Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Minutofon

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez Orange nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci Orange.

W czasach, w których rynek operatorów sieci komórkowych zmienia się z dnia na dzień warto docenić te oferty, które pomimo upływu lat zachowały się w pierwotnej formie. Minutofon razem z Zetafonem to dwie najstarsze na rynku taryfy typu Mix. To idealne połączenie prepaida z abonamentem nadal proponowane jest przez Orange nowym klientom. Czy oznacza to, że ta oferta jest aż tak doskonała, że nie było potrzeby jej zmieniać? Jak poradzi sobie pozbawiony marketingu klasyczny Mix w świecie, gdzie Mixowa konkurencja przypomina już bardziej abonament aniżeli ofertę na kartę?

minutofon-baner-sierpien-2011

Charakterystyka taryfy Minutofon

O ofercie Minutofon chciałoby się powiedzieć, że to po prostu Zetafon bez telefonu. Prawda jest jednak nieco inna i obydwa Mixy znacznie się od siebie różnią. Jedynym podobieństwem jest tutaj elastyczność oferty. Podobnie jak w Zetafonie, tak i tutaj możliwe jest wybranie dowolnej taryfy na kartę, która będzie stanowiła podstawę Mixa. Niestety, w Minutofonie nie można wybrać Orange Yes, który jest jedną z najatrakcyjniejszych ofert na kartę w rodzinie Orange. Cieszy natomiast, że w każdym momencie taryfę można zmienić za pomocą jednego SMS-a. Co więcej, każde przejście z jednej oferty na drugą jest w pełni darmowe, co należy traktować jako spory wyróżnik Mixa. Część osób mogłaby się teraz zastanawiać, że skoro jest to oferta bez telefonu, to czemu nie wybrać zwykłego prepaida, który również pozwala na zmianę taryfy? Otóż w każdym starterze taka zmiana oczywiście jest możliwa, ale kosztuje 3 zł.

Jak wskazuje nazwa Mixa, Minutofon jest ofertą skierowaną na darmowe minuty. Nie tylko w każdym wariancie cenowym (25, 35, 50 i 65 zł) dostępny jest odnawialny co miesiąc pakiet 60 darmowych minut, ale także za każde kontraktowe doładowanie klient otrzymuje bonusową paczkę minut oraz % od wartości zasilenia. Wielkość takiej paczki zależna jest od dwóch czynników: wysokości zobowiązania oraz czasu trwania umowy (12, 18 i 24 miesiące). Ilość minut jest taka sama niezależnie od terminowości oferty i wynosi kolejno:

15 minut za 25 zł,

20 minut za 35 zł,

25 minut za 50 zł

30 minut za 65 zł.

Długość umowy wpływa natomiast, na bonusowe środki :

od 4.35 zł do 7.25 zł przy doładowaniu za 25 zł,

od 5.80 do 10.15 przy doładowaniu za 35zł,

od 7.25 do 13.05 przy doładowaniu za 50 zł,

od 10.15 do 17.40 przy doładowaniu za 65 zł.

minutofon3

 

Takie rozwiązanie oczywiście cieszy, ale jest bez porównania np. z T-Mobile Mix Podwojone doładowanie, gdzie co prawda nie ma bonusowych minut, ale jak sama nazwa wskazuje każde zasilenie zostaje podwojone (50 zł za doładowanie 25zł, 100 za 50 zł).

Podobnie jak w Zetafonie, tak i tutaj dostępne się 3 darmowe usługi, które należy samemu aktywować. Pierwszą z nich jest „Skarbonka”, która zapewnia bonusowe 5 % od wartości każdego doładowania. Drugą jest „Masz za staż” , czyli usługa promująca stałych klientów i za regularne doładowania daje 30% ich wartości. Ostatnia opcją jest” Numer bez limitu”, gdzie możliwe jest wybranie jednej osoby (niezależnie od sieci), do której uzyska się darmowe połączenia.

Cennik taryfy Minutofon

Ceny usług zależne są od wybranej taryfy, ponieważ ofertę można dowolnie zmieniać to i z każdą wiążą się inne koszta. Jeżeli chodzi o stawkę za minutę połączenia do wszystkich sieci to niestety najkorzystniej, bo za 0.20 zł, wychodzi w Nowe Orange Go i to dopiero przy najwyższym doładowaniu. W pozostałych taryfach koszt jednej minuty wynosi 0.29 zł. Jest to standardowa cena u większości operatorów. Wyjątkiem jest jedynie Nju na kartę gdzie stawka za minutę wynosi 0.19 zł.

photo2

Koszt wiadomości tekstowej w prawie każdej taryfie wynosi 0.20 zł. Wyjątkiem jest jedynie Nowe Orange Go, gdzie przy najtańszym doładowaniu koszt SMS-a to 0.18 zł, a przy najdroższym jedynie 0.01 zł. Niestety, w tym Mixie niedostępny jest Orange Yes, który w rodzinie Orange na kartę zapewnia najtańsze SMS-y – 0.15 zł. Stawka za MMS-a najlepiej przedstawia się w starszych taryfach (Orange POP i Orange One) i wynosi 0.20 zł. Najgorzej wypada w Orange Free oraz Orange Smart na kartę- 0.40 zł. W przypadku Nowe Orange Go koszt MMS-a  wynosi 0.25 zł niezależnie od wysokości doładowania.

Wpływ na cennik usług wydaje się być atrakcyjny, a same stawki w miarę przyzwoite. Jednak jeśli wziąć pod uwagę Formułę Mini Max w Play, która oferuje darmowe połączenia oraz SMS-y wewnątrz sieci oraz jedynie 0.09 zł za SMS-a do pozostałych operatorów, to cennik Orange okaże się być mało konkurencyjny, a brak jakichkolwiek zniżek wewnątrz sieci, może pchnąć klientów w stronę innych operatorów, którzy takie rozwiązanie mają w swoim standardzie.

Internet w taryfie Minutofon

Dla osób, które często i dość intensywnie korzystają z Internetu najkorzystniejsze będą taryfy Orange Free i Orange Smart, gdzie każde doładowanie zapewnia bonusowe paczki internetowe, które wynoszą od 50 MB do 6 GB w Orange Smart lub od 152 MB do 6 GB w Orange Free przy tradycyjnym doładowaniu oraz od 250 MB do 15 GB lub od 250 MB do 30 GB (Orange Free) zasilając konto Online kwotami od 5 do 100 zł. Poza tymi pakietami koszt transferu wynosi 0.01 zł za 100 kB. Taka kwota nie ma porównania np. z Play na kartę, gdzie Internet jest bezpłatny. Niestety też, żadna z taryf nie oferuje bezpiecznego Internetu, co może narazić klienta na dość wysokie koszty.

news-orange-bonus-850x478

Pakiety w taryfie Minutofon

Dodatkowe pakiety są takie same niezależnie od wybranej oferty. Cieszy też, że jest ich całkiem sporo, co nie tylko daje duży wybór, ale również pozwala w skuteczny sposób obniżyć comiesięczne koszty. Najciekawiej przedstawiają się: „SMS-y bez limitu do wszystkich”  za 10 zł na 31 dni, „0 zł/SMS w Orange” i „0 zł/rozmowy w Orange”, gdzie pierwsza aktywacja jest darmowa, a kolejne kosztują 2.99 zł oraz „Twoje numery”, czyli usługa, która pozwala wybrać do 3 numerów ze wszystkich sieci, z którymi połączenia będą darmowe przez miesiąc (każdy numer kosztuje 3 zł). Należy jednak pamiętać, że nielimitowane rozmowy i SMS-y wewnątrz sieci u wielu operatorów są standardem, a darmowe SMS-y do wszystkich dostępne są bez żadnego dodatkowego pakietu w ofercie Nowa Formuła Mix z Internetem w Play. Niestety, tu też po raz kolejny doskwiera brak Orange Yes, bo poza paczkami minut, które są dostępne dla każdej taryfy, jedynie w tym prepaidzie dostępne są „Rozmowy bez limitu do wszystkich”. Możliwe do wykupienia są także paczki internetowe, jednak koszt 12 zł za 1 GB jest dość wysoki i pod tym względem znacznie lepiej wypada np. Plus Mix 7.

Podsumowanie

Minutofon to klasyczny Mix tylko SIM, który zdaje się idealnie łączyć możliwości jakie daje prepaid z umową na czas określony. Oferta jest niezwykle elastyczna, dzięki czemu idealnie trafi w gusta tych, którzy pragną mieć pełną kontrolę nad kontem i pakietami. Możliwość zmiany taryfy w dowolnym momencie sprawia, że całość można świetnie dopasować pod samego siebie, jak i prowadzi do tego, że Minutofon to tak naprawdę kilka ofert w jednym.

minutofon

Niestety, dość mocno widoczny jest sędziwy wiek tego Mixa, przez co nie jest on tak atrakcyjny jak np. T-Mobile JUMP MIX który w zobowiązaniu za 25 zł zapewnia nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci. Irytuje także brak Orange Yes, który jest jednym z atrakcyjniejszych prepaidów oferowanych przez Orange. Dlatego też, osoby szukające ciekawego rozwiązania tylko SIM powinny zwrócić uwagę na abonamenty Red Bull Mobile Energy oraz Nju z rachunkiem, które choć nie są tak elastyczne jak Minutofon, to zapewniają znacznie więcej korzyści oraz mają bezterminowe umowy. Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą pokusić się o abonament ciekawą alternatywą może być Virgin Mobile #BezLimitu, gdzie za 29 zł dostępne są nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB Internetu. Przestarzała oferta pomarańczowego operatora przegrywa dziś z większością dostępnych na rynku ofert na kartę. Należy ją jednak pochwalić za to, że jako jedyna wraz z Zetafonem w czasach gdy Mixy przypominają bardziej abonament, zachowuje klasyczne połączenie karty z terminową umową.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close