Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Nowa Formuła Unlimited

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentowymi w sieci Play.

Starsze Formuły Unlimited były jednymi z najbardziej konkurencyjnych ofert abonamentowych na polskim rynku, a mimo to Play zdecydowało się na ich odświeżenie i uatrakcyjnienie. W efekcie, Nowe Formuły Unlimited są doskonałym przykładem na to, że lepsze wcale nie musi być wrogiem dobrego.

Charakterystyka Play Nowa Formuła Unlimited

Taryfy Formuły Unlimited znacznie się od siebie różnią, ale ich cechą wspólną (od której wzięła się nazwa oferty) jest chociaż jedna darmowa nielimitowana usługa w ramach zobowiązania. Dzięki temu nawet najtańszy wariant abonamentu (za 21.97 zł miesięcznie) zapewnia bezpłatne rozmowy we własnej sieci. Ceny taryf wahają się od 21.97 do 101.97 zł. Kwoty dotyczą nowych klientów, a osoby przenoszące numer otrzymują zniżkę 5.99 zł. Ponadto, wybór elektronicznej faktury obniża powyższe stawki o kolejne 5.99 zł miesięcznie. Taryfy dostępne są w wariantach z lub bez urządzenia. W pierwszym przypadku trzeba pogodzić się z wyższą o 20 zł ceną abonamentu oraz dłuższą o 9 miesięcy umową (na 24 miesiące).

960x307_Play

Nowa Formuła Play Unlimited

To najtańsza taryfa niniejszej oferty. W zamian za 21.97 zł miesięcznie (lub 41.97 zł w wersji z telefonem) klient ma zapewnione darmowe nielimitowane rozmowy we własnej sieci oraz pakiet internetowy 250 MB z możliwością podwojenia go za 10 zł miesięcznie. Jest to jedna z najtańszych ofert abonamentowych na polskim rynku i trudno znaleźć dla niej konkurencję. Niemniej, samo zobowiązanie nie jest nadmiernie atrakcyjne ze względu na standardowy cennik usług. Za minutę połączenia poza Play zapłacić trzeba 0.29 zł. Natomiast SMS kosztuje aż 0.19 zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku niektórych ofert prepaid (np. Więcej Internetu i SMS-ów w Plusie).

Jeśli komuś nie przeszkadza konieczność comiesięcznego uiszczania opłat, to znacznie atrakcyjniejsza może się okazać Formuła na kartę 4w1. W zamian za 21 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje w niej darmowe rozmowy w Play, bezpłatne SMS-y do wszystkich sieci, pakiet internetowy 1 GB z możliwością dokupienia 3 GB za 20 zł (czyli korzystniej niż w Formule Play Unlimited) oraz stawkę zaledwie 0.09 zł za minutę połączenia.

15_play_prezentacja

Po aktywacji numeru zostaje automatycznie włączony pakiet 50 minut oraz 50 SMS-ów / MMS-ów do wszystkich sieci. Niestety, po pierwszym miesiącu kosztuje on aż 10 zł miesięcznie, co w odniesieniu do uzyskanych profitów jest bardzo wysoką ceną (chociaż potencjalna oszczędność może wynieść do 14 zł).Istotny jest też fakt, że za te same pieniądze można aktywować pakiet nielimitowanych bezpłatnych SMS / MMS do wszystkich sieci, który wydaje się znacznie atrakcyjniejszy.

Nowa Formuła 4.0 Unlimited

Ta taryfa dzieli się na trzy mniejsze, które są do siebie dosyć podobne. Ceny poszczególnych zobowiązań mieszczą się w przedziale 41.97 – 61.97 zł, w przypadku wariantów z urządzeniem należy dodać 20 zł. W każdej z taryf klient otrzymuje darmowe nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych. Niestety, w przypadku zobowiązania za 41.97 zł użytkownik rozliczany jest z wysłanych SMS-ów / MMS-ów oraz rozmów przeprowadzonych z numerami stacjonarnymi. Płaci on wtedy odpowiednio 0.19 zł za wiadomość oraz 0.29 zł za minutę połączenia. Stawki są więc dosyć standardowe. Po aktywacji numeru operator automatycznie włącza pakiet darmowych SMS-ów / MMS-ów do wszystkich sieci. Niestety, po pierwszym miesiącu trzeba płacić za niego 10 zł, co zupełnie się nie kalkuluje, gdyż właśnie tyle trzeba dopłacić do kolejnej taryfy za 51.97 zł.

W jej przypadku (Nowa Formuła 4.0 Unlimited 51.97)darmowe są zarówno rozmowy z użytkownikami sieci komórkowych, jak i SMS-y / MMS-y do wszystkich. Do tego powiększony zostaje pakiet internetowy, w porównaniu do niższego zobowiązania (o 750 MB do 1 GB). Kolejną korzyścią są niższe ceny urządzeń przy podpisywaniu umowy, aczkolwiek trzeba pamiętać, że decydując się na zobowiązanie ze sprzętem, kwota abonamentu rośnie o 20 zł. Podobnie do tańszych taryf oferty, ta nie zapewnia jednak darmowych rozmów z użytkownikami telefonów stacjonarnych, i w ich przypadku klient rozliczany jest według stawki 0.29 zł za minutę. Jeśli więc komuś zależy na bezpłatnych rozmowach ze numerami stacjonarnymi, to można mu polecić najdroższy wariant Formuły 4.0 Unlimited.

19_play_prezentacja

Zobowiązanie to kosztuje 61.97 zł i zapewnia nielimitowane darmowe rozmowy, SMS-y oraz MMS-y do wszystkich sieci. Dodatkową korzyścią jest pakiet 2 GB, który można podwoić za zaledwie 10 zł. Ciekawą opcją dostępną dopiero od tej taryfy jest możliwość podniesienia kwoty abonamentu (z 81.97 zł) o dodatkowe 10 zł w zamian za obniżenie cen urządzeń przy podpisywaniu umowy. Niestety, w ostatecznym rozrachunku nie jest to zbyt opłacalne, gdyż całkowity koszt telefonu przez cały okres trwania umowy będzie w takiej sytuacji wyższy niż przy standardowej cenie abonamentu.

Wręcz paradoksalny jest też fakt, że atrakcyjniejszą ofertą niż powyższe taryfy Formuły 4.0 Unlimited jest inna propozycja Play, czyli Red Bull Mobile no limits II. Abonament bez telefonu kosztuje w niej 39 zł miesięcznie (z wyłączoną e-fakturą), czyli mniej niż w najtańszej Formule 4.0. Jednocześnie klient otrzymuje w niej nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (w tym na stacjonarne) oraz pakiet 2 GB. Natomiast nielimitowane darmowe SMS-y oraz MMS-y do wszystkich dokupić można za zaledwie 9 zł miesięcznie. Podsumowując, za 48 zł użytkownik Red Bull Mobile no limits II dostaje to samo, co klient najdroższej Formuły 4.0 Unlimited płacący 61.97 zł miesięcznie! Do tego dochodzi możliwość wypowiedzenia umowy w dowolnym momencie, gdy w Formule Unlimited umowa bez telefonu obowiązuje przez 15 miesięcy.

Nowa Formuła Europa Unlimited

Najdroższa i najbardziej charakterystyczna taryfa opisywanej oferty. Płynące z niej korzyści to darmowe nielimitowane rozmowy do wszystkich i na stacjonarne, bezpłatne SMS-y / MMS-y oraz pakiet internetowy 3 GB, który można podwoić za zaledwie 10 zł (jest to jeden z najkorzystniejszych pakietów danych dostępnych na polskim rynku). Niektórych może też zainteresować wliczony pakiet 1000 darmowych minut połączeń przychodzących w Unii Europejskiej. Niestety, podana wartość jest przydzielona na cały okres zobowiązania (15 lub 24 miesiące), a nie odnawia się co miesiąc. Znacznie zmniejsza to opłacalność pakietu i czyni go mało praktycznym. Trudno bowiem uznać za korzystne 16.5 godziny na dwa lata. Jeśli więc komuś zależy na tanich rozmowach międzynarodowych, to powinien zainteresować się np. abonamentami JUMP!, w których dotyczące ich pakiety oferowane są w ramach zobowiązania.

18_play_konferencja

 

Potencjalni klienci Formuły Europa Unlimited mają do wyboru wariant oferty z lub bez urządzenia. W pierwszym przypadku umowa obowiązuje przez 15 miesięcy, a abonament kosztuje 81.97 zł. W drugim wariancie długość zobowiązania wzrasta do 24 miesięcy. Do 101.97 zł wzrasta też miesięczna należność. Co ciekawe, kwotę zobowiązania można dodatkowo podwyższyć (od 10 do aż 110 zł) w zamian za obniżenie początkowych cen telefonów. Takie rozwiązanie nie jest jednak opłacalne w skali całej umowy, gdyż podwyższa sumaryczny koszt urządzenia w porównaniu do standardowej kwoty abonamentu. Jednak zaproponowane przez operatora rozwiązanie może być korzystne dla osób, które chciałyby kupić lepszy telefon, jednak nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy wydatek kilkuset złotych.

W odniesieniu do najdroższej z Formuł 4.0 Unlimited, klient otrzymuje o 1 GB większy pakiet danych oraz wspomnianą paczkę 1000 minut w Unii Europejskiej. Trudno jednak powiedzieć, czy są one warte dopłacania do abonamentu aż 20 zł miesięcznie, tym bardziej, że paczka minut nie odnawia się co miesiąc. Nie da się też uniknąć porównania do Red Bull Mobile no limits II, w którym otrzymuje się tylko nieznacznie mniej korzyści w zamian za niższy o 33 zł abonament (w obliczeniu uwzględniona została cena pakietu nielimitowanych darmowych SMS-ów do wszystkich).

Internet w Nowa Formuła Play Unlimited

Każda z taryf zapewnia pakiet internetowy w ramach zobowiązania, wraz z możliwością jego podwojenia za 10 zł miesięcznie. Jeśli komuś to nie wystarczy, to może dokupić cykliczny pakiet 2 GB za 20 zł miesięcznie. Najbardziej wymagających użytkowników ucieszyć może też darmowy nielimitowany transfer danych przez pół roku od podpisania umowy, podczas korzystania z sieci 4G LTE Play. Nie wpływa on na wielkość podstawowego pakietu internetowego. Wspólny dla wszystkich taryf jest też Bezpieczny Internet, czyli mechanizm, który po zużyciu paczek internetowych czyni dalszą transmisję bezpłatną. Niestety, jest ona wtedy nieznośnie powolna (do 8 kb/s). Taka prędkość umożliwia, co najwyżej, komfortowe korzystanie z komunikatorów internetowych ale strony internetowe, zdjęcia, filmy itp. wczytują się strasznie powoli.

play-bonus

Ukryte koszty w Nowa Formuła Play Unlimited

Jedną z niechlubnych wspólnych cech poszczególnych taryf jest usługa „Muzyka na czekanie”. Niestety, operator aktywuje ją automatycznie, a po pierwszym miesiącu trzeba płacić za nią 2 zł miesięcznie. Warto więc pamiętać o jej wyłączeniu, o ile komuś nie zależy na melodii zastępującej sygnał, gdy ktoś próbuje się z nim połączyć. Potencjalni klienci Formuły Unlimited liczyć się też muszą z opłatą za aktywację numeru w wysokości 49.99 zł. Na szczęście, koszt ten jest jednorazowy i nie dotyczy osób będących już w Play.

Podsumowanie

Formuła Unlimited jest jedną z najbardziej kompleksowych ofert abonamentowych na polskim rynku. Z drugiej strony, nie odróżnia się ona od konkurencji tak, jak miało to miejsce kilkanaście miesięcy wcześniej (w przypadku jej starszej wersji). Oczywiście, nadal każdy powinien znaleźć w niej coś odpowiedniego dla siebie, ale to samo można powiedzieć o większości ofert konkurencji. Dobrym przykładem mogą być Taryfy LTE w Plusie, w których w zamian za brak darmowych rozmów z numerami stacjonarnymi użytkownik ma do dyspozycji bardziej rozbudowaną infrastrukturę sieciową. Natomiast w JUMP! T-Mobile klient otrzymuje trochę mniejsze pakiety internetowe, ale dostaje za to paczkę bezpłatnych minut wychodzących i przychodzących do wykorzystania na terenie Unii Europejskiej. Do tego musi płacić trochę mniejsze zobowiązanie. Oczywiście, do tego wszystkiego dochodzą ceny urządzeń, jednak ta cecha w dużej mierze zależy od konkretnego modelu i wybranej taryfy.

Jeśli jednak ktoś jest zdecydowany na ofertę Play, to najkorzystniejsza wydaje się najdroższa wersja Formuły 4.0 Unlimited. Nielimitowane bezpłatne rozmowy oraz SMS-y do wszystkich sieci oraz pakiet 2 GB za 61.97 zł, to bardzo dobra oferta. Do tego dochodzi możliwość podwojenia paczki danych za zaledwie 10 zł. Natomiast Europę Unlimited polecić można jedynie osobom, które potrzebują bardzo dużego pakietu internetowego, w miarę rzadko podróżują do UE lub zależy im na możliwe najniższych cenach początkowych telefonów.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki poradnikowi przenoszenia numeru!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button