Analiza Mobile Vikings Standard

analiza-mobilevikings-standard

Wirtualny operator nie posiada własnych nadajników, masztów i salonów. Jego kampanie reklamowe również nie są tak dobrze widoczne, jak te prowadzone przez głównych operatorów. Vikings Mobile stawia na marketing szeptany i spontaniczny przekaz  zadowolonych klientów.

Na polskim rynku wielu śmiałków próbowało podobnej metody: CP Telecom, Carrefour Mova, WPmobi i Mars Polska Mobilking. Zaistnieli i zniknęli z rynku. Mobiles Vikings uważa, że odniesie sukces, bo działa w oparciu o sprawdzony w Belgii i Holandii model biznesowy. Uznanie na tamtych rynkach zdobył nieszablonowymi metodami działania, m.in. niskimi cenami za mobilny Internet. Za usługi transmisji danych można płacić wirtualnymi pieniędzmi, które zdobywa się korzystając z wybranych sklepów, restauracji lub punktów usługowych, potwierdzając zakup aplikacją w telefonie. W przyszłości Mobile Vikings zamierza wprowadzić podobny program lojalnościowy i w Polsce oraz  rozbudowywać pakiet usług dodatkowych.

Na początku będziemy musieli jednak zadowolić się jasnymi regułami, niskimi cenami oraz możliwością odstąpienia od umowy, albo jej zmiany w dowolnym momencie.

Charakterystyka Mobile Vikings Standard

mobile-vikings1-1-850x335 Mobile Vikings Standard

Wirtualny operator oferuje dwa proste warianty usług na kartę. Po nabyciu karty SIM wystarczy dokonać doładowania za pośrednictwem konta internetowego. Mobile Vikings nie proponuje swoim klientom nowych telefonów.

Pierwszy wariant usługi Viking 10 kosztuje 10 zł (z dwutygodniową ważnością), za co można bez limitów łączyć się z abonentami sieci Mobile Vikings i Play. Połączenia do pozostałych sieci komórkowych kosztują 19 groszy za minutę rozmowy. W pakiecie użytkownik otrzymuje również 300 MB transferu danych z obsługą połączeń LTE. Za SMS-a do dowolnej sieci trzeba zapłacić 9 groszy, MMS kosztuje 50 groszy. Środki na karcie są ważne przez rok. Wszystkie środki są przeznaczone na usługi. Transfer danych do Facebooka i Messengera jest bezpłatny i zostanie wliczony w limit danych.

W wariancie Viking 19 za 19 zł (z ważnością usług przez 31 dni) dostajemy nielimitowane połączenia telefoniczne do Vikings Mobile, Play. Rozmowy z abonentami pozostałych sieci komórkowych i telefonami stacjonarnymi kosztują 19 groszy za minutę. Pakiet zawiera 2 GB transferu danych oraz bezpłatne, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci. Środki na karcie są ważne przez rok. Wszystkie środki w tej ofercie są wykorzystywane na usługi. Transfer danych do Facebooka i Messengera jest bezpłatny i zostanie wliczony w limit danych.

Wariant Viking 29 za 29 zł to różni się od wersji Viking 19 większym limitem transferu danych: 4 GB (zamiast 2 GB). Podobnie jak w pozostałych wersjach oferty – całość środków można przeznaczyć na usługi.

W standardowej ofercie można znaleźć jeszcze jeden pakiet dodatkowy, który można przydać się w awaryjnych sytuacjach. Viking 8 za 8 zł umożliwia nielimitowanych połączeń przez 31 dni do sieci Vikings Mobile, Play, Red Bull, Virgin Mobile, Izzi na kartę, Inea oraz Neta Mobile. Kwota 8 zł nie zasila konta, w Viking 8 nie ma również pakietu SMS-ów, MMS-ów oraz transferu danych.

Cennik

mobile-vikings1-1-850x335 Mobile Vikings Standard

Koszty usług wyszczególniono na stronie operatora – są przejrzyście zaprezentowane i oczywiste. Za większość usług użytkownik płaci zgodnie z potrzebami: 10 zł, 19 zł lub 29 zł. W awaryjnych sytuacjach przyda się pakiet Wiking 8, który umożliwi nawiązanie kontaktu z klientami tej samej sieci, Play oraz użytkownikami usług kilku mniejszych operatorów. Mankamentem standardowej oferty Mobile Vikings jest to, że bezpłatne połączenia można wykonywać tylko wewnątrz lub do Play. Połączenia do pozostałych sieci i na numery stacjonarne kosztują 19 groszy – to standardowa cena za usługi u większości operatorów. SMS-y i MMS-y do większości sieci są darmowe w pakietach Viking 19 i Viking 29, za wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych trzeba zapłacić jedynie w pakiecie Viking 10 – odpowiednio 9 groszy i 50 groszy. Aktualny stan konta można sprawdzić, używając kodów *101#, podobnie jak ważność pakietów SMS/MMS – *103# oraz limit danych – *108#. Po upływie ważności poszczególnych pakietów w ofercie standardowej 19 groszy za połączenia głosowe, 9 groszy za SMS-a i 50 groszy za MMS-a.

Internet

mobile-vikings1-1-850x335 Mobile Vikings Standard

W poszczególnych pakietach, operator oferuje: 300 MB (Viking 10), 2 GB (Viking 19) i 4 GB (Viking 29) transferu danych. Obecnie pakiety opłacone kwotami 19 zł i 29 zł to najlepsza oferta na rynku (przykładowo w Play za 50 zł otrzymujemy 1,5 GB danych). Dodatkowe pakiety danych można nabyć za 5 zł (500 MB, 14 dni), 10 zł (3 GB, 31 dni), 20 zł (6 GB, 31 dni) oraz 30 zł (14 GB, 60 dni). Operator informuje o zbliżających się limitach pakietów danych. Po ich wyczerpaniu dostęp do Internetu jest darmowy, jednak szybkość transferu danych spada do 32 kb/s.

Podsumowanie

Oferta standardowa Mobile Vikings została dobrze opracowana, a jej zasady są jasne dla użytkowników. Zdecydowanie adresowana jest do ludzi bardzo młodych, którzy potrzebują stałego dostępu do Internetu. Operator dostarcza klientom tylko to, czego potrzebują i żąda za to wygórowanych kwot. Niepokojące jest tylko to, że darmowe połączenia głosowe w pakietach Viking 8 i Viking 10 obejmują jedynie mniejszych operatorów oraz Play. W najtańszych pakietach oraz w regularnych rozliczeniach zaskakuje także wysoka cena MMS-ów: 50 groszy.

Co nam się podoba

Pakiety za doładowania sumują się (z ograniczeniem do 8 GB danych)
Roczna ważność połączeń wychodzących oraz przychodzących po doładowaniu
Bardzo niska cena za SMS-y
Całkiem tanie połączenia głosowe (0.19 zł / min)
Atrakcyjny pakiet nielimitowanych rozmów w Play, Red Bull, Mobile Vikings za 8 zł na 31 dni
Punkty otrzymywane za polecenie oferty, które można wymienić na doładowania
Taryfy 19 i 29 zł: Paczka nielimitowanych SMS-ów z ważnością 31 dni
Taryfy 19 i 29 zł: Duże pakiety danych za doładowanie z ważnością 31 dni

Co nam się nie podoba

Brak pakietów minut na połączenia do innych sieci
Brak pakietów minut na połączenia z numerami stacjonarnymi
Mało atrakcyjne, dodatkowe pakiety danych
Pakiet „Play Viking” (darmowe rozmowy w sieci Play) nie obejmuje darmowych SMS-ów
Starter można nabyć jedynie przez Internet
Konto można doładowywać jedynie przez stronę operatora
Pakiety darmowych wiadomości nie obejmują MMS-ów
Bardzo wysoka cena za MMS-y (0.50 zł)
Bardzo wolna transmisja danych (jedynie 32 kb/s) po aktywacji tzw. bezpiecznego Internetu
Taryfa 10 zł: Darmowe rozmowy w Mobile Vikings i Play oraz pakiet 300 MB są ważne jedynie 14 dni

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top