Analiza Smart Plan Mix II

analiza-orange-smart-plan-mix-ii

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez Orange nowym klientom. Poniższa analiza i zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci Orange.

Orange bardzo rzadko reklamuje swoich ofert mix, co mocno odróżnia go konkurencji. Nie oznacza to jednak, że proponowana przez „pomarańczowego” operatora oferta jest zła. Można wręcz odnieść wrażenie, że to jedna z najciekawszych propozycji tego typu na polskim rynku.

smart-plan-lte-Copy-2-1 Smart Plan Mix II

 

Charakterystyka

Smart Plan Mix II to oferta z telefonem podzielona na dwie taryfy cenowe: 29.98 i 49.98 zł (34.99 zł 54.98 zł, jeśli chce się otrzymywać papierową fakturę). W ramach tańszego zobowiązania na 24 doładowania, użytkownik otrzymuje 80 darmowych minut do wszystkich sieci, które można wymienić na 80 SMS-ów lub MMS-ów w stosunku 1:1. Do tego klient dostaje 200 SMS-ów do wszystkich sieci, które można zsumować razem z wymiennymi minutami (czyli w sumie 280).

Decydując się na droższą taryfę, klient musi płacić dodatkowe 20 zł przy każdym doładowaniu. W zamianę dostaje telefony w niższych cenach oraz nielimitowane SMS-y i dodatkowe 120 minut do wszystkich sieci (łącznie 200). O ile kosztowniejszy wariant może satysfakcjonować osoby, które dużo dzwonią i SMS-ują, tak tańsze zobowiązanie może razić małymi pakietami darmowych minut i wiadomości tekstowych.

Cennik

Klient niniejszej oferty ma możliwość wykonywania połączeń do wszystkich sieci za 0.29 zł za minutę, co jest kwotą porównywalną do propozycji innych operatorów. Cena za wysłanie SMS-a to 0.20 zł, czyli więcej niż w przypadku konkurencji na kartę (np. w Play na kartę Lubię to! koszt wiadomości tekstowej to 0.09 zł). Odstrasza też wysoki koszt MMS-ów – aż 0.40 zł.

Internet

W taryfach Smart Plan Mix II operator rozlicza transmisję danych w dosyć ciekawy sposób. Użytkownik nie płaci za 1 MB (tak, jak w większości ofert konkurencji), a płaci za przekroczenie progów transferu, które wyglądają następująco:

– 0.05 MB – 100 MB
– 100 MB – 250 MB
– 250 MB – 1 GB

smart-plan-lte-Copy-2-1 Smart Plan Mix II

Przekroczenie każdego z nich wiąże się z opłatą 5 zł. W sumie na transmisję można więc wydać 15 zł, za które użytkownik ma do dyspozycji 1 GB. Nie jest to zbyt atrakcyjna cena, gdyż w kilku ofertach na kartę (np. T-Mobile Frii) pakiet tej wielkości kosztuje 10 zł. Po przekroczeniu 1 GB dalszy transfer staje się darmowy, jednak jego szybkość spada do zaledwie 32 kb/s. Taka przepustowość sprawdza się wyłącznie w przypadku korzystania z internetowych komunikatorów tekstowych, typu Gadu-Gadu. Niestety, próba obejrzenia filmu na YouTube lub wyświetlenia zdjęcia na portalu społecznościowym wiąże się z bardzo długim czekaniem. Dla zobrazowania – pobranie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości trwałoby ok. 21 godzin. Trzeba też zwrócić uwagę na cenę pierwszego progu, która wynosi 5 zł. Niestety, opłatę trzeba uiścić nawet, jeśli na dosłownie chwilę włączy się transmisję danych, więc łatwo przez przypadek wygenerować stosunkowo wysoki, niepożądany koszt.

Akceptowalną szybkość transmisji danych przywrócić można dodatkowymi pakietami, które jednak w przypadku tej oferty są bardzo drogie. Użytkownik ma do wyboru 4 paczki – od 100 MB do 5 GB w cenach od 5 do 60 zł.

Pakiety

Do tańszego zobowiązania, za kwotę 10 zł miesięcznie można dokupić pakiet darmowych nielimitowanych wiadomości do wszystkich sieci. W droższej taryfie usługa ta jest domyślnie włączona i bezpłatna. Należy więc dokładnie przemyśleć opłacalność wyboru niższego zobowiązania, gdyż po aktywacji pakietu (o ile zajdzie taka konieczność) różnica w cenie taryf staje się znacznie mniej odczuwalna. Nie bez znaczenia jest też fakt, że podobną korzyść gwarantuje np. Heyah non stop, w której darmowe rozmowy do wszystkich są bezpłatne w ramach abonamentu (29 zł). Jest to jednak oferta bez urządzenia.

Trzeba zwrócić uwagę na domyślnie włączoną usługę Ochrona Wyświetlacza. Jest ona darmowa jedynie przez pierwszy miesiąc, a każdy kolejny (o ile się jej nie wyłączy) kosztuje 2.99 zł, narażając użytkownika na dodatkowe koszty. Może ona jednak być przydatna w przypadku użytkowników smartfonów, gdyż zapewnia darmową naprawę lub wymianę wyświetlacza w przypadku jego uszkodzenia. Niestety, usługa nie może przekroczyć ceny 600 zł, a w przypadku najkosztowniejszych modeli (np. urządzeń z serii Samsung Galaxy S) taka reperacja może być droższa niż powyższa suma.

Podsumowanie

Smart Plan Mix II stanowi pewien pomost między ofertami na kartę Orange, a abonamentami, chociaż bliżej mu do tych drugich. To dzięki nim w ofercie dostępne są darmowe minuty i SMS-y w ramach zobowiązania, co w przypadku mixów jest rzadkością. Jeśli jednak ktoś nie potrzebuje nowego telefonu to są ciekawsze propozycje np. Dniówka w Heyah, w której roczny pakiet SMS-ów do wszystkich sieci jest całkowicie darmowy (dostępnie w wyższej taryfie Smart Plan Mix II).

smart-plan-lte-Copy-2-1 Smart Plan Mix II

Niestety, amatorzy mobilnego Internetu mogą czuć się lekko zawiedzeni. Bezpieczny Internet zapewnia 1 GB za 15 zł, co trudno uznać za atrakcyjną ofertę. Natomiast dodatkowe pakiety danych są drogie, np. 15 zł za 500 MB. Dlatego osobom którym zależy na stosunkowo tanim Internecie w telefonie można polecić np. Formułę Mix Play z Internetem, w której domyślnie jest włączony pakiet danych. Alternatywą jest Taryfa Frii z Internetem na kartę, gdzie użytkownik codziennie otrzymuje 50 MB i ma dostęp do atrakcyjnych paczek Internetu.

Spodobała Ci się jednak ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki
poradnikowi przenoszenia numeru!

Co nam się podoba

Pakiet minut i SMS-ów w ramach zobowiązania, co jest rzadkością w ofert mix
Możliwość nabycia telefonu w promocyjnej cenie
Spora liczba dodatkowych pakietów obniżających koszty usług
Liczne korzyści dla przenoszących numer (np. więcej darmowych minut)
Bezpieczny Internet chroni użytkownika przed wysokimi opłatami za transmisję danych

Co nam się nie podoba

Brak darmowych połączeń i SMS-ów w Orange w ramach zobowiązania
Nawet nieumyślne chwilowe włączenie transmisji danych wiąże się z opłatą 5 zł
Powolna transmisja danych po aktywacji tzw. bezpiecznego Internetu
Domyślnie włączona usługa „Ochrona wyświetlacza” naraża użytkownika na niechciane koszty, a ewentualna naprawa może przekroczyć kwotę ubezpieczenia
Stosunkowo mało telefonów do wyboru (ok. 20 modeli)
Nie wszystkie urządzenia są dostępne w niższej taryfie
Tańsza taryfa - niewielki pakiet SMS-ów i rozmów w ramach zobowiązania
Tańsza taryfa – po wykorzystaniu 200 SMS-ów użytkownik może nieświadomie zużyć darmowe minuty jako wiadomości tekstowe

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top