Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Plush na kartę

Plus kilkanaście miesięcy zwlekał z aktualizacją swoich ofert na kartę, ale użytkownicy w końcu doczekali się prawdziwej rewolucji zarówno pod względem płynących z niej korzyści, jak i reklam. Można jednak mieć mieszane uczucia, z powodu wręcz przesadnej inspiracji Plusa niegrzecznym, pluszowym misiem z filmu Ted, który trafić ma w gust młodzieży. Niemniej, trzeba uznać, że to najbardziej kreatywna i w pewnym sensie oryginalna kampania reklamowa ″zielonego″ operatora od czasów Simplus i 36.6.

Charakterystyka Plush na kartę

Mechanizm działania Plush jest dosyć nietypowy i może kojarzyć się np. z Formułą na kartę Play lub JUMP! na kartę T-Mobile. Po włączeniu oferty klient rozliczany jest na podstawie standardowego cennika usług (o którym za chwilę). Dodatkowo, ma on do wyboru pięć cyklicznie odnawiających się pakietów (opłata za nie pobierana jest automatycznie), które zapewniają szereg korzyści. W porównaniu do standardowych pakietów znanych z innych ofert na kartę, te wymagają wyższych opłat (od 15 do 35 zł), więc równie dobrze można nazwać je taryfami. Ponadto, nie można ich łączyć, co znacznie obniża elastyczność oferty, ale też nie wymaga od klienta sprawdzania stanu pakietów oraz ich okresu ważności. Użytkownik ma do wyboru:

Internet i SMS-y w Plush na kartę

Korzystanie z tej taryfy kosztuje 15 zł miesięcznie. W zamian klient otrzymuje 2 GB Internetu oraz nielimitowane darmowe SMS-y do wszystkich sieci. Po przenalizowaniu kwoty zobowiązania okazuje się, że pierwsza korzyść kosztuje 10 zł, a druga 5 zł, czyli stosunkowo niewiele. Dla porównania, w Taryfach Frii T-Mobile za 9 zł klient otrzymuje zaledwie 1 GB danych. Natomiast darmowe SMS-y do wszystkich sieci to koszt 10 zł (podobnie jak np. Play na kartę). Z drugiej strony, w Heyah Dniówka klient może wybrać bezpłatne wiadomości tekstowe bez dodatkowych opłat, więc jest to atrakcyjniejsza opcja, jeśli ktoś nie potrzebuje Internetu w telefonie. Plush: Internet i SMS-y może okazać się w ostatecznym rozrachunku świetną propozycją dla osób, które piszą dużo SMS-ów i intensywnie korzystają z Internetu, ale sporadycznie dzwonią zarówno we własnej sieci, jak i poza nią.

plush (9) - Copy

Taryfa Internet, SMS-y i 9 gr za minutę połączenia w Plush na kartę

Miesięczna opłata to w tym przypadku 20 zł, a sama taryfa bardzo przypomina poprzednią (2 GB Internetu, darmowe nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci), tyle że z tańszymi połączeniami (0.09 zł za minutę). Poszczególne korzyści kosztują tyle samo, co poprzednio, czyli pakiet danych 10 zł, wiadomości tekstowe 5 zł, a do tego 5 zł za niższą stawkę za połączenia. Oznacza to, że ta taryfa będzie się bardziej opłacała jednie tym, którzy dzwonią więcej niż 25 minut miesięcznie.

Można uznać, że niniejsza taryfa jest odpowiedzią na Play Formuła na kartę 4w1, która kosztuje 21 zł miesięcznie. W zamian za brak darmowych rozmów we własnej sieci, klienci Plusa otrzymują dwukrotnie większy pakiet danych. Jeśli więc komuś bardziej zależy na Internecie niż rozmowach, to oferta ″zielonego″ operatora wydaje się korzystniejsza. Z drugiej jednak strony, mając znajomych w Play, Formuła 4w1 może okazać się bardziej opłacalna.

Taryfa Rozmowy bez limitu w Plush na kartę

Za kolejne 5 zł (w sumie 25 zł miesięcznie) użytkownik otrzymuje w tym przypadku darmowe nielimitowane połączenia do wszystkich sieci komórkowych. Niestety, spory minus należy się Plusowi za brak bezpłatnych rozmów z numerami stacjonarnymi. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do swoich tańszych odpowiedników, ta taryfa nie obejmuje SMS-ów oraz pakietu internetowego. Porównując do standardowego Plusha, trzeba wydzwonić przynajmniej 86 minut miesięcznie, by zwróciła się comiesięczna opłata.

W przypadku osób które nie ograniczają się do rozmów, lepsze mogą okazać się droższe warianty Plush lub np. JUMP! na kartę, w którym za 40 zł miesięcznie klient otrzymuje bezpłatne rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz pakiet 50 MB tygodniowo (200 MB miesięcznie).

plush (4)

Taryfa Rozmowy i SMS-y bez limitu w Plush na kartę

Za 30 zł miesięcznie użytkownik może za darmo rozmawiać i SMS-ować z klientami wszystkich sieci komórkowych. Należy jednak zauważyć, że ta usługa nie obejmuje połączeń z numerami stacjonarnymi oraz MMS-ów, co dla niektórych może być istotne. Brakuje też pakietu danych w ramach comiesięcznej opłaty. Dlatego taryfa ta sprawdzi się głównie w przypadku osób, którym nie zależy na dostępie do Internetu w telefonie. W innym razie lepszy okazać się może np. Mobile Vikings, który oferuje darmowe rozmowy wewnątrz sieci i do Play, nielimitowane SMS-y do wszystkich oraz aż 4 GB Internetu w kwocie 29 zł.

Taryfa Rozmowy, SMS-y i 0.5 GB w Plush na kartę

Jest to najdroższa z taryf Plush, która kosztuje 35 zł miesięcznie. Za tę kwotę użytkownik dostaje darmowe rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci (bez stacjonarnych) oraz 500 MB Internetu. Po analizie okazuje się, że ten ostatni kosztuje 5 zł, czyli stosunkowo niewiele, ale może okazać się niewystarczający dla bardziej wymagających klientów. Z drugiej strony, w droższym o 5 zł miesięcznie JUMP! na kartę klient otrzymuje zaledwie 200 MB.

Aktywacji taryf dokonuje się odpowiednim kodem (szczegóły w tabeli pod tekstem), o ile ma się odpowiednią ilość środków na koncie. Natomiast w przypadku braku kwoty wymaganej do przedłużenia ważności taryfy, zostaje ona zawieszona, a klient rozliczany jest zgodnie z cennikiem Plush. Miłą niespodzianką dla użytkowników przenoszących numer jest atrakcyjny bonus w postaci 20 zł do każdego z pierwszych 12 doładowań kwotami powyżej 30 zł (w sumie aż 240 zł).

plush (2) - Copy

Mechanika Plush-a jest tak skonstruowana, że może on być rozpatrywany, jako pewna forma abonamentu, a w takiej sytuacji warto porównać go do np. Orange Super Smart Planza 9.99 zł (z uwzględnieniem wszystkich rabatów). Ta oferta obejmuje nielimitowane SMS-y i rozmowy do wszystkich sieci (w tym na numery stacjonarne) za 0.99 zł miesięcznie.

Cennik Plush na kartę

Standardowe ceny usług brane są pod uwagę, jeśli użytkownik nie ma aktywnej taryfy lub dana czynność nie jest w niej darmowa (np. połączenia głosowe w Plush: Internet i SMS-y). Ceny trudno uznać za atrakcyjne, ale nie są też wysokie. Za minutę rozmowy zapłacić trzeba 0.29 zł, natomiast wiadomości tekstowe oraz graficzne kosztują 0.19 zł. Bardzo niekorzystna jest za to stawka za transmisję 1 MB danych, czyli aż 1.95 zł! Jest to znacznie więcej niż w konkurencyjnych ofertach, np. 0.19 zł w Nju na kartę. Dobrze chociaż, że kilka taryf obejmuje pakiet danych w ramach comiesięcznej opłaty, a do pozostałych można dokupić dodatkowe paczki Internetu.

Pakiety w Plush na kartę

Możliwość aktywacji taryf negatywnie odbiła się na liczbie dostępnych dla Plush usług. W praktyce, dodatkowe pakiety zostały ograniczone do paczek internetowych (300 MB, 500 MB, 1 GB), których ceny wahają się od 5 do 10 zł. Są to korzystne stawki, aczkolwiek minimalnie wyższe niż w Taryfach Frii T-Mobile (9 zł za 1 GB). Warto jednak pamiętać, że powyższe paczki automatycznie reaktywują się co miesiąc, co nie każdemu będzie odpowiadać i może narazić na niepotrzebne koszty.

Wszystkie pakiety internetowe w Plush (zarówno dodatkowe, jak i w ramach taryf) mają tzw. bezpieczny Internet. Dzięki niemu po wykorzystaniu paczki dalsza transmisja jest darmowa, ale spowolniona do jedynie 32 kb/s. Taka prędkość umożliwia w miarę komfortowe korzystanie z komunikatorów, ale nie nadaje się do przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki z Sieci itp. Miłym dodatkiem jest darmowy dostęp do Facebooka i Twittera. W przypadku na starterach Plush usługa jest już preaktywowana, czyli działa od razu po wsadzeniu karty do telefonu / tabletu. Natomiast Ci, którzy przenieśli swój numer do Plusha z starszych taryf muszą najpierw aktywować usługę kodem *136*11*14#.

plush (3) - Copy

Niestety, w tańszych taryfach (bez darmowych rozmów) odczuwalny może być brak pakietów rozmów zarówno w sieci, jak i poza nią. W efekcie, trzeba wybierać między atrakcyjnym pakietem internetowym w ramach comiesięcznej opłaty, a bezpłatnymi rozmowami ze wszystkimi sieciami komórkowymi. Atrakcyjną alternatywą dla użytkowników z dużą liczbą znajomych w Plusie może być oferta Rozmowy i SMS-y bez limitu w Plusie, czyli najnowsza oferta na kartę w Plusie.

Podsumowanie

Trzeba pogratulować Plusowi, że w końcu rozpoczął coś, co nie udało mu się od dłuższego czasu – rewolucję! O ile Taryfy LTE okazały się niezłymi, ale nie rewelacyjnymi ofertami, tak w ofertach na kartę Plush jest wyjątkowo atrakcyjny. Oczywiście, można powiedzieć, że T-Mobile z JUMP! na kartę lub Formuła na kartę Play były wcześniej, ale w większości przypadków propozycja Plusa okazuje się korzystniejsza. Co więcej, ze względu na dużą liczbę taryf, jest ona stosunkowo elastyczna (aczkolwiek mniej niż klasyczne oferty na kartę). W efekcie, oferta niegrzecznego miśka może okazać się idealna dla osób, które nie lubią kontrolować stanu i ważności pakietów, a jednocześnie zależy im na braku umowy i nielimitowanych darmowych usługach.

Niestety, jeśli porównać Plush do kilku abonamentów, to kwestia oceny nie jest już aż taka oczywista. Przykładowo, Orange Super Smart Plan 9.99 zapewnia lepsze korzyści niż droższe taryfy Plush przy niższych opłatach miesięcznych (trzeba jednak pamiętać o aktywacji numeru kosztującej 50 zł i wliczonych w cenę zobowiązania rabatach).

Niemniej, nie da się ukryć, że propozycja Plusa jest obecnie jedną z najtańszych ofert na kartę, która zapewnia darmowe nielimitowane połączenia do wszystkich sieci (bez stacjonarnych). Korzystniejsza jest jednak Virgin Mobile #BezLimitu, gdzie za 29 zł miesięcznie otrzymuje się darmowe rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci (łącznie z stacjonarnymi) oraz 2 GB Internetu, jednak fakt, że w tym przypadku konto można doładować jedynie drogą internetową może pchnąć klientów w stronę zbereźnego miśka.

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close