Analizy

Analiza Nju z rachunkiem

Reklamowy kartofelek, na długo zanim bez rymu i taktu zaczął śpiewać o swoich najlepszych ofertach na kartę, wpierw nucił o abonamencie. I dobrze, bo to idealna oferta dla osób drżących przed potencjalnymi kosztami korzystania z usług operatorów. Oficjalna nazwa tej marki pochodzi od angielskiego słowa „new” [nju] czyli nowy / nowa.

Charakterystyka

Nju z rachunkiem (też znany jako Nju Buzz) to abonament bez telefonu. Jego główną zaletą są nielimitowane rozmowy i SMS-y, jednak skorzystanie z nich, podobnie jak w Nju na kartę, zostało uzależnione od wykorzystania płatnych usług. Decydując się na Nju z rachunkiem abonent otrzyma:

– po wykorzystaniu 29 zł na rozmowy – nielimitowane połączenia do wszystkich sieci komórkowych oraz na stacjonarne
– po wykorzystaniu 9 zł na SMS-y / MMS-y – nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich
– po wykorzystaniu 19 z na Internet (100 MB) – darmowy pakiet 2.9 GB transmisji w pełnej prędkości

Nju z rachunkiem to oferta skierowana do osób, które chcą mieć kontrolę nad kosztami korzystania z usług telekomunikacyjnych, wydając na nie jak najmniej. W tej umowie na czas nieokreślony wabikiem jest określenie maksymalnych stawek, jakie zapłaci abonent za korzystanie z wykonywania połączeń, wysyłania SMS-ów oraz Internetu. Zarówno opłata aktywacyjna, jak i otrzymanie karty SIM jest bezpłatne. Ofertę można zamówić tylko na stronie internetowej, umowę do podpisania przywiezie kurier.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że brak zgody na otrzymywanie faktury w formie elektronicznej oznacza konieczność zapłaty aż 200 zł za aktywację numeru! Co więcej, jeśli klient zrezygnuje z e-faktury w ciągu pierwszych dwóch lat od podpisania umowy, również będzie musiał uiścić wspomnianą opłatę. W Nju z rachunkiem miesięczny okres abonamentowy tak naprawdę dzieli się na dwie części w przypadku tradycyjnej komunikacji. Pierwszy jest płatny do ustalonego limitu – dla rozmów 29 zł, a SMS-ów 9 zł. Natomiast drugi jest nielimitowany. To wtedy można wykonywać połączenia na krajowe numery stacjonarne i komórkowe bez ograniczeń, mając pewność, że nie zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Sprawa wygląda podobnie po wysłaniu SMS-ów / MMS-ów za łącznie 9 zł (każdy SMS kosztuje 0.09 zł, czyli 100 szt).

Trzeba jednak wiedzieć, że minimalna sumaryczna kwota płatności w jednym okresie rozliczeniowym wynosi 9 zł. Nawet jeśli abonent nie skorzysta z usług za tę kwotę, różnica zostanie doliczona do rachunku.

Usługa / taryfa „Nju z rachunkiem – Do komórkowych za 19 zł”

To propozycja w ramach abonamentu, skierowana do osób głównie dzwoniących na numery komórkowe. Podzielono w niej stawkę 29 zł miesięcznego abonamentu na dwa liczniki – 19 zł na dzwonienie przydzielono do limitów na telefony komórkowe, 10 zł na telefony stacjonarne. Jeśli abonent dużo dzwoni tylko na telefony komórkowe i nie korzysta z żadnych innych usług, miesięcznie zapłaci 19 zł. Jeszcze mniejszy koszt poniesie abonent dzwoniący jedynie na telefony stacjonarne – 10 zł (chyba, że nie przekroczy minimalnej stawki miesięcznej 9 zł). Usługę „do komórkowych” można włączać na wiele sposobów: SMS-em, kodem (*127*25#), połączeniem telefonicznym z Automatyczną Obsługą (płatne), na stronie njumobile.pl lub przy składaniu zamówienia na ofertę Nju z rachunkiem. Jeśli zamówienie zostało złożone w trakcie trwania okresu rozliczeniowego, będzie dostępne dopiero z rozpoczęciem nowego okresu. Włączenie usługi „do komórkowych” nie zmienia opłat za wysyłanie SMS-ów i MMS-ów i korzystanie z pakietów internetowych.

Usługa / taryfa „Nju z rachunkiem – Jeden na wszystko”

W pewnym sensie jest to odpowiedź Orange na ofertę Plush od Plusa, która okazała się pod kilkoma względami bezkonkurencyjna. By aktywować tę usługę (wysyłając SMS o treści AKT pod numer 80144) konieczne jest wyłączenie ″Do komórkowych″ i ″Więcej Internetu”. W zamian zmienia się sposób rozliczania użytkownika względem standardowego Nju z rachunkiem. Mianowicie, rozmowy, SMS-y oraz Internet są rozliczane razem, a nie oddzielnie tak jak w przypadku pozostałych usług / taryf Nju. Jednocześnie, miesięczna opłata nie może przekroczyć 39 zł.

atl-nju-abonament-zrachunkiem-5

Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony, za tę kwotę klient ma zagwarantowane nielimitowane darmowe rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci (w tym na stacjonarne), a także 2 GB szybkiego Internetu. Biorąc pod uwagę maksymalną miesięczną opłatę, są to bardzo korzystne warunki. Jeśli jednak ktoś jedynie rozmawia, pisze wiadomości albo przegląda Internet, oferta ta może okazać się mniej opłacalna w porównaniu do ofert na kartę. Przykładowo można mieć darmowe połączenia (bez stacjonarnych) za 25 zł miesięcznie w Plush. Natomiast bezpłatne SMS-y do wszystkich oraz Internet 2 GB są dostępne już za 15 zł miesięcznie w ofercie Plusa.

Korzystanie z samej transmisji danych może też okazać się bardzo kosztowne, gdyż transfer od 205 MB do 2 GB wyniesie użytkownika aż 39 zł! Również w przypadku osób, które jedynie piszą SMS-y kwota wychodzi całe 39 zł. Jeśli jednak ktoś zamierza korzystać ze wszystkich usług, to 39 zł miesięcznie wypada bardzo korzystnie. Natomiast w przypadku użytkownika, który w ogóle nie będzie korzystał z usług, abonament spadnie do zaledwie 9 zł, czyli znacznie mniej niż w standardowych zobowiązaniach.

Usługa / taryfa „Nju z rachunkiem – Nju dodatkowy”

Ta usługa została przygotowana dla osób, które mają już numer w Nju mobile i chcą dokupić kolejny (np. dla kogoś z rodziny). Dokupiony numer, tj. dodatkowa karta SIM, łączy się z aktualnym, głównym kontem w Nju z rachunkiem. Dopłacając 9 zł miesięcznie do dodatkowego numeru, klient może korzystać z tych samych usług co na głównym. Dodatkowo, można ustalić wspólny lub osobny limit wydatków. Pierwsza opcja jest bardzo korzystna, bo w takim przypadku dwie kary SIM wspólnie dość szybko osiągną limit np. 29 zł za rozmowy, a to oznacza dalsze nielimitowane połączenia dla obydwu numerów. Druga opcja jest już mało opłacalna, ponieważ wówczas jest to nic innego jak standardowa oferta, więc dokupywanie Nju dodatkowy mija się z celem. Sporą zaletą jest jedna faktura za obydwa abonamenty, czym Nju przypomina np. Formułę Rodzina w Play. Niestety, w przeciwieństwie do oferty Playa, w Nju do jednego numeru głównego można przypisać tylko jedną dodatkową kartę SIM.

Trzeba także pamiętać, że również ta usługa nie jest bez ukrytych kosztów – rezygnując z e-faktury klient jest zmuszony ponieść koszt opłaty aktywacyjnej, która wynosi aż 200 zł! Sporym minusem jest również fakt, że w przypadku odłączenia numeru dodatkowego od głównego, usługi: „Do komórkowych za 19 zł”, „Więcej Internetu”, „Jeden na wszystko” oraz „Pakiety internetowe” (350 MB, 700 MB, 1.5 GB, 3 GB oraz 8 GB) nie będą już dostępne. Oznacza to, że klient może korzystać jedynie z standardowego cennika, co oznacza, że oferta robi się znacznie mniej opłacalna.

Bezpieczny Internet w Nju z rachunkiem

Dostępnych jest tu 5 dodatkowych pakietów internetowych, które można kupić, gdy wykorzysta się przyznany limit łącznie jednego gigabajta. Stawki pakietów ustawiono tak, by bardziej opłacało się kupować droższą wersję:

– 350 MB za 5 zł
– 700 MB za 7 zł
– 1.5 GB za 14 zł
– 3 GB za 19 zł
– 8 GB za 29 zł

atl-nju-abonament-zrachunkiem-3

Oczywiście, najbardziej opłacalny jest największy pakiet (jedynie 3.625 zł / GB), ale warto zwrócić uwagę, że prawie żaden inny operator nie proponuje tak dużej paczki transmisji danych. Dla porównania w Heyah Smart można uzyskać jedynie 6 GB (za 30 zł). Pakiety są ważne do końca okresu rozliczeniowego i w czasie jego trwania, maksymalnie można włączyć pięć dowolnych paczek danych. Ich aktywacja powoduje przywrócenie normalnej szybkości działania Internetu. Po wykorzystaniu przyznanego transferu, czyli 3 GB, włącza się tzw. bezpieczny Internet, redukujący szybkość transmisji do zaledwie 16 kb/s.

Usługa /taryfa „Nju z rachunkiem – Więcej Internetu”

Ewentualnie, klient może aktywować darmową usługę „Więcej Internetu” (dzwoniąc na numer *127*16#), dzięki której po wydaniu na transmisję 29 zł dalszy transfer jest darmowy i dopiero po przekroczeniu 10 GB jego szybkość spada do 16 kb/s. Jest to bezsprzecznie jeden z najatrakcyjniejszych cenowo pakietów danych na polskim rynku. Nawet niektóre oferty stricte internetowe nie zapewniają tak korzystnych warunków. Przykładowo, nawet w abonamentach powyżej 100 zł miesięcznie (np. Smart Plan Multi II Max Orange lub Nowy Jump! T-Mobile) nie są oferowane tej wielkości paczki danych.

Pakiety „Nju z rachunkiem”

Kartofelek Nju przygotował dwa dodatkowe atrakcyjne pakiety, które umożliwiają znacząco obniżyć koszty. Pierwszym jest darmowa usługa „Skarbonka”, która sprawia, że klient może nadal korzystać z numeru, w momencie gdy abonament zostanie zablokowany przez nieopłacony rachunek. W takiej sytuacji wystarczy zakupić dowolne doładowanie i zasilić konto tak samo jak w przypadku Nju na kartę. Jest to bardzo podobny mechanizm do tego jaki można znaleźć w Smart Plan Mix II w Orange. Drugim pakietem jest „Jak w kraju”. Ta usługa umożliwia korzystanie z krajowego cennika: 0.19 zł za minutę oraz 0.09 zł za SMS-a w roamingu UE i kosztuje:

– 6 zł za 3 dni
– 10 zł za 7 dni
– 15 zł za 14 dni

Pakiet znajdzie zapewne zastosowanie u klientów, którzy wyjeżdżają do innych krajów Europejskich na krótszy okres czasu np. na weekend. Warto także zauważyć, że mogą one okazać się znacznie bardziej opłacalne dla tych, którzy rozmawiają i SMS-ują dużo niż paczki minut oferowane przez innych operatorów.

Podsumowanie

Nju z rachunkiem jest, niezależnie od wybranej usługi, korzystna zarówno dla osób, które dużo rozmawiają, jak i SMS-ują. W przypadku podstawowej oferty płaci się jedynie za to z czego się korzysta – w przypadku połączeń głosowych liczą się tylko wydzwonione minuty, a koszt nie może przekroczyć 29 zł miesięcznie. Narzekać nie powinni również ci, którzy wolą głównie SMS-ować – miesiąc wysyłania wiadomości za 9 zł może wydać się bardzo atrakcyjny. Jednak w np. Heyah Smart są nielimitowane SMS-y dostępne za darmo w każdej taryfie i również obowiązuje limit 29 zł za połączenia.

Aby rozmowy, wiadomości oraz Internet przeszły w tryb nielimitowany, miesięcznie trzeba wydać 57 zł lub 47 zł w przypadku ″Do komórkowych″, jednak wtedy ogranicza się rozmowy do jedynie numerów komórkowych. Tutaj widać małą przewagę oferty Nju z rachunkiem nad taryfami w ofercie Nju na kartę, gdyż klient nie musi przejmować się ważnością konta i doładowaniami przy jednoczesnym zachowaniu opłat na jednakowym poziomie. Niestety, Nju z rachunkiem może okazać się bardzo niekorzystne dla osób, które mało korzystają ze swojego telefonu. Przykładowo – niecałe 2 godziny rozmów, 100 SMS-ów i 100 MB kosztuje aż 50 zł!

atl-nju-abonament-zrachunkiem-2

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku taryfy ″Jeden na wszystko″, w której opłaty za rozmowy, SMS-y i Internet są sumowane. Wykorzystując wszystkie usługi, opłata wychodzi zaledwie 39 zł, co trzeba przyznać jest naprawdę bardzo małym kosztem. Należy jednak pamiętać, że klient otrzymuje w tym przypadku mniejszy pakiet danych (2 GB w porównaniu do 3 lub 10). Duże znaczenie ma też sposób korzystania z usług. Np. w standardowej wersji Nju z rachunkiem użytkownik za same SMS-y zapłaci maksymalnie 9 zł. W przypadku ″Jeden na wszystko″ wyjdzie to aż 39 zł przy bardzo intensywnym SMS-owaniu, więc przy takim scenariuszu taryfa jest nieopłacalna. Ciekawą alternatywą dla Nju mobile może być np. taryfa Red Bull Mobile Energy za 9 zł, gdzie z dodatkowym pakietem otrzymuje się nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB Internetu za 39 zł, a dodatkowym atutem jest „Dzień bez limitów” za każdy kod z puszki Red Bull. Jednak Ci klienci, którzy poszukują dobrej oferty bez telefonu i nie muszą mieć koniecznie abonamentu, powinni zainteresować się Virgin Mobile #BezLimitu na kartę, która proponuje te same usługi za 10 zł mniej!

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer!

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close