Analiza Nju na kartę

analiza-oferty-nju-na-karte

Zapewne każdy kojarzy reklamy żółtego, chodzącego kartofelka, śpiewającego bez rymu i taktu o najlepszych ofertach w swojej sieci. Niektórzy go kochają, inni nienawidzą. Pewne jest jednak, że trudno przejść obok niego obojętnie. Nazwa tej marki pochodzi od angielskiego słowa „new” [nju] czyli nowy / nowa.

atl-nju-prepaid-nakarte-1-1 Nju na kartę

Cennik taryfy Miesio

Nju na kartę oferuje cztery główne taryfy (usługi). Abonent może zmienić raz wybraną taryfę, jednak wiąże się to z koniecznością wniesienia opłat początkowych w przypadku „99 gr do komórkowych” i Nju do wszystkich w wysokości 6 zł. Pierwszą, obecnie wiodącą jest Miesio, która bardzo przypomina ofertę Formuła Mini Max w sieci Play. Spośród czterech taryf aktywacja Miesio i Miesio 19 jest bezpłatna. W taryfie Miesio na miesiąc można otrzymać:
– po wykorzystaniu 29 zł na rozmowy – nielimitowane połączenia na numery stacjonarne i komórkowe
– po wykorzystaniu 9 zł na SMS-y / MMS-y – nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich
– po wykorzystaniu 19 z na Internet (100 MB) – darmowy pakiet 2.9 GB transmisji w pełnej prędkości

Taryfę włącza się ręcznie np. kodem *127*55#. Decydując się na nią, ma się m.in. nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i na numery stacjonarne za 29 zł. Jednak dopiero po wydaniu 29 zł, otrzymuje się możliwość bezpłatnego dzwonienia. W związku z tym trzeba wpierw wykorzystać ponad 152 minut (w cenie 0.19 gr/minutę) w danym miesiącu, licząc od dnia aktywacji. Usługa jest najbardziej opłacalna, gdy kwota 29 zł zostanie wykorzystana jak najwcześniej w danym okresie rozliczeniowym. Wówczas dłużej można korzystać z nielimitowanych rozmów. Warto zauważyć, że jeżeli kogoś nie interesują połączenia na numery stacjonarne, to dostępny jest także Miesio 19 (opisany poniżej), który obejmuje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych.

W przypadku SMS-ów zastosowano identyczny mechanizm – po wykorzystaniu 9 zł (100 SMS-ów po 0.09 gr) wszystkie następne wysłane w danym okresie rozliczeniowym będą bezpłatne. Skorzystanie łącznie z darmowych minut i SMS-ów w jednym okresie rozliczeniowym wiąże się z koniecznością uprzedniego wydania 38 zł. Abonent może też wydać 19 zł na transmisję danych (0.19 zł za megabajt czyli w sumie 100 MB), po przekroczeniu których otrzymuje bezpłatny pakiet 2.9 GB. Po wykorzystaniu pakietu opłata naliczana jest ponownie według cennika.

atl-nju-prepaid-nakarte-1-1 Nju na kartę

Aby z wszystkie trzy usługi przeszły w tryb nielimitowany, miesięcznie trzeba wydać 57 zł. Przy takiej wysokości kwoty warto rozważyć oferty abonamentowe np. Nju z rachunkiem, ponieważ w tym przypadku, bez względu na to, ile będzie się korzystać z usług telekomunikacyjnych, rachunek nie powinien przekroczyć wspomnianej kwoty (czyli 57 zł). Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba przejmować się ważnością i stanem konta, co może być istotne dla wielu osób. Bez przekroczenia progów kwotowych, klient rozliczany jest w przypadku danej usługi zgodnie z cennikiem. Oznacza to, że gdy nie korzysta się z Internetu i wysyła mało SMS-ów oraz MMS-ów, rachunek zmniejszy się prawie o połowę.

Narzekać nie powinni ci, którzy wolą głównie SMS-ować – miesiąc wysyłania wiadomości za 9 zł może wydać się bardzo atrakcyjny. Jednak w <ahref=” https://teleguru.pl/mix/heyah_dniowka_55″>Heyah Dniówka z usługą „Rok SMS-ów za darmo” jest opcja aktywacji nielimitowanych SMS-ów do wszystkich za darmo. Wystarczy kupić starter za 5 zł i doładować konto za 20 zł. Natomiast osoby poszukujące korzystnej oferty internetowej, mogą czuć się zawiedzione Miesiem od Nju – na rynku są oferty dające większe paczki w przystępniejszej cenie.

Cennik taryfy Miesio 19

W taryfie Miesio 19 kwota 29 złotych została rozbita na część komórkową (19zł) i stacjonarną (10zł). W konsekwencji nie wykonując połączeń na numery stacjonarne klient zaoszczędzi 10 złotych, co zapewne zostanie docenione przez młode osoby, dla których telefon stacjonarny kojarzy się z muzealnym eksponatem. Istnieje również wariant odwrotny, nie wykonując połączeń z siecią komórkową płaci się jedynie 10 złotych za niekończące się rozmowy z babcią i dziadkiem. Można więc uznać, że Miesio 19 jest bardziej elastyczny wariant klasycznego Miesia, który dostosowuje ceną do naszej formy użytkowania sieci telefonicznej.

Cennik taryfy 99 gr do komórkowych

Kolejną taryfą jest „99 gr do komórkowych”, gdzie od momentu aktywacji do północy tego samego dnia, można bez limitu rozmawiać z numerami wszystkich sieci komórkowych. To jedyna taryfa, która (zgodnie z nazwą) nie obejmuje dzwonienia na numery stacjonarne – takie połączenia są rozliczane osobno w cenie 0.19 gr za minutę połączenia. Każdego dnia początkowa opłata za połączenia pobierana jest jedynie do osiągnięcia limitu 0.99 zł, czyli przez ok. 5 min (przy stawce 0.19 zł / minutę połączenia) – dalej są one bezpłatne. Ponadto, co 62 dni aktywności usługi pobierana jest opłata w kwocie 6 zł, czyli 36 zł rocznie.

atl-nju-prepaid-nakarte-1-1 Nju na kartę

We wszystkich czterech taryfach Nju na kartę warunki korzystania z Internetu są identyczne. Także w „99 gr do komórkowych” można uruchomić dodatkową paczkę 350 MB w cenie 19 zł. Po ich wydaniu na transfer, do wykorzystania jest dalsze 900 MB za darmo do końca okresu rozliczeniowego. Po ich zużyciu opłata naliczana jest według cennika, czyli 0.19 gr za 1 MB.

Z oferty na pewno będą zadowolone osoby, które dzwonią rzadziej, ale bardzo intensywnie, np. z życzeniami w terminach przedświątecznych. Korzystanie z usługi każdego dnia przez miesiąc powoduje wzrost kosztów do ok. 29.70 zł (0.99 zł x 30 dni). W takim przypadku bardziej korzystna jest usługa Miesio, w której za 29 zł można bez ograniczeń dzwonić przez cały miesiąc (łącznie z numerami stacjonarnymi). Alternatywą może też być np. abonament Heyah Smart na kartę, w którym za 29.90 zł miesięcznie otrzymuje się darmowe rozmowy do wszystkich sieci.

Cennik taryfy Nju do wszystkich

W „Nju do wszystkich” wystarczy w danym dniu wydać na usługi telekomunikacyjne 2 zł (np. poprzez wysyłanie SMS-ów, korzystanie z Internetu lub telefonowanie), aby do jego końca otrzymać nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich oraz 100 MB Internetu. Podobnie jak w „99 gr do komórkowych”, za aktywację usługi pobierana jest opłata 6 zł, a jej ważność to 62 dni. Mechanizm stosowany w Nju do wszystkich przypomina ten użyty w Dniówki w Heyah, w której w rozrachunku miesięcznym przy wykonywaniu połączeń i wysyłaniu SMS-ów, koszt jest wyższy o kilka złotych.

Trzeba jednak być świadomym, że w przypadku korzystania z tej usługi codziennie, jej miesięczny koszt wyniesie 62 zł (65 zł z kosztem aktywacji). Jest to dosyć duża kwota biorąc pod uwagę aktualne oferty abonamentowe np. w Nowym Jump Comfort w T-Mobile, gdzie przy opłacie 59.99 zł (z aktywną e-fakturą) otrzymuje się nielimitowane rozmowy, SMS-y oraz MMS-y do wszystkich sieci krajowych oraz 1 GB, a dokładając do abonamentu 10 zł dodatkowo można kupić telefon w promocyjnej cenie.

atl-nju-prepaid-nakarte-1-1 Nju na kartę

Nie oznacza to jednak, że z tej taryfy zupełnie nie opłaca się korzystać. W przypadku osób, które rzadko, ale bardzo intensywnie korzystają z telefonu, może to być idealna oferta. Ponadto 3 GB na miesiąc to naprawdę duży pakiet, który jest trzykrotnie większy niż w przypadku Miesio lub Miesio 19. Niestety, niewykorzystane MB nie przechodzą na kolejne dni. Ponadto, po wyczerpaniu limitów pakietów, dalsze opłaty naliczane są zgodnie z cennikiem (nie ma tzw. bezpiecznego Internetu).

Zwolennikom systemów na kartę, których nie zadowalają warunki Nju do wszystkich, można polecić Miesio lub Miesio 19, w którym za podobne profity płaci się maksymalnie 57 zł miesięcznie. Chyba, że korzysta się z nich sporadycznie acz intensywnie, wtedy „nju do wszystkich” jest najlepszym wyjściem, gdyż po wydaniu 2 zł dziennie, reszta połączeń i SMS-ów jest bezpłatna.

Po wykorzystaniu pakietu internetowego w wysokości 100 MB, dalszy transfer jest rozliczany zgodnie z taryfą, czyli 0.19 gr za megabajt. Nie ma tutaj znacząco ograniczającego szybkość transferu tzw. bezpiecznego Internetu, który zeruje koszt korzystania z Internetu. Niestety, oznacza to też, że użytkownik narażony jest na potencjalnie wysokie opłaty za transmisję danych.

Użytkownicy ofert na kartę Nju mają do dyspozycji tylko jeden, niezbyt atrakcyjny pakiet internetowy z 350 MB na 31 dni w cenie 7 zł. Jednak z drugiej strony, bez niego, przesłanie tej samej porcji danych kosztowałoby aż 66.5 zł! Niestety, zużycie pakietu przywraca stawki cennikowe, co może narazić użytkownika na wysokie opłaty za transmisję.

Cennik Nju bez wybranej taryfy:

atl-nju-prepaid-nakarte-1-1 Nju na kartę

Jednym z atutów Nju na kartę dla wszystkich wymienionych usług, jest konto ważne „po wieki” (na zawsze) już po doładowaniu kwotą 5 zł. Jednak w przypadku braku aktywacji którejkolwiek z czterech taryf usługa ta jest niedostępna, a minuta połączenia do wszystkich sieci to koszt 0.19 zł, SMS również do wszystkich kosztuje 0.09 zł, a 1 MB transferu wiąże się z opłatą w wysokości 0.19 zł.

Jednak brak jakichkolwiek korzyści w przypadku tej opcji sprawia, że nie ma sensu jej rozważać. Warto też wspomnieć, że włączenie usług dodatkowych za pomocą SMS-a wiąże się z opłatą za jego wysłanie, dlatego lepiej aktywować je wpisując odpowiedni kod ekspresowy (podane w tabelce poniżej).

atl-nju-prepaid-nakarte-1-1 Nju na kartę

W przypadku oferty Nju na kartę i jej taryf, jednoznaczne wskazanie korzyści (lub wad) to wyjątkowo trudny orzech do rozgryzienia. Oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się rewelacyjna, jest… wyjątkowo obwarowana haczykami i niekoniecznie korzystna dla osób ze znajomymi w tej samej sieci (Nju oraz Orange), natomiast może być bardzo atrakcyjna, jeśli dzwoni się wszystkich sieci.

Podsumowanie

W przypadku najbardziej reklamowanej taryfy (Miesio), operator oferuje bezpłatne połączenia wewnątrz i do innych sieci dopiero po wykorzystaniu kwoty 29 zł. Trzeba przyznać, że niecałe 30 zł za możliwość dzwonienia bez ograniczeń to bardzo mało, a osoby chętne na obniżenie tej kwoty jeszcze bardziej mogą zdecydować się na ofertę Miesio 19. Podobny limit znaleźć jeszcze można w Formule Mini Max w Play oraz Heyah Smart na kartę i w każdej z tych ofert wygląda równie atrakcyjnie. Jednak taryfa Miesio może okazać się bardzo niekorzystna dla osób, które mało korzystają ze swojego telefonu. Przykładowo – niecałe 2 godziny rozmów, 100 SMS-ów i 100 MB kosztuje aż 50 zł! Pod tym względem ciekawą alternatywą jest np. Plush na kartę, który oferuje darmowe SMS-y i 2 GB Internetu za 15 zł br>
Z drugiej strony, taryfa Nju do wszystkich można uznać za bardzo atrakcyjną dla tych, którzy nie dzwonią, SMS-ują / MMS-ują oraz korzystają z Internetu każdego dnia, ale jeśli już to robią, to jest to robią to bardzo intensywne. Jednak konkurencja oferuje sporo ciekawych alternatyw np. Virgin Mobile #Wszystko i Plush na kartę więc warto porównać oferty i znaleźć to, co pasuje najlepiej do własnych potrzeb.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać poradnikowi przenoszenia numeru!

Co nam się podoba

Konto zawsze ważne na połączenia wychodzące, wystarczy jedno doładowanie za 5 zł, niezależnie od usługi
Stosunkowo niski koszt transmisji danych (0.19 zł za 1 MB)
Taryfa Miesio i Miesio 19: Usługi automatycznie stają się nielimitowane po przekroczeniu określonych wydatków
Taryfa Miesio i Miesio 19: Sama dostosuje się do sposobu użytkowania np. osoby, które głównie SMS-ują nie muszą myśleć o wysokich wydatkach na rozmowy
Taryfy Miesio, Miesio 19 (z wybranymi opcjami) i Nju do wszystkich: Bezpłatne rozmowy również na numery stacjonarne
Taryfa Nju do wszystkich: Może okazać się nawet jeszcze bardziej korzystna dla osób, które rzadko dzwonią / SMS-ują / korzystają z Internetu, jednak bardzo intensywnie
Taryfa Nju do wszystkich: Za ok. 65 zł miesięcznie użytkownicy otrzymują nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich oraz 3 GB Internetu (co jest atrakcyjniejsze niż w wielu ofertach abonamentowych)

Co nam się nie podoba

Mało atrakcyjny dodatkowy pakiet internetowy
W przypadku aktywacji wszystkich usług jednocześnie trzeba się liczyć z kosztami w kwocie 57 zł miesięcznie
Niewykorzystane dane z pakietu 3 GB nie przechodzą na kolejne okresy rozliczeniowe
Brak bezpłatnych rozmów we własnej sieci przed przekroczeniem progów gwarantujących darmowe nielimitowane usługi
Brak bezpłatnych SMS-ów we własnej sieci przed przekroczeniem progów gwarantujących darmowe nielimitowane usługi
Taryfa 99 gr do komórkowych: Nie trwa całą dobę, tylko do północy tego samego dnia
Taryfy Nju do wszystkich i 99 gr do komórkowych: Opłata 6 zł co 2 miesiące za działanie taryfy
Taryfa Nju do wszystkich: Niewykorzystane megabajty nie przechodzą na kolejne dni
Taryfa Miesio i Miesio 19: Pod kilkoma względami ustępuje wygodą użytkowania abonamentowemu Nju z rachunkiem
Taryfa Miesio i Miesio 19: Konieczność uzależnienia się od okresu rozliczeniowego
Taryfa Miesio i Miesio 19: Niewiele zalet w porównaniu do ofert abonamentowych przy przekroczeniu progów wszystkich usług
Taryfa Miesio i Miesio 19: Może okazać się bardzo niekorzystna dla osób, które mało korzystają z swojego telefonu np. za dwie godziny rozmów, 100 SMS-ów i 100 MB zapłacą aż 50 zł!
Wszystkie taryfy: Brak Bezpiecznego Internetu, czyli koszt za MB wraca ponownie do 0.19 zł po przekroczeniu pakietu

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top