Analiza Orange Yes

analiza-orange-yes

Tak! Do darmowych połączeń i SMS-ów w sieci Orange, nawet jeśli na koncie brak jest środków, zachęca Przemysław Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Dodatkowo, żeby nadal mieć konkurencyjną ofertę na rynku ofert na kartę, Orange Yes przygotował kilka bardzo atrakcyjnych pakietów, które mogą skusić niejednego klienta.

Charakterystyka Orange Yes na kartę

Najbardziej charakterystyczną cechą tej oferty jest możliwość wykonywania bezpłatnych połączeń i SMS-ów w Orange na terytorium Polski. Jedynym warunkiem jest utrzymanie ważnego konta na połączenia wychodzące. Pierwsza aktywacja usługi jest darmowa (*110*47# lub SMS o treści START pod numer 131), natomiast kolejne (po utracie możliwości wykonywania połączeń wychodzących i ponownym doładowaniu) kosztują 2.90 zł, więc trzeba pamiętać o regularnych doładowaniach.

Kolejną cechą tej taryfy jest usługa „Konto Ważne Rok”, które może okazać się atrakcyjna tych dla osób, które nie korzystają z telefonu zbyt często. Włączenie usługi jest bezpłatne, jeśli ma się numer w Orange dłużej niż 93 dni. W przeciwnym razie koszt aktywacji wynosi 3 zł. Trzeba jednak pamiętać, że włączenie usługi „Za darmo w Orange” (darmowe rozmowy i SMS-y w Orange, które się uruchamia kodem *110*47# i przycisk połączenia) skutkuje brakiem możliwości aktywacji tej promocji.

Cennik Orange Yes na kartę

Pod względem stawek cennikowych Orange Yes wypada całkiem nieźle. O ile cena 0.29 zł za minutę połączenia do wszystkich jest standardowa, tak 0.15 zł za SMS-a uznać trzeba za konkurencyjną. Niższą stawke za wiadomość tekstową oferuje jedynie Play na kartę (0.9 zł).

Pakiety Orange Yes na kartę

Oferty Orange ogólnie słyną z dużej liczby dodatkowych usług. Nie inaczej jest też w przypadku Orange Yes. Najciekawiej prezentują się dwa pakiety. Pierwszym są nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci za 10 zł na 31 dni. Drugim jest atrakcyjny pakiet Nielimitowane rozmowy ze wszystkimi operatorami komórkowymi, który jest dostępny w dwóch wersjach: 7 zł za 7 dni oraz 25 zł za 31 dni. Dla większość osób te pakiety mogą okazać się świetnym sposobem żeby obniżyć koszty – mniejszy robi się opłacalny po już 25 minutach rozmów, natomiast żeby większy się opłacał trzeba wykonać przynajmniej 87 min. Podobny pakiet, ale bez wersji siedmiodniowej oferuje m.in. Plush na kartę.

analiza-orange-prepaid-yes-2 Orange Yes

Porównując Orange Yes do konkurencyjnych propozycji można uznać, że jedynie pakiet rozmów do wszystkich wydaje się atrakcyjny. Inne oferty (np. Play na kartę) zapewniają darmowe rozmowy i wiadomości tekstowe we własnej sieci od bardzo dawna i to bez konieczności choćby i darmowej aktywacji. Niemniej, wielką zaletą wspomnianych pakietów i usług jest to, że są aktywne nawet wtedy, gdy na koncie nie ma środków. Każdy z nich można włączyć jednorazowo lub włączać cyklicznie, co oznacza, że co miesiąc automatycznie będą się odnawiać. Wiąże się to jednak z pobieraniem comiesięcznej opłaty za pakiet.

Tym co wyróżnia Orange Yes na tle konkurencji jest duża liczba dodatkowych funkcjonalności (np. Orange Cloud i blokada połączeń anonimowych), usług informacyjnych i rozrywkowych (np. Orange, ekspert, kontrola rodzicielska, wróżki i pakiety społecznościowe). Aktywajca poszczególnych pakietów jest banalnie prosta (np. kodem USSD), a duża ich część jest udostępniana za darmo (np.”Co zobaczyć?”, czyli głosowy przewodnik po Polsce). Dodatkowo, Orange daje kilka atrakcyjnych bonusów np. paczka 120 darmowych minut na urodziny klienta.

Pozostałe usługi dla tej oferty zostały dokładnie przeanalizowane i ocenione na stronie – pakiety Orange na kartę

Internet w Orange Yes na kartę

Dla osób korzystających z Internetu w telefonie operator przygotował trzy możliwości:
– 200 MB za 2 zł na 24 godziny
– 200 MB za 5 zł na 31 dni
– 1 GB (1024 MB) za 12 zł na 31 dni.

analiza-orange-prepaid-yes-2 Orange Yes

O ile 200 MB wystarczy na odwiedzenie ok. 400 stron Internetowych lub pobranie ok. 40 utworów muzycznych, tak 1 GB sprawi, że każda z tych liczb będzie o 5 razy większa. To dosyć standardowe stawki, jednak kilka konkurencyjnych ofert pod tym względem prezentuje się znacznie ciekawiej np. Taryfy Frii w T-Mobile. Istnieje możliwość automatycznego odnawiania się pakietów po ich zakończeniu, jednak w takim przypadku konieczne jest kontrolowanie salda konta, by nie było niższe od wymaganej kwoty aktywacji. Jedynie najtańszy pakiet nie ma opcji cyklicznego włączania się, co trzeba uznać za zaletę, gdyż nie jest on zbyt atrakcyjny w dłuższym przedziale czasowym. W przypadku, gdy automatyczne odnawianie nie jest włączone, trzeba uważać, żeby nie przekroczyć limitu transferu. Pakiety nie oferują bowiem tzw. bezpiecznego Internetu, dzięki któremu dalsza transmisja byłaby bezpłatna, ale zarazem ograniczona zostałaby jej szybkość. Dlatego warto wiedzieć, że dalsze korzystanie z Internetu bez pakietów wiąże się z wysoką opłatą – ok 1.23 zł za każdy MB.

Pozostałe usługi dla tej oferty zostały dokładnie przeanalizowane i ocenione na stronie – pakiety Orange na kartę

Podsumowanie

Główny przekaz reklamy Orange Yes sugeruje, że człowiekowi przez całe życie towarzyszą jakieś „ale”, jednak nie w Orange Yes. Niestety, to nie jest do końca prawda, gdyż w samej mechanice niniejszej oferty jest wielkie „ale”. Użytkownik ma do wyboru dwie atrakcyjne usługi, ALE nie mogą być one aktywne jednocześnie! Można więc stwierdzić, że słowo „ale” zostało zamienione przez operatora na „albo”.

analiza-orange-prepaid-yes-2 Orange Yes

Niemniej, zgodnie z zapewnieniami Przemysława Górskiego, Orange Yes daje możliwość rozmawiania bez ograniczeń wewnątrz sieci Orange. Jednak już za połączenia do innych operatorów trzeba płacić 0.29 zł za minutę. Dlatego taryfa ta głównie się sprawdza przy częstych rozmowach (lub wysyłając dużo wiadomości) z osobami w tej samej sieci. Niestety, przy każdym doładowaniu automatycznie pobierane jest prawie 3 zł, tyle samo kosztuje każda zmiana pomiędzy darmowymi SMS-ami i rozmowami w Orange, więc wiele zmian i zasileń konta potrafi kosztować naprawdę sporo. Dlatego, jeśli ktoś ma więcej znajomych w T-Mobile to np. Heyah Dniówka może okazać się o wiele bardziej atrakcyjna, gdyż za 8,4 zł ma się darmowe rozmowy z wszystkimi we własnej sieci.

Dobrze za to, że dla zwolenników SMS-ów wspomniane ograniczenie nie jest tak dotkliwe, gdyż za 10 zł miesięcznie można wysyłać wiadomości bez ograniczeń do wszystkich sieci, jednak inne oferty oferują podobne pakiety np. Play na kartę. Również uradowane mogą być osoby dużo rozmawiające przez telefon, dla których przygotowano pakiet nielimitowanych połączeń do wszystkich operatorów. Zawiedzeni mogą się natomiast czuć entuzjaści korzystania z Internetu. Bardzo przeciętne pakiety i dodatkowe opłaty po wykorzystaniu limitu nie zachęcają do skorzystania z tej oferty i takie osoby powinny się zainteresować np. ofertą Orange Free na kartę. Natomiast klienci, którzy kochają rozmawiać i SMS-ować z wszystkimi bez ograniczeń powinny zwrócić uwagę na np. Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

Co nam się podoba

Bezpłatne nielimitowane połączenia i SMS-y wewnątrz sieci
Możliwość korzystania z pakietów, gdy nie ma środków na koncie
Cykliczne odnawianie się pakietów – nie trzeba pamiętać o ich aktywacji
Spory wybór całkiem atrakcyjnych pakietów obniżających koszty
Duża liczba dodatkowych usług i funkcjonalności
Dodatkowe bonusy np. 120 darmowych minut na urodziny

Co nam się nie podoba

Nie jest możliwe łączenie głównych usług (np. Za darmo) z promocja Rok ważności konta
Niezbyt atrakcyjne pakiety Internetowe
Po wykorzystaniu pakietu Internetowego dalsze opłaty naliczane są zgodnie z cennikiem (brak tzw. bezpiecznego Internetu)
Ponowna aktywacja darmowych połączeń i SMS-ów w Orange (po utracie możliwości wykonywania połączeń wychodzących lub ponownym doładowaniu) kosztuje 2.90 zł
Każda zmiana pomiędzy głównymi usługami wiąże się z kosztem 2.90 zl
Zasilenia konta wydłużają okres ważności konta na stosunkowo krótki czas
Pakiet „Numer bez limitu”: Nie jest dostępny dla tej oferty
Konieczność doładowywania konta w celu utrzymania jego ważności, a tym samym utrzymania możliwości wykonywania nielimitowanych połączeń lub wysyłania nielimitowanych wiadomości

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top