Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Play Internet na kartę

Play postanowił zaktualizować swoją ofertę Internetu na kartę, gdyż nie różniła się ona zbytnio od swojej bezpośredniej konkurencji. W ofercie pojawiły się nowe startery, większe premie do doładowań i unikatowa mechanika oferty, dzięki której dostaje się duże pakiety danych co miesiąc za utrzymywanie aktywnego konta. Czy takie zmiany przyniosą pożądany efekt i przyciągną do fioletowej sieci rzeszę osób, którym zależy na komfortowym korzystaniu z wirtualnej sieci bez długich zobowiązań?

Reklama Play Internet na Kartę

Charakterystyka Play Internet na Kartę

Funkcjonująca do tej pory oferta Play Online na kartę 4G LTE była, pod wieloma względami, korzystna dla zwolenników mobilnego Internetu. Jednak konieczność regularnego zasilania konta, w celu zachowania jego ważności, przypominało klasyczną ofertę na kartę z dodanym pakietem internetowym. Takie rozwiązanie nie odpowiadało niektórym użytkownikom, dla których gromadzenie środków na karcie (w celu utrzymania ważności konta) było zbędnym wydatkiem. W grudniu 2014 roku, Play jednak uatrakcyjnił swoją internetową ofertę wprowadzając Play Internet na Kartę, w której zestaw startowy za 50 zł pozwala zapomnieć o utrzymywaniu ważności konta aż na rok.

Bez tytułu

Nowa, internetowa oferta Play na kartę jest zdecydowanie bardziej korzystna niż poprzednie taryfy. Po zakupie jednego z czterech starterów, użytkownik otrzymuje pakiet internetowy oraz comiesięczne bonusowe gigabajty. Ważność środków jest zależna od zasilenia i różni się od kilku dni do roku. Dotychczasowi użytkownicy Internetu w Play na kartę mogą zachować swój numer i zmienić starą ofertę na nowszą taryfę, jednak brak możliwości zmiany na kartę za 50 zł może sprawić, że lepiej kupić nowy starter zamiast migrować na nową ofertę. Warto wiedzieć, że maksymalna szybkość pobierania danych wynosi 70 Mb/s, a maksymalna szybkość wysyłania jest do 20 Mb/s.

Cennik Play Internet na Kartę

Niewątpliwą zaletą Play Internet na Kartę są takie same ceny SMS-ów, MMS-ów i rozmów, jak w wielu innych ofertach na kartę tego operatora. Za minutę połączenia trzeba zapłacić 0.29 zł, a wysłanie SMS-a/MMS-a kosztuje zaledwie 0.09/0.19 zł. Są to niskie, jednak dosyć standardowe stawki, z którym można spotkać się również w przypadku ofert konkurencyjnych sieci. Nie ma tu jednak możliwości dokupienia pakietów umożliwiających obniżenie kosztów związanych z wysyłaniem SMS-ów i wykonywaniem połączeń. Należy natomiast pamiętać, że ta oferta jest głównie skierowana do miłośników Internetu, a nie osób, które dużo rozmawiają.

W przeciwieństwie do np. Internet Mobilny w T-Mobile, Play Internet na Kartę nie oferuje Bezpiecznego Internetu, który umożliwiłby darmową, aczkolwiek bardzo wolną (od 8 do 32 kb/s) transmisję danych. Oznacza to, że po wykorzystaniu miesięcznego bonusowego pakietu naliczana jest standardowa opłata za przesył danych wynosząca 0.02 zł za 1 MB. W porównaniu np. do Orange Free na kartę , w której użytkownik zapłaci aż 0.10 zł / MB, stawka proponowana przez Play wydaje się być niezwykle atrakcyjna. Jak skończą się środki na koncie, klient musi ponownie zasilić kartę, żeby móc dalej korzystać z oferty (chyba, że ma już jakiś pakiet włączony).

Bez tytułu4

W celu zmotywowania klientów, do zasilania konta większymi kwotami, Play do każdego z doładowań przewidział gratisowe MB danych. Przykładowo, doładowując konto za 10 zł (i przeznaczając tę kwotę na Internet, a nie np. połączenia głosowe), użytkownik otrzymuje paczkę ok. 1 GB Internetu, którą może wykorzystać w ciągu 7 dni oraz, w ramach premii, 5.86 MB. Mimo atrakcyjnych bonusów Play nie wyróżnia się wśród innych operatorów ilością dostępnych GB. Dla przykładu, za doładowanie 30 zł użytkownik dostaje łącznie 6 GB (z bonusem). Tyle samo i w takiej samej kwocie proponują Orange Free na kartę, który dodatkowo daje dłuższy okres ważności konta (5 miesięcy) oraz T-Mobile Internet na kartę. Mniej oferuje jedynie Plus Internet na kartę, w którym klient otrzyma tylko 4 GB za taką samą kwotę. Poniżej zestawienie bonusów przy różnych kwotach doładowania:

– 250 MB (0.25 GB) na 7 dni przy doładowaniu za 5 zł.
– 250 MB (0.25 GB) na 7 dni przy doładowaniu za 9 zł (przy starterze za 19 zł)
– 1 GB na 7 dni przy doładowaniu za 10 zł
– 500 MB na 14 dni przy doładowaniu za 19 zł (przy starterze za 19 zł)
– 3 GB na 14 dni przy doładowaniu za 20 zł
– 6 GB na 30 dni przy doładowaniu za 30 zł
– 12 GB na 60 dni przy doładowaniu za 50 zł
– 20 GB na 90 dni przy doładowaniu za 75 zł
– 30 GB na 120 dni przy doładowaniu za 100 zł
– 40 GB na 150 dni przy doładowaniu za 125 zł

Chociaż dodatkowe paczki danych za każde doładowanie konta cieszą, to jednak niższe zasilenia zapewniają dość krótki okres jego ważności, a premiowane megabajty otrzymuje się pod warunkiem aktywnego konta i z zastrzeżeniem, że wszystkie środki zostaną wykorzystane na transmisję danych. To sprawia, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się być Internet w formie abonamentu.

Bez tytułu7

Startery Play Internet na Kartę

Darmowy starter

Ze strony operatora można zamówić „Darmowy starter”. Jak podaje regulamin Play, na jeden adres, mogą zostać wysłane maksymalnie 3 karty. Na „Darmowym starterze” klient otrzymuje 1 zł, które może wydać na dowolne usługi (w tym Internet), oraz 251 bonusowych megabajtów. W sumie daje to 300 MB Internetu, które klient musi wykorzystać w ciągu 3 dni. Dzięki „Darmowemu starterowi” każdy może przetestować zasięg Internetu w swojej okolicy bez poniesienia kosztów, co może ułatwić mu podjęcie decyzji o przyłączeniu się do fioletowej sieci.

Starter 9 zł

Starter za 9 zł umożliwia wykorzystanie do 1 GB Internetu (maksymalnie ok. 440 MB z pakietu złotówek, reszta w ramach pakietu dodatkowego) w ciągu 7 dni. Dodatkowo, po doładowaniu konta i przedłużeniu ważności (maksymalnie do 150 dni) połączeń internetowych, klient otrzyma co miesiąc 250 MB Internetu. W ciągu roku może więc otrzymać dodatkowe 4 GB Internetu (1 + 3 GB).

Starter 19 zł

Starter za 19 zł, na którym połączenia internetowe są ważne przez jedynie 14 dni zawiera do 3 GB danych na start (ok. 930 MB z pakietu złotówek, reszta w ramach pakietu dodatkowego). Doładowując konto i utrzymując jego ważność, użytkownik tej oferty otrzyma łącznie 6 GB internetowego bonusu w ciągu 12 miesięcy (co miesiąc 500 MB).

Starter 50 zł

Jednak decydują się na tę ofertę warto zastanowić się nad opcją, która nie jest dostępna w salonach, tylko w Internetowym sklepie Play. Kupując starter za 50 zł, użytkownik może otrzymać do 12 GB Internetu w skali roku. Opłata za starter uwzględnia comiesięczną kwotę 5 zł, którą można wykorzystać na dowolne usługi oraz 45 zł, które są przeznaczone na dodatkową, cykliczną paczkę GB. Maksymalna liczba danych wynikająca z pakietu złotówek to 244 MB, a dodatkowy transfer danych przyznany w pierwszym miesiącu wynosi 780 MB, czyli w sumie 1024 MB (1 GB). W praktyce oznacza to, że jeśli nie wykona się żadnych połączeń, nie wyśle SMS-ów, ani MMS-ów, klient otrzymuje pakiet 1 GB Internetu do wykorzystania co miesiąc przez rok. Co ważne, niewykorzystane w danym miesiącu megabajty przechodzą na kolejny okres rozliczeniowy, dzięki czemu użytkownik może dostosowywać elastycznie ofertę do swoich potrzeb.

Bez tytułu3

W przeciwieństwie do pozostałych starterów tej oferty, w internetowym wariancie nie trzeba przez rok martwić się o utrzymywanie ważności konta żeby móc korzystać z bonusowych megabajtów co miesiąc. Jest to możliwe ponieważ kupując starter za 50 zł klient zyskuje 365 dni ważności konta.

Haczyki w Play Internet na Kartę

O ile w przypadku najdroższego zestawu starterowego za 50 zł, użytkownik nie musi martwić się ważnością konta, tak w tańszych wariantach startera oraz standardowych doładowań będzie musiał pamiętać o wykonywaniu regularnych doładowań, gdyż okresy ważności konta są większość przypadków krótkie. W przeciwnym razie straci nie tylko premię, ale także uzbierane do tej pory megabajty.

Z ofertą Play Internet na Kartę wiążą się też dwa inne problemy o których warto wspomnieć: Nie można zachować swojego numeru i przejść z omawianej oferty na inną oraz nie ma tu roamingu krajowego. Sieć macierzysta Play jest nadal mniej rozwinięta niż ta Plusa, Orange i T-Mobile, jednak w standardowych ofertach komórkowych użytkownicy mogą korzystać z nadajników innych operatorów (jeśli sygnał Play jest zbyt słaby, automatycznie następuje przełączenie). Niestety, w tej ofercie nie ma takiej możliwości, co może wiązać się z problemami z zasięgiem i przeciążonymi nadajnikami, nawet w większych miastach.

Pakiety w Play Internet na Kartę

Play Internet na Kartę umożliwia włączenie pięciu atrakcyjnych pakietów, które pozwalają na zmniejszenie kosztów korzystania z Internetu. Odpowiedni pakiet obniżający wydatki na Internet znajdzie dla siebie zarówno „geek” (czyli nastolatek chętnie grający w gry w Sieci), mieszkaniec dużego miasta, jak i zapracowany biznesman, chcący poświęcić weekend na surfowanie po Sieci.

Bez tytułu5

Nocny transfer

Osoby chętnie pobierające treści z Internetu ucieszy możliwość aktywowania „Nocny transfer”, w ramach którego za 10 zł, użytkownik przez 30 dni może korzystać z bezpłatnej transmisji danych od północy do 9 rano. Oczywiście, korzystanie z tej usługi nie wpływa na zmniejszenie wielkości podstawowego czy bonusowego pakietu danych, które przysługują użytkownikowi. Z pakietu można korzystać zarówno cyklicznie, jak i jednorazowo, co docenią zarówno osoby ceniące wygodę, jak i chcące sprawować pełną kontrolę nad swoim kontem. Żeby włączyć usługę cykliczną trzeba wysłać kod *111*635*1# (lub SMS „START.635” na numer 111), a w przypadku jednorazowego pakietu *111*634*1# (lub SMS „START.634”).

Pakiet Miesiąc bez limitu w Play Internet na kartę

O wiele droższą propozycją, która jednak umożliwia nienormowane czasowo korzystanie z dobrodziejstw wirtualnej sieci jest „Miesiąc bez limitu”, w ramach którego za kwotę 45 zł użytkownik uzyskuje nielimitowany dostęp do Internetu LTE i 3G na 30 dni. Oznacza to, że może np. pobierać duże pliki lub oglądać filmy w sieci bez żadnych ograniczeń. Co ważne, również ten pakiet może być cyklicznie włączony. Wybierając tą wersję (istnieje również jednorazowa), 45 zł zostanie automatycznie pobrane po upływie 30 dni na kolejny cykl rozliczeniowy. Żeby włączyć usługę cykliczną trzeba wysłać kod *111*645*1# (lub SMS „START.645” na numer 111), a w przypadku jednorazowego pakietu *111*644*1# (lub SMS „START.644”).

Pakiet Dzień bez limitu w Play Internet na kartę

Jeśli użytkownik nie potrzebuje nielimitowanego transferu każdego dnia, lecz chce korzystać z niego sporadycznie powinien zainteresować się pakietem „Dzień bez limitu”. Jak sama nazwa wskazuje, aktywując pakiet klient uzyskuje możliwość nielimitowanego korzystania z Internetu przez 24 godziny od chwili aktywowania usługi za jedynie 4 zł. Cieszy, że pakiet nie jest cykliczny (co mogłoby narażać użytkownika na duże koszty) i nie wymaga, manualnego dezaktywowania. Żeby włączyć usługę cykliczną trzeba wysłać kod *111*638*1# (lub SMS „START.638” na numer 111), a w przypadku jednorazowego pakietu *111*637*1# (lub SMS „START.637”).

Bez tytułu2

Pakiet Formuła WWW w Play Internet na kartę

O wiele tańszą alternatywą dla powyższych pakietów jest „Formuła WWW”. Usługa ta skierowana jest głównie do osób, dla których priorytetem nie jest przesyłanie dużej ilości danych albo oglądanie filmów w Internecie, lecz wyszukiwanie informacji. Dzięki aktywowaniu pakietu, klient może w nielimitowany sposób przeglądać strony WWW, za co zapłaci jedynie 5 zł miesięcznie. Z usługi można korzystać zarówno jednorazowo, jak i cyklicznie (po dokonaniu wyboru pakietu i sposobu jego używania należy wybrać odpowiedni kod aktywacyjny z listy). Żeby włączyć usługę trzeba wysłać kod *111*645*1# (lub SMS „START.643” na numer 111).

Pakiet Weekendy bez limitu w Play Internet na kartę

Jednak dla wielu (np. studenci i osoby pracujące) najbardziej ciekawy może okazać się pakiet „Weekendy bez limitu”, dzięki któremu nadrobienie „zaległości” w grach, serialach lub filmach, których nie mogło się obejrzeć w ciągu tygodnia staje się łatwe i tanie. Za jedynie 10 zł miesięcznie (30 dni), użytkownik może korzystać z nielimitowanego transferu danych od godziny 0:00 w sobotę do 23:59 w niedzielę. Usługa może być aktywowana jednorazowo lub ustawiona cyklicznie. Żeby włączyć usługę cykliczną trzeba wysłać kod *111*641*1# (lub SMS „START.641” na numer 111).

Podsumowanie

Nowa oferta Play Internet na Kartę powinna przypaść do gustu miłośnikom Internetu. W porównaniu swego poprzednika Play Online na kartę 4G LTE, użytkownik otrzymuje m.in. większe premie za doładowania. Co więcej, spory wybór dodatkowych pakietów, które można aktywować w celu zmniejszenia wydatków ponoszonych za np. pobieranie dużych ilości danych, również zachęcają do zainteresowania się tą ofertą.

Niestety, mniej rozbudowana sieć niż pozostali operatorzy oraz krótkie okresy ważności konta sprawiają, że nowa oferta może okazać się mało atrakcyjna dla niektórych klientów. Osoby, którym zależy na ogólnie lepszym zasięgu powinny zwrócić uwagę na ofertę Plus Internet na kartę, pomimo, że cenowo wypada ona nieco gorzej Warto też bliżej przyjrzeć się Orange Free na kartę, która proponuje podobny cennik jak omawiana oferta. Ciekawą alternatywą wydaje się również Mobile Vikings Internet Mobilny, w której klient otrzymuje 14 GB za 50 zł (Play w takiej kwocie udostępnia jedynie 12 GB), jednak działa ona na tych samych nadajnikach co fioletowy operator, więc zasięg powinien być taki sam. Mimo to dla tych, którzy korzystają z Internetu nieregularnie i dosyć mało, internetowy starter za 50 zł może okazać się bezkonkurencyjny, oferując rok ważności konta i 12 GB.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button