Analiza Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem

analiza-play-nowa-elastyczna-formula-mix-z-internetem

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci Play.

Tzw. elastyczne odmiany klasycznych ofert, są obecnie standardem wśród wszystkich operatorów telefonii komórkowej. Również w Nowej Formułe Mix z Internetem nie mogło zabraknąć wariantu pozwalającego znacząco obniżyć cenę telefonu (przy dłuższym zobowiązaniu).

FormulaMixElastyczna-Play-KamilBednarek655-1 Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem

Charakterystyka Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem

Mechanizm działania oferty Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem jest dokładnie taki sam jak w innych tego typu rozwiązaniach (np. Plus Mix 7 Elastyczny). Podpisując umowę abonent zobowiązuje się do comiesięcznego zasilania konta kwota kontraktową (30, 50 lub 60 zł) przez 12 miesięcy. Po tym okresie klient staje przed wyborem jednej z dwóch dostępnych opcji. Pierwsza możliwość, to kontynuowanie umowy z taką samą kwotą kontraktową przez kolejne 24 doładowania, co wydłuża zobowiązanie do 3 lat (zamiast standardowych 2 lat). Drugi wariant to podwojenie kwoty doładowania po wstępnych 12 doładowaniach (np. z 60 na 120 zł) i dokończenie zobowiązania w standardowym terminie (24 miesiące). W skali całej umowy klient zapłaci tyle samo, ale nie każdy chce lub może od pewnego momentu płacić dwukrotnie wyższy rachunek. Można więc założyć, że niniejsze zobowiązanie jest na 36 obligatoryjnych zasileń.Zaletą takiego rozwiązaniu jest niższa kwota urządzenia podczas podpisywania umowy w porównaniu do standardowej Nowa Formuła Mix z Internetem. Niestety, obniżenie ceny jest stosunkowo nieduże np. telefon który kosztuje 389 zł w taryfie 60 zł w wersji standardowej, kosztuje 169 zł w wersji elastycznej, czyli tylko 220 zł taniej. Jednak co istotne, sumaryczny koszt umowy w tym rozwiązaniu jest zdecydowanie wyższy niż w klasycznym mixie, nawet o 500 zł! Jest to dosyć istotne, gdyż charakterystyka samej oferty jest dokładnie taka sama jak w przypadku Nowa Formuła Mix z Internetem. Niezależnie od wybranego wariantu cenowego klient otrzymuje:

– Darmowe rozmowy wewnątrz sieci
– Pakiet darmowych minut
– Nieograniczony Internet LTE przez 6 miesięcy
– Nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich operatorów

Tak, jak operator zrezygnował z najtańszej opcji (20 zł) w wersji standardowej, tak i tu zlikwidowano jeszcze najdroższy wariant (100 zł), który był dostępny w poprzedniej ofercie (Elastyczna Formuła Mix).

Taryfy Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem

W ofercie są trzy taryfy do wyboru:

– 30 zł z paczką 100 minut do innych sieci i 1 GB Internetu
– 50 zł, gdzie jest 200 minut i 2 GB Internetu oraz
– 60 zł z 300 minutami oraz 3 GB Internetu

Warto podkreślić, że dostępne pakiety nie są ograniczone czasowo i odnawiają się z każdym kontraktowym doładowaniem. Dla porównania, T-Mobile w taryfie Nowy JUMP! Mix z tańszym telefonem za 35 zł otrzymuje się 100 SMS/MMS oraz, aż 12 GB Internetu, ale tylko na okres 12 miesięcy.

FormulaMixElastyczna-Play-KamilBednarek655-1 Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem
Cieszy, że Play w porównaniu do konkurencyjnych ofert (np. Plus Plush Mix Elastyczny i T-Mobile Nowy JUMP! Mix z tańszym telefonem) zapewnia swoim klientom największy wybór smartfonów.Ponadto, abonent może wybrać także inne urządzenie (np. konsole do gier, tablet) zamiast telefonu. Ceny urządzeń w taryfie za 30 zł nie zachwycają, jednak koszt urządzeń obniża się wraz z wyborem wyższych taryf. W przeciwieństwie do np. Nowy JUMP Mix z tańszym telefonemkażdy wyższy wariant zobowiązania (np. 50 zł) nie tylko obniża cenę telefonu, ale także niesie ze sobą dodatkowe korzyści (znacznie więcej Internetu oraz większy pakiet darmowych minut).

Cennik Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem

Kontraktowe doładowanie w pełni pokrywa zawarte w taryfie pakiety, więc po wykorzystaniu darmowych minut, należy ponownie zasilić konto aby móc wykonywać dalsze połączenia do innych sieci. W takiej sytuacji klient zapłaci aż 0.39 zł za minutę połączenia do innych operatorów komórkowych i stacjonarnych w ofercie za 30 zł oraz 0.29 zł w dwóch wyższych taryfach. Takie kwoty są standardem wśród większość konkurencyjnych mixów.

Internet w Nowa Formuła Mix z Internetem

Oferowane przez operatora paczki internetowe są wliczone w koszt zobowiązania. Wielkości 1, 2 oraz 3 GB są dokładnie takie same jak w abonamentowych formułach (Nowa Formuła 4.0 Unlimited oraz Nowa Formuła Europa Unlimited) i powinny spokojnie wystarczyć na miesiąc nawet intensywnego użytkowania ( Facebook, Youtube itp.). Najbardziej cieszy jednak, że podobnie jak pakiet darmowych minut, Internet także jest odnawialny przy comiesięcznym doładowaniu minimalną kwotą kontraktową. Dodatkowo jest tzw. Bezpieczny Internet, dzięki któremu nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty po przekroczeniu dostępnego pakietu. Trzeba jednak być świadomym, że szybkość transmisji danych spada wówczas do komicznych 8kb/s. Taka prędkość nie umożliwia oczywiście komfortowego korzystania z zasobów sieci, ale powinna pozwolić chociażby na odczytanie maila i korzystanie z komunikatorów tekstowych. Jeżeli jednak takie rozwiązanie komuś nie odpowiada, to zawsze istnieje możliwość dokupienia pakietu Internetowego. Operator oferuje tu wielkości od 200 MB do 2 GB w kwocie od 5 do 20 zł, czyli w miarę standardowo.

Pakiety w Nowa Formuła Mix z Internetem

Play w swoim Mixie oferuje kilka dodatkowych pakietów, które umożliwiają obniżyć comiesięczne koszty. Dla osób, które dużo rozmawiają przez telefon przewidziane zostały usługi:
– Nielimitowane rozmowy do wszystkich na 5 dni za 15 zł
– Nielimitowane rozmowy na stacjonarne za 10 zł
– Pakiet 60 minut do wszystkich w kwocie 9 zł
Nie są to zbyt atrakcyjne ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że np. w Red Bull Mobile Energy nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci kosztują 20 zł miesięcznie, a w Orange Yes 7 zł tygodniowo.

Podsumowanie

Play wprowadzając na rynek nową odmianę swojego słynnego mix sporo namieszał. Granica pomiędzy abonamentem, a mixem, powoli się zaciera, dzięki usługom, które są wliczone w zobowiązanie np. darmowe rozmowy wewnątrz sieci oraz nielimitowane SMS/MMS do wszystkich. Może to wyznaczyć nowy standard, w którego kierunku podążą wszyscy operatorzy. Niestety, skomplikowany system rozliczeń może nieco zdezorientować klientów przy wyborze taryfy. Z drugiej strony, Nowa Elastyczna Formuła Mix kusi atrakcyjniejszymi cenami telefonów, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego rozwiązania. Jednak dodatkowe 12 doładowań sprawia, że sumaryczny koszt zobowiązania jest zdecydowanie wyższy w tej ofercie. Fanów Internetu mobilnego zapewne ucieszy natomiast fakt, że do każdego wariantu doliczona jest odnawialna co miesiąc paczka Internetu, a nielimitowane połączenie w zasięgu LTE przez 6 miesięcy zapewni większą szybkość i niezawodność transmisji danych. Atrakcyjne pakiety dodatkowe oraz duży wybór urządzeń sprawiają, że ciężko jest obecnie znaleźć konkurencyjną ofertę.

FormulaMixElastyczna-Play-KamilBednarek655-1 Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem

Osoby, które jednak nie przepadają za Play (np. z powodu słabego zasięgu), a poszukują ciekawego rozwiązania typu Mix Elastyczny powinny zwrócić uwagę na Nowy JUMP! Mix z tańszym telefonem w T-Mobile, gdzie dostępne są pakiety nielimitowanych SMS-ów do wszystkich sieci, ale nie ma darmowych minut, a wielkości Internetu są wręcz komiczne. Dla klientów, którzy większą wagę przywiązują do rozmów alternatywą może okazać się Mix 7 Elastyczny w Plusie, który zapewnia połączenia za 0 zł do wszystkich sieci, ale za to nie zapewnia darmowego Internetu. Natomiast Ci, którzy nie mają potrzeby kupować nowego telefonu i szukają atrakcyjnej ofertę na kartę powinny spojrzeć na np. Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za jedynie 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

Co nam się podoba

Nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci umożliwiają swobodny kontakt z bliskimi
Nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich we wszystkich taryfach
Odnawialne co miesiąc paczki darmowych minut
Atrakcyjne pakiety internetowe wliczone w zobowiązanie
Nielimitowany Internet LTE przez 6 miesięcy
Tzw. bezpieczny Internet chroni przed wysokimi kosztami transmisji danych
Atrakcyjne dodatkowe usługi pozwalające obniżyć koszty połączeń
Duży wybór telefonów
Wielokrotność doładowania w danym miesiącu obniża całkowitą liczbę doładowań w zobowiązaniu
Możliwość wybrania innego urządzenie zamiast smartfona (np. tablet, PlayStation 4)
Wraz z wyższym zobowiązaniem idą dodatkowe profity
Po wygaśnięciu ważności doładowania można nadal SMS-ować i rozmawiać w Play za 0 zł do końca ważności połączeń wychodzących.
Niższe ceny telefonów niż w standardowej Nowej Formule Mix…

Co nam się nie podoba

… jednak sumaryczny koszt urządzeń jest wyższy
Opłata aktywacyjna wynosi 20 zł
Wiele ofert na kartę oferuje większe korzyści za znacznie mniejsze kwoty
Skomplikowany system doładowań, zobowiązanie w praktyce jest na 36 zasileń (a nie 24)
Okrutnie wolna transmisja danych (8 kb/s) po zużyciu pakietu internetowego
Płatne połączenia z biurem obsługi klienta (29 gr. za minutę)
Niewykorzystane darmowe minuty nie przechodzą na kolejne okresy rozliczeniowe
Wielokrotność doładowania w danym miesiącu nie zwalnia z obligatoryjnych zasileń w kolejnych miesiącach (obniża jednak całkowitą liczbę doładowań w zobowiązaniu)
Tylko kwota kontraktowa lub jej wielokrotności zmniejszają liczbę obowiązkowych doładowań (mniejsze doładowanie się nie sumują)
Taryfa 30 zł: Wysoka cena połączeń

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top