybkość
Rozmowy głosowe30 Kb/s100 Kb/s
Rozmowy wideo / udostępnianie ekranu128 Kb/s300 Kb/s
Rozmowy wideo (wysoka jakosć)400 Kb/s500 Kb/s
Rozmowy wideo (HD)1 Mb/s1,5 Mb/s
Grupowe wideo (3 osoby)512 Kb/s2 Mb/s
Grupowe wideo (5 osoby)2 Mb/s4 Mb/s
Grupowe wideo (7 osoby)4 Mb/s8 Mb/s

Ile czasu potrzebujesz na pobranie 1 GB?

To od prędkości Internetu zależy w jakim czasie zostanie pobrany plik, przykładowo „ważący” 1 GB. Jeśli pracujesz z dużymi plikami np. pliki wideo, zdjęcia wybierz najszybszą możliwą prędkość Internetu, dostępną w Twojej lokalizacji. Internet LTE w tym przypadku nie zda egzaminu, jeśli będzie miał limit pobieranych GB. Oferty od 150 Mb/s dla użytkowników domowych. Od 300 Mb/s do 1 Gb/s, jeśli od tego zależy Twoja codzienna praca.

Prędkosć łączaCzas pobierania 1 GB
10 Mb/s820 sekund
20 Mb/s410 sekund
50 Mb/s164 sekund
60 Mb/s137 sekund
80 Mb/s103 sekund
100 Mb/s82 sekund
120 Mb/s69 sekund
150 Mb/s55 sekund
300 Mb/s27 sekund
500 Mb/s18 sekund
600 Mb/s14 sekund
1 Gb/s9 sekund

Najlepszy Internet dla Ciebie. Zestawienie ofert. Tu znajdziesz porównanie Internetu stacjonarnego.

Minimalna prędkość Internetu do odtwarzania wideo

Żeby płynnie odtwarzać wideo z serwisów: YouTube, Netflix, Prime Video, HBO GO, Disney+ potrzebujesz łącza szybszego niż 10 Mb/s. Wygląda na to, że 50 Mb/s powinno wystarczyć do wszystkiego, sprawdźcie sami.

RozdzielczośćMinimalna prędkość łącza
SD 640 × 4802 Mb/s
HD 1280 × 7203 Mb/s
FULL HD 1920 × 10805 Mb/s
QHD, 2K 2560 × 144010 Mb/s
UHD, 4K 3840 × 216025 Mb/s
FUHD, 8K 8192 × 460850 Mb/s

New York in 8K ULTRA HD – Capital of Earth

Przetestujcie swoje łącze odtwarzając wideo w rozdzielczości 8K. Jest to nie tylko test prędkości łącza, ale i wydajności komputera. Już przy rozdzielczości 4K odtwarzania wymaga dość szybkiego sprzętu, a te najstarsze komputery potrafią wyświetlać slajdy zamiast płynnego obrazu. Rozdzielczość 8K 60 FPS (60 klatek na sekundę) wymaga bardzo szybkiego komputera i łącza minimum 50 Mb/s.

Przy odtwarzaniu materiałów 4K, 8K można rozglądać się za łączem 300 Mb/s, jeśli z Internetu ma korzystać kilku użytkowników.

Jaka prędkość Internetu do gier?

Średnio można przyjąć, że do gier online potrzebujesz łącza minimum 5 Mb/s. Kluczowym parametrem jest PING, którego wartość im niższa tym lepiej. Standardowa wartość PING wynosi 30-60ms.

Co zrobić gdy mamy słabe łącze?

Jeśli mamy słabe łącze, np. do 10 Mb/s. Jest kilka rzeczy, które można zrobić by poprawić pracę w pojedynczym programie czy aplikacji, np. Microsoft Teams.

 • wyłączyć przesyłanie obrazu, ponieważ zabiera największą część transferu
 • wyłączyć synchronizację w Dropbox, One Drive, Google Drive lub innej aplikacji do synchronizacji plików.
 • odłączyć inne urządzenia podłączone do tego samego routera wykorzystujące łącze
 • wyłączyć aplikacje, wykorzystujące streaming np. TIDAL, Spotify, YouTube, Netflix itp.
 • wyłączyć automatyczne pobieranie aktualizacji w różnych programach
 • wyłączyć inne programy, mogące wykorzystywać łącze

Te same zalecenia pomogą w oszczędzaniu pakietu danych jeśli posiadamy Internet mobilny LTE.

Operatorzy dają możliwość wykupienia pakietu, który pozwala na bezpłatny transfer w różnych serwisach np. Super Video HD w T-Mobile, Wideo Non Stop w Play, Video Pass Orange i darmowy transfer w serwisie IPLA w Plus-ie.

Internet — możliwe ograniczenia

Realnym ograniczeniem prędkości Internetu dostarczanej do klienta jest słaba infrastruktura operatora, słabe okablowanie. Technologia miedziana, która powinna być zastąpiona światłowodem. Są miejsca, w których dawny monopolista nie zmodernizował infrastruktury. Cały czas, dostarcza klientom słaby Internet do 10 Mb/s, w kosmicznej cenie 69,99 zł…

Ograniczona ilość GB w pakiecie jest czasem powodem do oszczędzania transferu. Po zużyciu GB z pakietu głównego prędkość Internetu spada. Zazwyczaj do 1 Mb/s, to praktycznie uniemożliwia komfortowe korzystanie z Internetu.

Internet mobilny i wszystkie jego dolegliwości. Czyli wszystko co może wpłynąć na słabszy zasięg. Warunki atmosferyczne, odległość od nadajnika, przeszkody i ukształtowanie terenu itd.

Stary router, może działać w standardzie IEEE 802.11g lub IEEE 802.11b. Co zdecydowanie obniży szybkość działania Internetu w urządzeniach podłączonych do niego przez Wi-Fi. Należy korzystać z urządzeń działających co najmniej w standardzie: IEEE 802.11n.

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

To bardzo proste, prędkość posiadanego łącza można sprawdzić na stronie vectra.fireprobe.net. Po wykonaniu testu otrzymujemy w graficznym przedstawieniu możliwości naszego łącza. W tym przypadku okazuje się, że 20 Mb/s jest wystarczająca do wszystkiego, trzeba pamiętać, że jest to tylko sugestia. Wykonując test prędkości Internetu mobilnego, pamiętajcie, że zużywane jest kilkaset MB z paczki danych. Przy szybkim połączeniu 5G jednorazowy test pomoże pomniejszyć paczkę danych nawet o 1 GB. Test można wykonać na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Inną stroną, na której można wykonać test jest: https://www.speedtest.net/.

Test prędkości Internetu Fireprobe.net
Test prędkości mobilnego Internetu T-Mobile na stronie vectra.fireprobe.net

Vectra Internet 300 Mb/s + Netflix na 6 miesięcy + TIDLA Premium na 6 miesięcy za 0 zł

Na koniec

Cofnijmy się w czasie do 2008 roku. Jest lipiec do skrzynki pocztowej wpada e-mail z reklamą Netii:

Prędkość Internetu Netia 2008
Netia reklama e-mail, lipiec 2008 rok

Netia w 2008 roku przyśpieszała do 4 Mb/s. Trzynaście lat później w ofercie są nawet 250 razy większe prędkości Internetu:

1 Gb/s Netia Szybki Internet Max

300 Mb/s Netia Szybki Internet Max

600 Mb/s Netia Szybki Internet Max

Wniosek jest prosty, szybkie łącze =

 • szybkie ładowanie stron
 • duży komfort korzystania z sieci
 • możliwość oglądania VOD w najwyższych rozdzielczościach
 • szybkie pobieranie plików (gier)
 • jednoczesne korzystanie wielu użytkowników bez opóźnień
 • płynne gry online
 • oszczędność czasu a w konsekwencji pieniędzy

Na sam koniec, wniosek, można uznać go za subiektywny, ale prawdziwy. W 2021 roku Internet poniżej 100 Mb/s jest koniecznością, nie wyborem.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rad
21 marca 2022 18:36

100 megabitów. jak człowiek walczy z telekomuną pomarańczową. żeby kable po kopaczach poprawili.. bo upload spadł z 0.8 do 0.4megabita. i oni nie widzą problemu. poprawili tylko download… a wszystkie te sieci komórkowe o kant bo maszt mam za górą za lasem i w dodatku rozłącza pod 2 minutach rozmowy za każdym razem i z kazdego telefonu

Back to top button