Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Jump! Family

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez T-Mobile nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów T-Mobile.

Oferty dla rodziny dopiero od niedawna goszczą na naszym rynku. Pierwszy takie rozwiązanie wprowadził Play. Po dłuższym czasie do rywalizacji włącza się T-Mobile. Jump Family to nie tylko rozwiązanie dla bliskich, ale również ciekawa alternatywa dla „fioletowego” operatora, który do niedawna był monopolistą w tym segmencie telefonii komórkowej.

jumpfamily-logo655

Charakterystyka

T-Mobile Jump Family opiera się na trzech standardowych taryfach: Comfort, Relax oraz Max. Każda z nich została powiększona o 30 zł w zamian za co klient otrzymuje dwie karty SIM. Warto tu jednak zauważyć, że konkurencyjna Formuła Rodzina w Play oferuje 3 karty SIM niezależnie od oferty, a każda kolejna kosztuje 25 zł. W przypadku T-Mobile  każdy kolejny numer przypisany do abonamentu wynosi 30 zł. Oczywiście porównań do Play, który jako pierwszy operator w Polsce wprowadził rozwiązanie dla całej rodziny będzie tutaj sporo. Warto zacząć jednak od samego mechanizmu działania oferty. Klient kupując np. Jump Family Max otrzymuje dwie karty SIM, które są przypisane do jednego abonamentu. Jest to bardzo duża oszczędność ponieważ zwykły Jump Max kosztuje 99.99 (119.99 ) zł, a tak można mieć tę taryfę już za 30 zł. Ponieważ także wszystkie połączenia są nielimitowane, to nie ma tu mowy o podziale minut. Jedyne co może sprawić problemy, to pakiet Internetu, który podzielony na kilka osób, może się dość szybko zużyć.

Każda reklamowana przez operatora kwota za zobowiązanie, zawiera w sobie kilka rabatów, co oznacza, że realna cena taryfy jest tak naprawdę znacznie większa (o ukrytych kosztach piszemy w dalszej części tekstu). Dla wygody naszych czytelników obok kwot jakie widnieją w przekazach marketingowych umieściliśmy w nawiasie faktyczną cenę zobowiązania (abonament bez żadnych rabatów).

T-Mobile Jump Family Comfort

Podstawą abonamentu są podobnie zresztą jak i w każdej taryfie nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych. Brakuje tu jednak rozmów z numerami stacjonarnymi i za minutę takiego połączenia klient zapłaci 0.39 zł. Koszt takiego zobowiązania wynosi 79.99 zł(99.99), za każde kolejne urządzenie przyjdzie tu zapłacić 20 zł miesięcznie więcej. Przykładowo, Formuła Rodzina 4.0 w Play jest o 5 zł tańsza (74.99), to jednak nie zapewnia darmowych SMS-ów i MMS-ów. Mimo to, wygrywa z Jump Family Comfort pod względem Internetu, bo udostępnia go aż 10 GB. W T-Mobile dostępny jest raptem 1 GB, co w przypadku dwóch kart SIM daje raptem po 0.5 GB na osobę.

005_tmobile_jump_family - Copy

Dodatkową zaletą tej taryfy jest Naviexpert, czyli rozbudowana nawigacja, która umożliwia m.in uniknięcie korków, mandatów oraz porównywanie cen paliw na poszczególnych stacjach. Usługa jest darmowa przez cały okres trwania umowy. W przypadku zamawiania abonamentu przez Internet klient otrzyma rabat na pierwsze 3 miesiące i koszt zobowiązania wyniesie go kolejno: 78.99 (98.99)  zł jednym telefonem oraz 64.99 (84.99) zł bez urządzenia.

Osoby, które wykonują dużo połączeń na numery stacjonarne powinny zaopatrzyć się w dodatkowy pakiet” Rozmowy bez limitu na stacjonarne”, który kosztuje 6 zł miesięcznie. Wraz z tą usługą oraz dwoma urządzeniami łączny koszt abonamentu wyniesie 125.99 zł (145.99).

Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 1 do 1.5 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 1.5 do 2.5 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 2.5 GB do 3.5 GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 3.5 GB klientowi przyjdzie zapłacić 30 zł. Warto zauważyć, że w podobnym cenowo Orange Smart Plan Multi II, który również nie ma Bezpiecznego Internetu dostępne jest 5 GB za 10 zł.

T-Mobile Jump Relax

Ta opcja kosztuje 89.99 zł (109.99), przy każdym telefonie abonament wzrośnie o 20 zł. Wraz z wyższą ceną idą jednak w parze dodatkowe korzyści. Po pierwsze w przeciwieństwie do Jump Family Comfort w tej taryfie dostępne są nielimitowane rozmowy z numerami stacjonarnymi. Po drugie operator zaopatrzył ten wariant w 3 GB Internetu, co daje już 1.5 GB na osobę w przypadku dwóch kart SIM. Dla porównania podobna Formuła Rodzina 4.0 + nie dość, że jest znacznie droższa (114.99 zł), to nie przewiduje darmowych połączeń ze stacjonarnymi. Po raz kolejny Play wygrywa jednak w przypadku paczki Internetu, która wynosi aż 25 GB.

Poza znanym już z Jump Family Comfort programem Naviexpert dodatkowymi benefitem w Jump Family Relax jest player.pl Strefa T-mobile pakiet kids, czyli program typu video na żądanie z darmowym pakietem dla dzieci, który dodatkowo umożliwia oglądanie 15 kanałów TV. W przypadku zamawiania abonamentu przez Internet klient otrzyma rabat na 3 miesiące, dzięki czemu koszt zobowiązania z jednym telefonem wyniesie 85.99 (105.99) zł, a bez urządzenia 71.99 (91.99)zł.

T-mobile-890x596 - Copy

Warto zauważyć, że jest to jedyna oferta, w której kosz każdego urządzenia wynosi 30 zł doliczone do abonamentu. W przypadku umowy z dwoma urządzeniami koszt zobowiązanie wzrośnie zatem do 129.99 zł (149.99).

Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 3 do 4 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 4 do 5 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 5 GB do 6 GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 6 GB klientowi przyjdzie zapłacić 30 zł. Dla porównania w Orange Smart Plan Multi Max za 129.98 zł 7 GB kosztuje 10 zł.

T-Mobile Jump Family Max

Podstawowym wyróżnikiem Family Max jest 5 GB Internetu, co w rozłożeniu na dwie karty SIM zapewnia 2.5 GB na osobę. Taka ilość GB wydaje się być całkiem atrakcyjna. Koszt zobowiązania wynosi 129.99 zł (149.99) miesięcznie. Dodatkową zaletą jest tutaj pakiet 60 minut w roamingu UE (trzeba go aktywować). Biorąc jednak pod uwagę analogiczną taryfę Formuła Rodzina Europa w Play, to Family Max nie wypada juz tak korzystnie, co prawda Play jest droższy (154.99 zł), to poza 25 GB transmisji danych zapewnia także 2000 minut na odbieranie połączeń w roamingu UE, na cały okres trwania umowy.

Dodatkowymi benefitami są tutaj darmowe usługi takie jak: Naviexpert i player.pl Strefa T-Mobile pakiet multi. Również tylko w tej ofercie dostępna jest darmowa aplikacja Wimp, czyli rozbudowany serwis muzyczny. W przypadku zamawiania abonamentu przez Internet klient otrzyma rabat na 3 miesiące, dzięki czemu koszt zobowiązania z telefonem wyniesie 120 (140) zł, a bez urządzenia 99.99 (119.99) zł.

W przypadku umowy z dwoma urządzeniami koszt abonamentu wyniesie 189.99 zł (209.99).

Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 5 do 6 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 6 do 7 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 7 GB do 8 GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 8 GB klientowi przyjdzie zapłacić aż 30 zł. W tym przypadku stosunek ilości GB do ceny również przegrywa z Orange. Przykładowo, w najdroższej taryfie Smart Plan Multi Max za 10 zł klient otrzymuje dostęp do 10 GB Internetu.

Internet

W przypadku Internetu cieszy technologia LTE, niestety największą bolączką jest tutaj brak tzw. Bezpiecznego Internetu znanego np. z abonamentów sieci Plus czy Play. Rozwiązanie T-Mobile podobne jest do tego jakie w swoich taryfach stosuje Orange. Dostępna jest darmowa transmisja, ale tylko do określonej liczby GB, później dostępne są 3 granice, z których każda niesie koszt w wysokości 10 zł np. w T-Mobile Jump Family Relax darmowa jest transmisja od 50 kB do 3 GB, natomiast za wykorzystanie od 3 GB do 4 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 4 do 5 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 5 GB do 6 GB następne 10 zł.

jump family (1) - Copy

Oznacza to, że za 6 GB klientowi przyjdzie zapłacić 30 zł. Znacznie lepiej wypada to jednak w Orange, w którym jest tylko jedna granica np. w podobnym cenowo abonamencie Smart Plan Multi II darmowa jest transmisja do 2 GB, natomiast za wykorzystanie do 5 GB klient zapłaci jedynie 10 zł. To sprawia, że pod względem kosztów korzystania z Internetu poza dostępnym pakietem T-Mobile wychodzi obecnie najdrożej wśród większości operatorów. Sytuacji nie ratują również dodatkowe paczki danych, tu do wyboru są 4 możliwości w dwóch wariantach. Pierwszy to usługa miesięczna:

100 MB za 12.10 zł,

300 MB za 18.14 zł,

2 GB za 49.10 zł

oraz 5 GB za 69.57 zł.

Stawki wyglądają wręcz przerażająco zwłaszcza w porównaniu np. z Play, w którym 2 GB kosztuje raptem 9.99 zł, a nielimitowany Internet LTE dostępny jest za jedynie 20 zł. Niewiele lepiej wygląda to w wariancie na 6 miesięcy, wtedy co prawda następuje zniżka:

100 MB za 9.08 zł,

300 MB za 14.12 zł,

2 GB za 39.32 zł

oraz 5 GB za 55.45 zł,

ale kwota obowiązuje co miesiąc i nadal jest mocno wygórowana na tle konkurencji. Co gorsza, pakiet odnawia się co miesiąc, więc należy pamiętać o jego dezaktywacji. Cieszy jednak, że po wykorzystaniu pakietu Internet zwalnia do 16 kB/s, ale nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Szkoda tylko, że takiego rozwiązania nie ma w podstawowej ofercie.

Pakiety

Ponieważ wszystkie taryfy oparte są o standardowego T-Mobile Jump, to maja też i te same wady i zalety co zwykła oferta. Podstawową cechą wszystkich abonamentów  są nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych. Niestety, prawie żadna z ofert (poza Jump Family Max) nie przewiduje darmowych minut w roamingu UE. Dostępne są jednak 3 pakiety, dzięki którym można obniżyć koszty roamingowe:

30 minut za 9 zł,

60 za 18 zł

i 120 za 27 zł.

jumpfamily

Wyjątkiem jest jedynie taryfa Jump Family Max, w której 60 minut jest za darmo, a 120 kosztuje 18 zł.

Jeżeli chodzi o pakiety dodatkowe to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na usługi: „Bezpieczna Rodzina”, która umożliwia zlokalizować wszystkie telefony za 6.15 zł na 7 dni, „Gdzie Jest Dziecko”, która zapewnia możliwość zlokalizowania pociechy za 6.15 zł na 30 dni oraz „Bezpieczny Dom”, czyli inteligentny monitoring domu lub biura za 4.92 zł na 7 dni. Ciekawie wygląda też „MyDysk” czyli internetowy dysk o pojemności 5 GB, którego miesięczne utrzymanie wynosi jedynie 5 zł

Ukryte koszty

Nowa oferta T-Mobile nie obyła się bez ukrytych kosztów. Każda podana cena zawiera, aż 4 rabaty. Pierwszy jest za przeniesienie numeru z karty lub od innego operatora i wynosi 5 zł. Biorąc pod uwagę najniższa ofertę Jump Family Comfort za 79.99 zł, nowy klient zapłaci już tu 84.99 zł. Drugim rabatem jest e-faktura, co oznacza, że osoby wolące tradycyjną formę rozliczenia zapłacą o 5 zł więcej za abonament.

lupa

Trzeci rabat obejmuje terminowe płatności, czyli spóźnialscy abonenci zostaną ukarani doliczeniem kolejnych 5 zł do zobowiązania. Ostatni, aczkolwiek najbardziej kontrowersyjny rabat przyznawany jest za zgody marketingowe. Tych jest kilka i na każda trzeba się zgodzić (m.in na kontakt marketingowy), oznacza to, że osoby, które bardziej cenią sobie prywatność zapłacą o 5 zł więcej za abonament. Prawdziwy koszt zobowiązania jest zatem aż o 20 zł wyższy niż w przekazach reklamowych. Podobne rozwiązanie stosuje co prawda Orange w Super Smart Plan, to jednak nie zmienia to faktu, że przez ilość rabatów cała umowa jest mało przejrzysta. Kolejnym ukrytym kosztem jest „Granie na czekanie”, usługa aktywowana jest automatycznie i darmowa tylko przez pierwszy miesiąc. Później generuje koszt w wysokości 2 zł miesięcznie. Należy także pamiętać o opłacie aktywacyjnej, która wynosi 49 zł.

Podsumowanie

T-Mobile to dopiero drugi operator, który zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań dla całej rodziny i trzeba przy tym przyznać, że bardzo dobrze wywiązał się ze swojego zadania. Jump Family idealnie sprawdzi się dla młodych małżeństw oraz dla rodziców, którzy szukają ciekawego rozwiązania dla dwójki dzieci. Atrakcyjne ceny abonamentów oraz nielimitowane połączenia na numery stacjonarne skuszą zapewne niejedną rodzinę. Niestety, tylko dwuosobową, bo w przypadku większej ilości osób oferta Jump Family jest mało atrakcyjna, kwota 30 zł za każdą dodatkowa kartę SIM blednie przy Formule Rodzina w Play, w której na start dostaje się trzy numery.

Niestety, również osoby korzystające dużo z Internetu nie mają tu zbytnio czego szukać. O ile jeszcze podział 3 czy 5 GB na dwie osoby wygląda dość dobrze, tak w taryfie Jump Family Relax wypada jedynie po 0.5 GB na głowę, a w przypadku większej ilości numerów ilość GB będzie jeszcze mniejsza. Pod tym względem znacznie lepiej wypada już Formuła Rodzina 4.0 +, w której 25 GB nawet na 5 osób przedstawia się niezwykle atrakcyjnie. Tym bardziej, że Play w przeciwieństwie do T-Mobile oferuje tzw. Bezpieczny Internet, dzięki czemu klienci nie są narażeni na dodatkowe comiesięczne koszty. Ciekawą alternatywą dla rodzin poszukujących dobrej cenowo oferty, ale niekoniecznie z telefonem może się okazać zakup kilku starterów prepaidowego Virgin Mobile, w którym w kwocie 29 zł miesięcznie dostępne są nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB Internetu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button