Analiza Orange One

analiza-orange-orange-one

Archiwalna oferta na kartę, która nie jest już oferowana przez Orange nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami na kartę sieci Orange.

Ta „Jedyna” oferta nawet po kilku latach, a pojawiła się na rynku pod koniec 2010 r., wychodzi obronną ręką. Pomimo upływu lat, Orange One nadal może nią zainteresować osoby, które dużo rozmawiają lub SMS-ują z użytkownikami Orange, a do tego często doładowują konto. Z drugiej strony, nazwa Orange One paradoksalnie podkreśla największą wadę oferty – można mieć włączony tylko jeden z bonusów doładowań – darmowe rozmowy w Orange, darmowe weekendy w Orange lub SMS-y do wszystkich.

Charakterystyka Orange One

Charakterystyczną cechą oferty są bonusy za doładowania. W zamian za zasilenie (od 25 zł wzwyż) abonent otrzymuje określoną liczbę SMS-ów lub minut w Orange. Niestety, ważność oraz wielkość pakietów trudno uznać za satysfakcjonujące, gdyż za doładowanie powyżej 25 zł można dostać 125 minut / SMS-ów, a przy zasileniu powyżej 200 zł „jedynie” do 1000 minut w Orange / SMS-ów do wszystkich sieci (więcej informacji w tabeli poniżej). Ważność bonusowych paczek waha się od 5 do 15 dni, co oznacza, że ciągłe dysponowanie największym pakietem wymaga zasilania konta za 200 zł, co niemal dwa tygodnie! Kolejnym mankamentem jest konieczność jednorazowej aktywacji za 6 zł, aby usługa działała. Co gorsza, zmiana profilu (z minut na SMS i odwrotnie) wymaga każdorazowego uiszczenia opłaty w wysokości 3 zł.

icon116-logo-Orange-orangefreenakarte Analiza Orange One

Alternatywnym profitem za doładowania mogą być Darmowe Weekendy. Usługa zapewnia pakiet bezpłatnych minut w Orange do wykorzystania w weekendy, a ważność paczki zależy od wartości doładowań (od 1 weekendu za zasilenie za 25 zł do 6 przy kwocie 200 zł).

Cennik Orange One

Cennik usług Orange One raczej niczym się nie wyróżnia od bezpośredniej konkurencji. Za wysłanie SMS do wszystkich sieci użytkownik zapłaci 0.15 zł. Natomiast minuta rozmowy to koszt 0.29 zł. Warto jednak wziąć pod uwagę, że coraz więcej operatorów nawet w najprostszych ofertach na kartę zapewnia już nielimitowane połączenia wewnątrz sieci (np. Play na kartę).

Internet w Orange One

Orange One zdecydowanie nie jest ofertą przeznaczoną dla fanów mobilnego Internetu. Świadczy o tym cena za transmisję 1 MB danych, który wynosi ponad 5 zł! Dla zobrazowania odtworzenie kilkunastominutowego filmu na YouTube lub odsłuchanie albumu mp3 może kosztować kilkadziesiąt złotych! Stawka ta była standardem w ofertach komórkowych wiele lat temu i nie można uznać jej za atrakcyjną szczególnie po porównaniu z np. Taryfą Frii z Internetem od T-Mobile, w której bezpłatnie otrzymuje się 50 MB każdego dnia. Z drugiej strony, w razie potrzeby Orange One umożliwia aktywację kilku całkiem atrakcyjnych pakietów internetowych:

– 1 GB za 12 zł (na 30 dni)
– 200 MB za 5 zł (na 30 dni)
– 200 MB za 2 zł (na 1 dzień)

icon116-logo-Orange-orangefreenakarte Analiza Orange One

Szczególnie interesujący wydaje się ostatni pakiet, który za niewielkie pieniądze daje stosunkowo dużą paczkę danych. Jest to więc idealna propozycja dla osób, które sporadycznie korzystają z Internetu w telefonie, ale czasem potrzebują dostępu do niego w awaryjnych sytuacjach.

Pakiety w Orange One

O ile główne założenie oferty (bonusy za doładowania) są umiarkowanie korzystne, tak dodatkowe pakiety minut oraz SMS-ów dla Orange One prezentują się przyzwoicie. Najciekawsze wydają się:

– 1000 minut w Orange za 10 zł (na 14 dni)
– Pakiety weekendowe, które za 4, 8 lub 12 zł dają od 400 do nieograniczonej liczby minut w Orange, obowiązujących przez określoną liczbę weekendów
– Wspólna Orbita za 6 zł zapewnia 600 minut między dwoma osobami w Orange (koszt pakietu pokrywa tylko jeden z użytkowników)
– Darmowe Rozmowy zapewniają 1200 minut do trzech numerów w Orange za 6 zł (na 30 dni)
– Pakiet 600 SMS-ów w Orange za 6 zł (na 30 dni)
– Pakiet 1000 SMS-ów do wszystkich sieci za 10 zł (na 30 dni)

icon116-logo-Orange-orangefreenakarte Analiza Orange One

Do niedawna zawiedzione mogły być osoby, które często rozmawiają z użytkownikami innych sieci (z racji braku odpowiednich dodatkowych usług). Obecnie Orange przygotował dwa atrakcyjne pakiety: Rozmowy bez limitu na 31 dni za 25 zł oraz „Rozmowy bez limitu na 7 dni” za 7 zł. O ile pierwsza opcja wydaje się atrakcyjna, tak druga jest aż o 6 zł droższa niż np. nielimitowane połączenia w Nju na kartę w taryfie Miesio. Trzeba też pamiętać, że w przeciwieństwie do oferty „żółtego kartofelka”, pakiety pomarańczowego operatora nie dotyczą numerów stacjonarnych.

Podsumowanie

Orange One to trudny pomarańcz do rozgryzienia. Niezbyt zachęcający mechanizm bonusów za doładowania rekompensowany jest licznymi, a do tego całkiem atrakcyjnymi pakietami usług w Orange. Z drugiej strony, horrendalnie wysoką cenę za transmisję danych jest w częściowo niwelowana przez w miarę tanie paczki Internetu mobilnego. Jeśli więc ktoś ma wielu znajomych w Orange i zależy mu na klasycznej zasadzie działania oferty na kartę to Orange One może okazać się dobrym wyborem.

icon116-logo-Orange-orangefreenakarte Analiza Orange One

Jednak patrząc na tę taryfę w ten sposób, można uznać, że jest to trochę odświeżony Orange POP, którego opłacalność również zależy od używanych pakietów. Dziś można natomiast połączyć ciekawe bonusy płynące z danej oferty z atrakcyjnymi paczkami. Takim przykładem mogą być taryfy Frii, w których otrzymuje się jakiś profit (np. Internet, darmowe SMS-y lub rozmowy), a do tego można ją uatrakcyjnić ciekawymi usługami (np. paczkami Internetu, minut, wiadomości tekstowych itp.). Osoby, które wolą mieć kompleksową ofertę bez konieczności aktywowania jakichkolwiek usług powinny natomiast przyjrzeć się bliżej taryfie Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

Co nam się podoba

Olbrzymi wybór pakietów rozmów, SMS-ów i Internetu, wiele z nich atrakcyjnych
Bonusy za doładowania (aczkolwiek niezbyt atrakcyjne)
W miarę atrakcyjne cenowo pakiety internetowe
Całkiem atrakcyjne pakiety nielimitowanych rozmów do wszystkich
Brak cyklicznych opłat i zobowiązań

Co nam się nie podoba

Aktywny może być tylko jeden z trzech głównych pakietów bonusowych
Każda zmiana pakietu bonusowego kosztuje 3 zł – może wynieść sporo przy wielu zmianach
Krótka ważność bonusów za doładowania (nawet przy doładowaniach za 200 zł!)
Konieczność własnoręcznego aktywowania bonusów za doładowania
Horrendalnie wysoka cena za transmisję danych poza pakietem (5.12 zł / MB!)
Doładowanie za 50 zł przedłuża ważność konta o zaledwie 50 dni
W porównaniu do ofert konkurencji trochę niedzisiejsza

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top