Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Orange Bezpieczny starter

Bezpieczne korzystanie z telefonu przez dziecko? Czy w obecnych czasach jest to jeszcze możliwe? Czy Orange, jako jedyny operator świadczący tego typu usługę, jest w stanie sprostać postępowi technicznemu i skutecznie chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią na stronach internetowych?

Charakterystyka Bezpiecznego Startera Orange

Bezpieczny starter został stworzony w celu ochrony dzieci przed tzw. treściami niebezpiecznymi pojawiającymi się w internecie i nie tylko, czyli (jak opisano w regulaminie usługi):

– treści brutalne;

– treści obrzydliwe;

– treści pornograficzne;

– treści pedofilskie (zgodne z listą Internet Watch Foundation);

– złośliwe oprogramowanie;

– złośliwe kody na stronach www;

– oprogramowanie szpiegowskie (typu spyware, adware, keyloggers);

– strony typu Phishing, które mają na celu wyłudzenie poufnych informacji osobistych.

darmowe rozmowy

Dodatkowo na numerze uruchamiana jest automatycznie usługa blokowania wszystkich usług płatnych (rozmów, wideorozmów, SMS-ów i MMS-ów) – zarówno wychodzących od użytkownika, jak i przychodzących.

Aby uruchomić usługę blokowania nieodpowiednich dla dzieci treści wystarczy kupić Bezpieczny Starter za 5 zł w salonie Orange lub sklepie sieci Pepco. Po pierwszym włączeniu karty blokada niebezpiecznych treści uruchomi się automatycznie. Uruchomienie i korzystanie z blokady jest bezpłatne.

Trzeba także zwrócić uwagę, że ww. treści będą blokowane jedynie wtedy, kiedy dziecko będzie korzystało z transmisji danych za pośrednictwem sieci Orange. Oznacza to, że przy połączeniach typu WiFi lub Tethering (połączenie telefonu jako modemu w celu uzyskania połączenia z internetem) blokada nie zadziała.

Wszystkie usługi blokujące dostęp do treści niebezpiecznych w internecie  oraz usługi blokady połączeń dostępne są tylko na terenie Polski.

Koszty korzystania z usługi jest zgodna ze stawką operatora, czyli:

– 29 gr za minutę połączenia;

– 20 gr za wysłanie SMS-a;

– 40 gr za wysłanie MMS-a;

– 1 gr za każde 100 kB transferu internetowego.

Usługi bezpłatne

W ramach Bezpiecznego startera użytkownik bezpłatnie skorzysta z:

– blokady niewłaściwych treści w internecie

– blokady złośliwego oprogramowania i złośliwych kodów;

– blokady połączeń płatnych (przychodzących i wychodzących);

– blokady płatnych wiadomości SMS i MMS (przychodzących i wychodzących);

– blokady płatnych połączeń video (przychodzących i wychodzących);

– kontakt z rodzicem nawet w przypadku braku środków na koncie w ramach usługi „Numer bez limitu w Orange na kartę”. Usługę klient uruchamia we własnym zakresie poprzez wysłanie SMS-a z numerem osoby pod numer 100 lub aktywowanie usługi on-line. Usługę aktywuje się raz i jest ważna bezterminowo;

little girl with mobile phone

– darmowego dostępu do portalu Facebook;

– usługi „Bezpieczne konto” – usługa aktywowana jest za pomocą SMS-a z numerem użytkownika, którego stan środków klient chce sprawdzić, pod numer 80550 (SMS jest bezpłatny). Usługa polega na wysłaniu przez operatora SMS-a użytkownikowi, „kontrolującemu” wydatki dziecka, SMS-a z informacją o stanie środków poniżej 5 zł i o wyczerpaniu środków na koncie. Co ważne, usługę może aktywować zarówno użytkownik usług na kartę, jak i na umowę.

Pozostałe usługi

Dodatkowo, w celu poprawy bezpieczeństwa dziecka, użytkownik może wykupić usługi dodatkowe:

– rozmowa na koszt odbiorcy – usługę można włączyć tylko w przypadku wykonywania w danym momencie połączenia do odbiorcy. Sposoby wybrania rozmowy zostały opisane na stronie: http://www.orange.pl/kid,4000377334,id,4000377415,title,Rozmowa-na-Koszt-Odbiorcy-w-obnizonej-cenie,article.html. Tylko rodzi się pytanie czy małe dziecko będzie w stanie poradzić sobie z wybraniem rozmowy na koszt odbierającego? Ten sposób kontaktu z rodzicem może być niestety utrudniony;

– usługa „Gdzie jest dziecko” – czyli usługa lokalizacji dziecka w dowolnym momencie. Usługa dostępna jest w dwóch wariantach: Standard (6,15 zł co miesiąc) i Premium (6,15 zł za 14 dni). Aby skorzystać z „Gdzie jest dziecko należy wysłać SMS-a o treści START GJD pod numer 60504 (wersja Standard) lub START GJDP pod numer 60504 (SMS aktywacyjny jest bezpłatny), następnie potwierdzić na telefonie dziecka zgodę na lokalizację. Więcej informacji o usłudze na stronie: http://www.orange.pl/kid,4000377334,id,4000377368,title,Gdzie-Jest-Dziecko,article.html

Poza usługami podstawowymi i dodatkowymi klient ma możliwość samodzielnego filtrowania wyszukiwania obrazem na stronie Google. W tym celu należy zalogować się na stronie gogole.pl, używając hasła i loginu użytkownika telefonu i wyłączyć filtr Safe Search (https://support.google.com/websearch/answer/510?hl=pl).

Podsumowanie

Bezpieczny Starter od Orange jest niewątpliwym ułatwieniem dla rodziców w kontrolowaniu dostępu ich pociech do internetu. Tylko czy w dobie powszechnego dostępu do sieci WiFi, które nie obejmują usługi, będzie skuteczną formą nadzoru nad niepożądanymi stronami internetowymi i połączeniami? Warto skorzystać z usługi, chociażby dlatego, że jest darmowa i w jakiejś części realnie blokuje dostęp do treści niepożądanych.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button