Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Mix na liczbę doładowań

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez T-Mobile nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci T-Mobile.

Jedną z największych zalet mixów jest możliwość nabycia telefonu w promocyjnej cenie wraz z umową. Mimo to, T-Mobile na kilka miesięcy zrezygnowało z tego typu ofert i pozostawiło jedynie Mix z podwójnym doładowaniem bez urządzenia. To się jednak zmieniło i „różowy” operator znów oferuje połączenie abonamentu i prepaida, który umożliwia nabycie telefonu w atrakcyjnej cenie. Czy to jednak wystarczy, by zachęcić klientów do migracji z niezobowiązujących prepaidów?

tmobile-mix-na-liczbe-doladowan-z-tanszym-smartfonem

Charakterystyka standardowej oferty

W ramach umowy abonent jest zobowiązany do dokonania 24 doładowań w wysokości minimum 25 lub 50 zł w comiesięcznym cyklu rozliczeniowym. W zamian za obowiązkowe, comiesięczne zasilenia, klient może kupić telefon w promocyjnej cenie. Niestety, wybór urządzeń znacznie ustępuje ofertom abonamentowym, a dostępne modele to w większości przedstawiciele najniższej półki cenowej. Co więcej, w przeciwieństwie do Podwójnego doładowania w Mix T-Mobile, w tym przypadku klient nie otrzymuje dodatkowych środków za obligatoryjne zasilenia. W porównaniu do kilku innych konkurencyjnych ofert, nie ma też dodatkowych korzyści w ramach zobowiązania, np. darmowych minut, SMS-ów lub pakietu Internetu. Jest jednak kilka dodatkowych pakietów, o których w dalszej części tekstu.

Cennik Mix na liczbę doładowań

Cennik usług różni się w zależności od wybranej taryfy. W przypadku niższej (Mix25) klient zapłaci 0.39 zł za minutę połączenia do wszystkich krajowych sieci komórkowych i stacjonarnych. W porównaniu z ofertami pozostałych operatorów (np. Plus Mix 7) to dosyć drogo. Nieco przystępniej wygląda stawka w taryfie Mix50, w której abonent płaci 30 gr. za minutę połączenia, czyli prawie tyle samo, co w wielu ofertach na kartę. Podobnie jak w przypadku konkurencyjnych ofert, stawka za SMS-a to 20 gr, a za MMS-a 41 gr. Chcąc rozmawiać z bliskimi w krajach Unii Europejskiej należy liczyć się z opłatą 1.48 zł za minutę. To trochę więcej, niż w przypadku konkurencji.

 Internet w Mix na liczbę doładowań

Niezależnie od wyboru planu taryfowego, transmisja 1 MB kosztuje 2.05 zł, czyli w porównaniu do konkurencji dużo. Podobne, wysokie stawki za transmisję danych można znaleźć w Plusa ofertach Plush Mix oraz Plus Mix 7, jednak są one pod wieloma względami bardziej korzystne. Sytuacji nie ratują też mało atrakcyjne pakiety internetowe. Do wyboru są paczki od 50 MB do 1 GB, które kosztują od 5 do 15 zł. Trochę dziwić może więc tak niekonkurencyjna oferta internetowa w przypadku operatora, który oferuje w taryfach na kartę (np. taryfy Frii i Heyah Dniówka) jedne z najatrakcyjniejszych paczek danych (np. 6 GB za 30 zł, 3 GB za 20 zł).

tmobile_mix - Copy

Pakiety w Mix na liczbę doładowań

Oprócz możliwości zakupu paczek internetowych, T-Mobile oferuje jeszcze szereg pakietów obniżające koszty np. Godzinka za grosze, Sieć rodzinna, Numerki za grosze, Tanie SMS-y i MMS-y. Pakiety zaproponowane przez T-Mobile w Mixie pozwalają na realne obniżenie kosztów, jednak ich ceny sprawią, że nie są one aż tak atrakcyjne, jak np. taryfy w Plush Mix, gdzie klient m.in. ma opcję nielimitowane połączenia do wszystkich sieci w bardzo korzystnych cenach. Przykładowo, w Godzince za grosze w T-Mobile klient uzyskuje możliwość prowadzenia długich i bardzo tanich rozmów, ale tylko wewnątrz sieci. Za rozmowę, która trwa do godziny czasu płaci on tylko za pierwsze dwie minuty połączenia. Rozwiązanie może wydawać się korzystne, jednak obecnie bezpłatne rozmowy wewnątrz własnej sieci są standardem w wielu ofertach, a abonent musi zapłacić aż 10.09 zł co miesiąc za usługę, co znacznie obniża jej atrakcyjność. O wiele bardziej konkurencyjny jest natomiast pakiet nielimitowanych SMS-ów za 10 zł / 30 dni. Warto wspomnieć również, że cena pakietu startowego (25 zł wydane na aktywację numeru), jest kwotą, którą w całości można wykorzystać na dowolne usługi, np. pakiety internetowe.

Ukryte koszty w Mix na liczbę doładowań

Mniej uważnych klientów korzystających z tej oferty czeka po pierwszym miesiącu niemiła niespodzianka. Po podpisaniu umowy operator automatycznie aktywuje usługę Granie na Czekanie, która zmienia sygnał oczekiwania na połączenie na jedną z dostępnych piosenek. Niestety, po pierwszym miesiącu usługa kosztuje 2 zł miesięcznie (w sumie 46 zł w ciągu całego trwania klasycznej umowy) i jeśli nie zostanie wyłączona, to naraża klienta na niechciane koszty.

lupa

Podsumowanie

Przed wprowadzeniem oferty z tańszym telefonem, propozycja Mix w T-Mobile była prawdopodobnie jedną z najprostszych i najbardziej przejrzystych ofert na polskim rynku telekomunikacyjnym. Brak obowiązkowych pakietów w ramach zobowiązania, przejrzysty system doładowań (w przeciwieństwie do np. Elastycznej Formuły Mix w Play) powodowały, że trudno było ukryć znaczące haczyki (z wyjątkiem Szafa Gra) w tej ofercie. Po wprowadzeniu wariantów z tańszym telefonem klarowność i przejrzystość oferty została zmącona. Klient, co prawda może kupić urządzenie w niższej cenie, jednak dodatkowe koszty wynikające z wydłużenia umowy do 36 miesięcy lub konieczności podwojenia wysokości zobowiązania sprawiają finalnie, że sumaryczny koszt umowy z telefonem wychodzi sporo więcej niż w przypadku zakupu tradycyjnej wersji umowy Mix. Osoby które nie chcą abonamentu, lecz szukają oferty z telefonem powinny rozważyć np. Plush Mix, który oferuje znacznie więcej atrakcyjnych pakietów w porównaniu do MIX50. W takim przypadku trzeba oczywiście brać pod uwagę ceny telefonów, więc warto porównać cenniki nie tylko ofert, ale i samych urządzeń w np. Formuła Mix w Play i Smart Plan Mix II w Orange. Zarówno Play, jak i Orange zapewniają większy wybór smartfonów niż T-Mobile oraz pakiety dodatkowych korzyści w ramach zobowiązania, których na próżno szukać w propozycji różowej sieci.

Jeśli jednak ktoś nie ma potrzeby zakupu nowego urządzenia u operatora, a priorytetem są dla niego atrakcyjne pakiety dodatkowych korzyści, to ciekawą alternatywą może być Dniówka w Heyah, w której użytkownik ma darmowe SMS-y do wszystkich lub darmowe połączenia wewnątrz sieci lub limitowany dostęp do Internetu w ramach doładowania. Warto również zastanowić się nad JUMP! na kartę, w którym klient otrzymuje bezpłatne nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych za 10 zł tygodniowo lub Plush na kartę w którym jest kilka taryf do wyboru np. darmowe rozmowy i SMS-y za 30 zł miesięcznie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button