Analizy

Analiza Smart Plan Halo II

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Orange nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów Orange.

Wprowadzając na rynek Super Smart Plan operator sieci Orange postanowił odświeżyć przy okazji swoje starsze oferty. Aktualizacja nie ominęła również Smart Plan Halo II, w którym zlikwidowano taryfy tylko SIM, dzięki czemu jest to obecnie najtańszy przedstawiciel abonamentów z telefonem w rodzinie Orange. Mimo iż pakiety minut wydają się już być reliktem przeszłości, to darmowe rozmowy wewnątrz sieci, czy też nielimitowane SMS-y do wszystkich mogą skusić niejedną osobę

Charakterystyka i cennik Smart Plan Halo II

Abonament Smart Plan Halo II składa się z czterech wariantów cenowych: 34.99 zł, 44.99 zł, 64.99 zł oraz 74.99 zł. Wszystkie taryfy różnią się między sobą zawartymi pakietami i minutami, a wraz z większa ceną idą w parze bardziej atrakcyjne usługi. Dodatkowo, każdy abonament można obniżyć o 5.01 zł poprzez aktywowanie e-faktury. Sporo dodatkowych udogodnień dostaną także osoby przenoszące numer od innego operatora. Po pierwsze będzie to darmowy abonament przez pierwsze 3 miesiące, a po drugie dodatkowe minuty, których ilość zależy od wybranego wariantu. W taryfie 29.98 (34.99 zł) będą to 24 dodatkowe minuty, w opcji 39.98 (44.99 zł) 40 minut, w abonamencie 59.98 (64.99 zł) 100 minut, a w Smart Plan Halo II 69.98 (74.99 zł) aż 160 minut. Dodatkową zaletą przeniesienia numeru jest również tańsza aż o 40 zł opłata aktywacyjna, która dla nowego klienta wynosi 50 zł.

bottom

 

Najniższa oferta (34.99 zł)nie znajdzie zwolenników wśród osób, które mają dużo znajomych w sieci Orange. Dostępny jest tu oczywiście pakiet nielimitowanych minut wewnątrz sieci, to jednak jest on darmowy tylko przez pierwszy miesiąc, a od kolejnego generuje koszt w wysokości 10 zł doliczanych do abonamentu w każdym cyklu rozliczeniowym. Oznacza to, że użytkownik od drugiego miesiąca chcąc rozmawiać za darmo w Orange poniesie koszt równoznaczny z wyższym abonamentem – 44.99 zł, gdzie taki pakiet jest dostępny za darmo przez cały okres trwania umowy. W przypadku połączeń do innych operatorów klient otrzymuje tu 120 minut wymiennych w skali 1:1 na SMS-y i MMS-y. Również aktywowaną od razu usługą są nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci. Podobnie jak rozmowy w Orange, tak i ten pakiet darmowy jest tylko przez miesiąc, później także generuje dodatkowe 10 zł. Niestety, wspomniane usługi nie wyłączają się automatycznie po okresie próbnym i trzeba je samemu dezaktywować. Zapominalscy mogą przez to otrzymać drugą fakturę w wysokości 54.99 czyli wyższą aż o 20 zł od zakładanej początkowej kwoty.

Smart Plan Halo 39.98

Ten abonament uznać można by za ofertę 34.99 zł z włączonymi nielimitowanymi rozmowami wewnątrz sieci. Przemawia za tym stwierdzeniem cena – 44.99 zł, ale pod jednym zasadniczym względem ta taryfa wypada znacznie lepiej od poprzedniej. Klient otrzymuje tu o 80 minut więcej, czyli 200 minut wymiennych na SMS-y i MMS-y w skali 1:1. Również tutaj od razu aktywowana jest usługa darmowych SMS-ów do wszystkich operatorów, która po pierwszym bezpłatnym miesiącu kosztuje 10 zł. Oznacza to, że w takim przypadku abonament wyniesie 54.99 zł, czyli tyle samo ile najniższa oferta w drugim miesiącu. Obydwa abonamenty jako jedyne z całego Smart Plan Halo II oferują jedynie pakiety minut, należy tu zwrócić uwagę na fakt, że takie rozwiązanie jest coraz rzadszym zjawiskiem, a standardem staja się nielimitowane połączenia. Niestety, nawet w porównaniu z innymi operatorami proponującymi jeszcze w swoich ofertach paczki minut Smart Plan Halo II wypada dość blado. Dla porównania w takiej samej kwocie 54.99 zł T-Mobile Jump Smart + poza darmowymi rozmowami wewnątrz sieci i nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich operatorów zapewnia swoim klientom 300 minut, czyli aż o 100 więcej niż Orange.

news-orange-bonus-850x478

Smart Plan Halo 59.98

Ta oferta wypada już znacznie lepiej niż dwie poprzednie. W kwocie 64.99 zł klient otrzymuje darmowe rozmowy w Orange oraz nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci. Aktywowaną od razu usługą są tutaj darmowe połączenia do wszystkich operatorów. Pakiet jest gratis tylko przez pierwszy miesiąc, a od kolejnego, tak samo jak wszystkie inne kosztuje 10 zł. W przypadku jego dezaktywacji klient będzie otrzymywał co miesiąc 500 minut. Takie rozwiązanie wydaje się być całkiem korzystne, abonent, który stwierdzi, że liczba minut jest wystarczająca pozostanie przy kwocie 64.99 zł miesięcznie, jednak gdy uzna, że wolałby rozmawiać bez żadnych ograniczeń to miesięcznie zapłaci 74.99 zł za abonament. Warto zauważyć, że w Play w Formule 4.0 Unlimieted darmowe rozmowy , SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci dostępne są w kwocie 64.99 zł, czyli takiej samej jak w Smart Plan Halo II bez żadnych dodatkowych pakietów.

Smart Plan Halo 69.98

Ostatnia możliwa do wyboru opcja kosztuje 74.99 zł podobnie jak w poprzedniej darmowe są tu rozmowy w Orange oraz SMS-y do wszystkich sieci. Klient, który chciałby rozmawiać ze wszystkimi operatorami bez żadnych ograniczeń, od drugiego miesiąca zapłaci kwotę 84.99 zł. Jeżeli jednak dezaktywuje pakiet, to nie tylko utrzyma się początkowa kwota, ale również otrzyma 800 minut miesięcznie. Wyróżnikiem tej taryfy jest fakt, że minuty z abonamentu wymienne są na minuty w Roamingu UE w stosunku 2:1, dzięki czemu abonent stosunkowo niedrogim kosztem otrzymuje 400 minut do UE. Dla porównania w Play w Formule Europa Unlimited dostępnych jest co prawda aż 1000 minut, ale na całą umowę, w Orange pakiet minut odnawia się wraz z każdym cyklem rozliczeniowym.

icon200-orange-smartplan-halo-ii-1-1

Poza pakietami minut, SMS-ów i MMS-ów obowiązuje standardowy dla Orange cennik. Za minutę połączenia klient zapłaci 0.29 zł, za SMS-a 0.20 zł, a za MMS-a 0.40 zł. O ile stawkę za połączenie i wysłanie wiadomości tekstowej można uznać za ogólnie przyjęty standard, tak koszt MMS-a jest dwukrotnie wyższy niż np. w Formule Play Unlimited – 0.19 zł.

Internet w Smart Plan Halo II

Ze względu na taki sam mechanizm rozliczania we wszystkich planach taryfowych, tzw. „Bezpieczny Internet”, maksymalny koszt korzystania z Internetu we wszystkich abonamentach wyniesie nie więcej niż 15 zł miesięcznie. Poniesiony koszt zależy od ilości pobranych danych i wynosi: do 100 MB 5 zł, do 500 MB – 10 zł, natomiast do 1 GB – 15 zł (łącznie). Powyżej 1 GB włącza się tzw. lejek. Korzystanie z Internetu jest wówczas bezpłatnie, jednak szybkość spada do jedynie 16 kb/s. Przy takim transferze komfortowo można korzystać tylko z komunikatorów tekstowych. Transfer multimediów, zwłaszcza przesyłanych strumieniowo, traci wówczas sens. Również strony internetowe oraz zdjęcia będą wczytywać się bardzo długo. Dla zobrazowania, pobranie 75 MB albumu MP3 w najpopularniejszej jakości zajęłoby ok. 85 godzin. Warto też zwrócić uwagę, że choć 15 zł za 1 GB wydaję się być dość przystępną ceną to w przypadku najniżej taryfy z włączonymi pakietami miesięczny koszt może już wynieść aż 69.99 zł. Dla porównania w Formule 4.0 Unlimited w Play przy takiej samej kwocie zobowiązania dostępne są 2 GB Internetu.

orange-gb - Copy

Niestety, po wyczerpaniu limitów nie ma możliwości dokupienia żadnych dodatkowych paczek danych jakie oferują np. w swoich ofertach T-Mobile Jump, gdzie 2 GB na miesiąc kosztują aż 49.40, Taryfa LTE Rozmowy i SMS-y Bez Limitu w Plusie, w której za dodatkowe 3 GB Internetu zapłaci się 25 zł, czy też Red Bull Mobile Energy, gdzie 3 GB jest za 20 zł. Również nie można tu liczyć na obniżenie kosztów połączeń. Nie ma tu bowiem żadnych dodatkowych minut czy usług, które zapewniłyby np. nielimitowane połączenia w niższych taryfach. Pod tym względem znacznie lepiej wypada Formuła Play Unlimited, gdzie dodatkowych pakietów jest całkiem sporo.

Ukryte koszty w Smart Plan Halo II

Każdy abonament ma aktywowany od razu minimum jeden pakiet, który jest darmowy przez pierwszy miesiąc, a od kolejnego cyklu rozliczeniowego generuje koszt w wysokości 10 zł doliczonych do zobowiązania. W niższych taryfach są to: nielimitowane minuty do Orange oraz nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci, a w dwóch wyższych wariantach nielimitowane rozmowy do wszystkich. Ponadto aktywowana jest od razu Ochrona Wyświetlacza, która od drugiego miesiąca podnosi abonament o dodatkowe 4.99 zł. O ile jeszcze o tych kosztach znaleźć można wzmiankę w ulotkach czy też na stronie operatora, tak ze świecą szukać informacji o usłudze Halo Granie, która podobnie do pozostałych darmowa jest jedynie w pierwszym miesiącu, a później kosztuje 2 zł. Dodatkowo, każda cena podawana przez Orange w materiałach promocyjnych zawiera w sobie wliczony rabat za e-fakturę w wysokości 5.01 zł. Taki zabieg nie powinien nikogo dziwić, ponieważ zniżka na abonament za elektroniczny rachunek przyznawana jest przez większość operatorów i tłumaczyć można ją kosztami wysyłki tradycyjnej faktury. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie możliwe koszty po drugim miesiącu korzystania z najniższego abonamentu (pakiety, Internet, brak e-faktury), to jego koszt z 29.98 zł wzrośnie, aż do 76.98 zł, czyli będzie większy niż najdroższa taryfa (69.98 zł).

Podsumowanie

Smart Plan Halo II to niewątpliwie oferta skonstruowana z myślą o użytkownikach wykonujących częste połączenia wewnątrz sieci. Nielimitowane rozmowy w Orange zawierają w sobie prawie wszystkie taryfy. Wyjątkiem jest tu jedynie najniższa oferta, gdzie taka usługa od drugiego miesiąca kosztuje dodatkowe 10 zł. Mało korzystnie przedstawiają się również dostępne pakiety minut, w dwóch najniższych abonamentach jest ich mało, a wymienność w stosunku 1:1 na SMS-y i MMS-y sprawia, że osoby, które wysyłają więcej wiadomości tekstowych niezbyt długo nacieszą się dostępnym pakietem. Coraz mniej operatorów proponuje korzystne rozwiązania roamingowe, więc pod tym względem najwyższa taryfa może przypaść do gustu osobom, które często wyjeżdżają za granicę. Odnawialne co miesiąc 800 minut wymiennych w skali 2:1 na połączenia w roamingu UE, wyglądają znacznie korzystniej niż 60 minut w T-Mobile Jump Max, czy nawet 1000 minut na całą umowę w Formule Europa Unlimited w Play. Niestety, żeby uzyskać wspomniane minuty konieczne jest zrezygnowanie z pakietu nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci, przez co osoby wykonujące znacznie większą ilość połączeń narażone zostaną na dodatkowe koszty.

2000px-Orange_logo.svg - Copy

Największym mankamentem całej oferty jest jej mała przejrzystość. Duża liczba ukrytych kosztów, sprawia, że miesięczne zobowiązanie rośnie w oczach. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają Taryfy LTE Rozmowy i SMS-y Bez Limitu w Plusie, gdzie w każdym (poza najniższym) abonamencie dostępne są darmowe rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci i to bez żadnych dodatkowych opłat. W Smart Plan Halo II sporym problemem może być również Internet, co prawda jest tu dostępny tzw. lejek, ale uruchamia się on dopiero po naliczeniu 15 zł za 1 GB, a brak dodatkowych pakietów może skutecznie zniechęcić niejedną osobę. Dlatego też zwolennicy korzystania z Internetu w telefonie powinni bliżej przyjrzeć się ofertom Play Unlimited, gdzie w każdej formule dostępna jest paczka transmisji danych oraz Bezpieczny Internet jest znacznie lepiej skonstruowany niż w przypadku Orange. Sytuacji nie ratują również dodatkowe pakiety, zarówno te internetowe jak i te pozwalające obniżyć koszty połączeń, przez co klienci mogą zwrócić się w stronę np. Red Bull Mobile Energy, który oferuje szereg atrakcyjnych dodatkowych rozwiązań

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close