Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Play na kartę

Play informuje w reklamie oferty, że lubi gwiazdki, ale tylko na niebie, a nie w regulaminach. Ma to oznaczać, że niniejsza oferta jest wyjątkowo przejrzysta i pozbawiona niekorzystnych dla klientów kruczków. I… trzeba przyznać, że ogólnie rzecz biorąc jest to prawda!

Charakterystyka Play na kartę

Play na kartę można uznać za klasyczną ofertę prepaid, gdyż jej działanie nie opiera się na cyklicznych usługach, stałych opłatach, itp. Jej najważniejszą cechą są darmowe nielimitowane rozmowy oraz SMS-y w Play. Co ważne, ta usługa nie wymaga doładowań, aktywacji lub pamiętania o końcu jej ważności (o czym również wspomina reklama). W efekcie, to świetna propozycja dla osób, które mają liczną grupę znajomych lub rodzinę w Play.

Jedyne zastrzeżenia wzbudza zapis w cenniku oferty, który informuje, że operator może przerwać połączenie po upływie 120 minut. Dla niektórych użytkowników to może być niedogodność, a do tego jest to niezgodne ze stwierdzeniem w reklamie.

Cennik Play na kartę

Nie da się ukryć, że darmowe rozmowy oraz wiadomości we własnej sieci są niesamowicie atrakcyjne, a do tego wyraźnie odróżniają Play na kartę od konkurencji, (zazwyczaj wymagają one dodatkowych płatnych pakietów). Co więcej, nie odbiło się to na wysokości cen rozmów oraz SMS-ów do innych operatorów, które też są całkiem atrakcyjne. Raptem 0.09 zł za wiadomość tekstową to mniej, niż w przypadku większości ofert Plusa lub Orange. Szkoda jednak, że opłata za minutę połączenia jest dosyć standardowa i wynosi 0.29 zł. W tym przypadku lepiej wypada np. 0.19 zł w Nju na kartę. Sytuacji nie ratuje też fakt, że w Play na kartę dostępny jest tylko jeden, a do tego niewielki pakiet minut do wszystkich sieci, który obniża stawkę do 0.20 zł za minutę.

Internet w Play na kartę

Nie jest to typowa oferta internetowa i do tego typu zastosowań lepiej nadaje się np. Play na kartę Lubię to! lub Nowy Play Internet na kartę!. Niemniej, całkiem opłacalne pakiety internetowe umożliwiają znaczne ograniczenie opłat za transmisję danych (według cennika 1 MB kosztuje aż 1.23 zł). Poza starszymi opcjami, użytkownicy mają do wyboru trzy paczki od 300 MB do 3 GB, w cenach od 5 do 20 zł. Szczególnie opłacalny jest największy pakiet, aczkolwiek 9 zł za 1 GB, to także świetna oferta, dla której trudno znaleźć konkurencję. Po wykorzystaniu transferu dalsza transmisja jest „nielimitowana”, czyli darmowa, ale jej prędkość spada do koszmarnie wolnych 8 kb/s, która okazuje się całkowicie bezużyteczna. Dla zobrazowania, przy tej prędkości pobranie albumu MP3 (ok. 75 MB) w najczęściej spotykanej jakości zajmuje ok. 21 godzin! Z drugiej jednak strony, powyższy mechanizm chroni użytkownika przed wysokimi opłatami za transmisję danych.

Pakiety w Play na kartę

Wbrew reklamie, w której powiedziane jest, że w Play na kartę nie ma opłat, kodów itp. i którą można zrozumieć dwuznacznie, oferta umożliwia aktywacje kilku atrakcyjnych usług. Jedną z najciekawszych jest „Nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci”. Włączenie pakietu kosztuje 10 zł i zapewnia bezpłatne nielimitowane SMS-y do wszystkich przez 30 dni. Znacznie mniej opłacalna jest za to wcześniej wspomniana paczka 30 darmowych minut do wszystkich sieci za 6 zł. Po przeliczeniu okazuje się, że minuta kosztuje wtedy 0.20 zł, czyli o jedynie 0.09 zł mniej niż normalnie.

W ostatecznych rozrachunku Play na kartę ma dostęp do znacznie mniejszej liczby pakietów, niż np. w Orange POP, jednak są one najczęściej bardziej korzystne. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wiele paczek w ofertach innych operatorów obejmuje rozmowy i SMS-y we własnej sieci, które w przypadku Play na kartę są darmowe.

Play na kartę jest bez dwóch zdań jedną z najbardziej przejrzystych i atrakcyjnych ofert na kartę na polskim rynku, za co Play należy się duży plus. To świetna oferta dla osób, które dużo komunikują się z innymi użytkownikami Play, a darmowe rozmowy i SMS-y we własnej sieci nie wymagają aktywowania czegokolwiek. Bardzo atrakcyjny jest też pakiet bezpłatnych SMS-ów do wszystkich sieci za 10 zł.

Podsumowanie

O ile standardowa komunikacja w Play na kartę robi ogólnie dobre wrażenie, tak Internet wypada przeciętnie. Wysoka cena za transmisję danych może zniechęcać, aczkolwiek częściowo rekompensują ją stosunkowo tanie, a do tego duże pakiety internetowe. Należy jednak pamiętać, że są one też dostępne w ofercie Play na kartę Lubię to!!, w której użytkownik dostaje również dodatkowe paczki danych w zamian za doładowania. Dlatego może to być lepsza propozycja w przypadku osób, którym bardziej zależy na Internecie mobilnym niż darmowych połączeniach we własnej sieci.

1911701_10152089320473005_837135043_nJednak to, co będzie największym problemem dla wielu jest rozmowy poza Play. Operator nie oferuje atrakcyjnych paczek minut, jeśli więc komuś zależy na bezpłatnych połączeniach do wszystkich, to lepsze mogą okazać się np. Orange Yes który oferuje pakiet nielimitowanych rozmów (7 zł za 7 dni lub 25 zł za 31 dni) oraz JUMP! na kartę (10 zł za 7 dni darmowych rozmów, SMS-ów i Internetu). Ciekawą alternatywą wydaję się być także Plush na kartę , który w kwocie 35 zł na 30 dni oferuje nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych oraz 500 MB Internetu. Jednak najbardziej sensowną ofertą wydaje się Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button